Biznes

Innowacje w medycynie. Wspólna pasja, misja, rozwój

Innowacje w medycynie. Wspólna pasja, misja, rozwój

Mówią o sobie, że nie potrafią stać w jednym miejscu, bo to nie leży w ich naturze. Cały czas podążają do przodu, a problemy tylko mobilizują ich do działania! O swojej działalności i pracy w Medical Magnus Clinic opowiadają Marek, Danuta, Eliza i Jakub Krochmalscy.

LIFE IN. Łódzkie: Mówi się, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach. Tymczasem w Państwa przypadku więzy krwi doskonale przekładają się na funkcjonowanie i stały rozwój Medical Magnus Clinic?

Marek Krochmalski: Zaczynaliśmy kompletnie od zera, ale najważniejsze było zawsze to, że możemy liczyć na wsparcie rodziny. Jak byliśmy z żoną młodzi i zarabialiśmy oboje tyle, że starczało jedynie do połowy miesiąca, zawsze mogliśmy liczyć na pomoc rodziny, czy to z mojej strony, czy strony żony. Zawsze też byłem ambitny i pracowity, nigdy nie zazdrościłem innym bogactwa, tylko przyglądałem się, jak do niego dochodzą. W naszym życiu były różne zakręty, ale wszystkie trudności udaje nam się pokonywać. W przeszłości sprzedawaliśmy odżywki dla sportowców, medykamenty, potem też sprzęt fitness. Ciekawostką jest, że jako pierwsi sprowadziliśmy do Polski rowery spinningowe. Kluczowym był jednak rozwój działalności medycznej. Zaczynaliśmy od małej przychodni na Piotrkowskiej nieopodal Kurii. Na 56 mkw. zmieściliśmy cztery gabinety, był też masaż podwodny i sauna. Nieco później na Kościuszki stworzyliśmy pierwszą prywatną salę operacyjną w Łodzi. Ponieważ od początku stawialiśmy na jakość, ustawiały się do nas kolejki chętnych. W końcu doszliśmy do wniosku, że potrzebujemy większej przestrzeni i tak narodził się pomysł zakupu budynku starej fabryki, w którym do dziś mieści się nasza klinika. A prowadzą ją z nami nasze dzieci Eliza i Jakub. Misję naszej kliniki można zamknąć w maksymie: „Profesjonalni i nowocześni, otwarci na wiedzę i doskonalenie”. W pełni oddaje ona zaangażowanie w codzienną pracę i chęć rozwoju kadry medycznej i administracyjnej Medical Magnus Clinic dla dobra naszych pacjentów.

Powiadają, że w rodzinie siła. Nie kłócicie się Państwo, macie wspólną wizję?

Danuta Krochmalska: Konstruktywne rozmowy są dla nas najważniejsze. Nawet jeśli pojawiają się różne pomysły, nie widzimy przestrzeni do kłótni. Zawsze staramy się wypracować wspólne stanowisko i jedną wizję przyszłości firmy. Nie boimy się ciężkiej pracy, zawsze do czegoś dążymy, znajdujemy kolejne cele i realizujemy je wspólnie z naszym Zespołem pracowników. Zatrudniamy doświadczonych specjalistów, ale stawiamy także na młodych ludzi, bo do nich należy przyszłość w medycynie. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem, które zdobywaliśmy w trakcie wieloletniej pracy. Nie potrafimy stać w jednym miejscu, to nie leży w naszej naturze.

Eliza Krochmalska: Rodzice wpoili nam ciągłą potrzebę rozwoju. Uda mi się stworzyć jedną rzecz, już mam pomysł na coś nowego, a to, co dobrze poukładane przekazuję pracownikom do prowadzenia. Stagnacja nas nudzi, nie potrafimy żyć tu i teraz, stale podążamy do przodu, a różnego rodzaju problemy tylko mobilizują nas do dalszej aktywności. Pracownicy bardzo często mówią nam, że nasz optymizm i energia do działania są motywujące do pracy i realizacji powierzonych projektów. Takie słowa bardzo nas cieszą. Staramy się swoją postawą aktywizować innych do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań i wspierać ich we wdrażaniu swoich pomysłów w klinice. Tacy już jesteśmy, każdy z nas.

Danuta Krochmalska: Daliśmy naszym dzieciom możliwość wyboru swojej drogi zawodowej. Eliza skończyła farmację i międzynarodowy program w zakresie zarządzania, a Jakub najpierw studia o kierunku biznesowym w Stanach Zjednoczonych, a dopiero później po powrocie do Polski zdecydował, że będzie studiował medycynę.

Dzieci miały inne plany na życie niż rodzinny biznes?

Eliza Krochmalska: Nie do końca tak było. Na początku chciałam studiować medycynę, ale ostatecznie zdecydowałam się na farmację. Skończyłam studia, zaczęłam pracę z rodzicami i wykształciłam się w zarządzaniu. Gdybym skończyła wydział lekarski, nie robiłabym tego, co teraz. Widać tak miało się to wszystko potoczyć. Skrupulatnie i z dużą przyjemnością chłonę wiedzę od rodziców i jestem wdzięczna za ich wsparcie. Ich doświadczenie jest bezcenne. Obecnie odpowiadam za rozwój firmy, wdrażanie innowacji i nadzorowanie działań marketingowych kliniki. W tych obszarach spełniam się i przynosi mi to dużo satysfakcji.

Jakub Krochmalski: Ja dzięki stypendium sportowemu, które zawdzięczałem sukcesom w szermierce, wyjechałem na studia do Stanów Zjednoczonych, oczywiście z zamiarem studiowania medycyny, ale w trakcie studiów postanowiłem, że skończę School of Business Administration. I tak się stało. Po pięciu latach wróciłem do Polski i zająłem się z sukcesami sprowadzaniem urządzeń do fitnessu. Jednak po pewnym czasie przekonałem się, że tym, co naprawdę chciałbym robić w życiu, jest medycyna. Od zawsze z podziwem patrzyłem na kunszt operacyjny ojca i przyszedł moment kluczowej decyzji w moim życiu. Podczas rodzinnej narady ustaliliśmy, że podejmę studia medyczne. Skończyłem je i jestem na drodze do specjalizacji z ortopedii.

Czyli dziedziny, z której słynie klinika Medical Magnus?

Danuta Krochmalska: To prawda, z usług naszej Kliniki w zakresie ortopedii korzystają pacjenci z całej Polski, a także ze świata. Nasza działalność opiera się na świadczeniu usług zdrowotnych w zakresie komercyjnym, jak i refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. I tak warto nadmienić, iż w ramach NFZ między innymi wszczepiamy bardzo dużo protez stawu biodrowego i kolanowego, wykonując ponad 400 zabiegów tego typu rocznie. A jesteśmy w stanie przeprowadzić nawet około 100 takich zabiegów miesięcznie. Mamy bardzo dobry zespół operatorów i nowocześnie wyposażone bloki operacyjne. Możemy zaoferować pacjentom krótki czas oczekiwania. W innych placówkach kolejki oczekujących do endoprotezoplastyki stawów są długie. Tak szybkie terminy w naszej placówce są bardzo dobrą wiadomością dla pacjentów.

Jesteście też Państwo pionierami w zakresie leczenia komórkami macierzystymi CD34+ w schorzeniach narządu ruchu. W marcu minęło dokładnie 10 lat, kiedy po raz pierwszy wykorzystaliście w klinice tę metodę. Co sprawiło, że zaczęliście poszukiwać alternatywnych metod leczenia?

Marek Krochmalski: Wzięło się to przede wszystkim z naszej pasji ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań oraz z miłości do sportu. Sam kiedyś byłem szermierzem, a od kilkudziesięciu lat jestem lekarzem sportowym i wielokrotnym uczestnikiem Misji Medycznych PKOl i związków sportowych na Igrzyska Olimpijskie oraz mistrzostwa świata i Europy, np. w lekkoatletyce. Wiem, jak ważny dla sportowca jest szybki i skuteczny powrót do zdrowia i aktywności. Jako pierwszych tą metodą leczyłem Mariusza Pudzianowskiego i Marcina Dołęgę. Marcin, mistrz świata i Europy w podnoszeniu ciężarów, który nabawił się kontuzji kolana, po udanym zabiegu z wykorzystaniem komórek macierzystych jeszcze trzykrotnie zdobył mistrzostwo. Ponieważ przy pierwszych dziesięciu pacjentach leczonych tą metodą mieliśmy sukcesy i dobre efekty, zaczęli leczyć się u nas inni sportowcy. A teraz stosujemy ją powszechnie u wielu naszych pacjentów spoza świata sportu.

Eliza Krochmalska: Jesteśmy wiodącym ośrodkiem w Polsce, jeśli chodzi o leczenie komórkami macierzystymi, ale nie tylko. Stale chcemy rozwijać szeroko pojęte terapie biologiczne. Widząc ogromną potrzebę wsparcia nauki w tym zakresie, stworzyliśmy własny Dział badawczo-rozwojowy i aktywnie poszukujemy funduszy na badania, które wzbogacą naukę o konkretne analizy osiągnięć i skuteczności leczenia komórkami macierzystymi z krwi własnej pacjenta.

Co możemy leczyć, wykorzystując metody z zastosowaniem komórek macierzystych?

Marek Krochmalski: Komórki macierzyste to komórki o pewnym rodzaju inteligencji, czyli zdolności naprawiania uszkodzeń powstałych w tkankach. W naszej klinice stosujemy komórki macierzyste CD 34+, które są pobierane z krwi pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem, a następnie podawane do chorego stawu. Kolejnym etapem leczenia jest specjalnie opracowany przez nas cykl rehabilitacyjny. Mamy naprawdę świetne rezultaty w tym zakresie.

Jakub Krochmalski: Leczymy tą metodą schorzenia stawów biodrowych, kolanowych, stawów skokowych i innych. Wykorzystujemy ją skutecznie w urazach stawu barkowego i łokciowego, w braku zrostu po złamaniach. Z naszego doświadczenia wynika, że w tych przypadkach wystarczy jednorazowe podanie komórek macierzystych. Komórki macierzyste stosujemy też z dobrymi wynikami w leczeniu objawowym u pacjentów z dystrofiami mięśniowymi.

Zapewne nie wszyscy pacjenci kwalifikują się do takiego leczenia?

Eliza Krochmalska: Oczywiście, że nie. I od razu jasno to pacjentom komunikujemy, bo zawsze w naszej pracy kierujemy się uczciwością. Terapia nie należy bowiem do tanich i nie wolno oferować jej pacjentom, u których bazując na wieloletnich doświadczeniach naszego Zespołu ds. komórek macierzystych i innych terapii biologicznych, wiemy, że nie przyniesie efektów.

Marek Krochmalski: Tam, gdzie możemy, wykorzystujemy także inne terapie biologiczne między innymi w postaci płytkowego czynnika wzrostu czy też preparatu wytworzonego podczas inkubacji własnego osocza chorego na specjalnych podłożach. Uzyskane preparaty podajemy do stawów w celu działania przeciwzapalnego i regenerującego chrząstkę. Biologiczne metody leczenia należą do niezwykle ciekawych terapii medycyny przyszłości. W niektórych przypadkach możemy zastosować również preparaty z kwasem hialuronowym lub kolagenem. Ich stosowanie spowalnia proces powstawania zmian zwyrodnieniowych.

Co wyróżnia Medical Magnus Clinic?

Danuta Krochmalska: Nasza specjalizacja w terapiach biologicznych i własny oddział medycyny regeneracyjnej pozwalają nam na pobieranie i podawanie komórek macierzystych na miejscu, co czyni naszą klinikę jedynym takim ośrodkiem w Polsce. Ale jak już wspominaliśmy, nasza rodzinna historia nauczyła nas, żeby nie stawiać tylko na jedną dziedzinę, i z kliniki o kierunku ortopedycznym przekształciliśmy się w klinikę wielospecjalistyczną, w której ortopedia odgrywa oczywiście wiodącą rolę, ale nie jest to już jej jedyny profil. Dzisiaj naszym pacjentom możemy zaproponować porady ambulatoryjne wielu specjalistów i leczenie szpitalne w kilku zakresach. W szpitalu oprócz ortopedii mamy zakontraktowaną także urologię oraz chemioterapię. Pacjenci chwalą sobie komfortowe warunki leczenia w naszej placówce i śledzą rozwój kolejnych specjalizacji. Natomiast komercyjnie świadczymy także usługi z zakresu chirurgii naczyniowej, chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz neurochirurgii. Rozwój tych działów jest zresztą jednym z naszych priorytetów. Mamy wspaniały ośrodek rehabilitacyjny, a dzięki zaangażowaniu naszych dzieci otworzyliśmy także klinikę medycyny estetycznej – Velvet Clinic.

Jakie jeszcze macie Państwo plany na przyszłość?

Jakub Krochmalski: Chcemy się skupić na promocji wiedzy, którą posiadamy z zakresu leczenia komórkami macierzystymi. Chcemy edukować ludzi, jak mogą sobie poprawić komfort życia, wykorzystując własny potencjał organizmu. Chcemy szerzyć wiedzę z zakresu wykorzystania metod biologicznych w leczeniu i podpowiadać, jak w tym natłoku informacji, z którym mamy obecnie do czynienia, znaleźć terapię najwłaściwszą i najbardziej skuteczną dla konkretnego pacjenta.

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na „inność” firm rodzinnych, są ich wartości. To właśnie wspólne wartości pozwalają tworzyć trwałe i wielopokoleniowe przedsiębiorstwa, których historia, tradycja i działalność łączy się w jednym punkcie. Jakimi wartościami, kierujecie się Państwo w codziennej pracy?

Eliza Krochmalska: Nasza klinika jest miejscem stworzonym z pasji i miłości do pacjenta. W każdym aspekcie naszego działania przyświeca nam szacunek do ludzi i dobra jakość świadczonych usług. Tworzymy zgrany zespół, w którym każdy z nas zna swoje miejsce.

Marek Krochmalski: Eliza ma łatwość w zarządzaniu, a Jakub wielki talent w dłoniach. Oboje mają duży szacunek do tradycji, a co istotne także dobrą intuicję biznesową i otwarte umysły czym zarażają innych. Upewnia nas to w przekonaniu, że za parę lat zostawimy klinikę w dobrych rękach.

Marek Krochmalski

  • Prezes Medical Magnus Clinic
  • Prezes Polskiego Towarzystwa Mięśni, Ścięgien i Więzadeł
  • Prezes Fundacji Zdrowia Ziemi Łódzkiej
  • Lekarz specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii (Akademia Medyczna w Łodzi)

Danuta Krochmalska

  • Dyrektor ds. medycznych w Medical Magnus Clinic
  • Lekarz specjalista w dziedzinie anestezjologii (Akademia Medyczna w Łodzi)

Jakub Krochmalski

  • Absolwent Wydziału Anglojęzycznego Wojskowo-Lekarskiego, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Absolwent School of Business Administration, Wayne State University, Detroit, USA

Eliza Krochmalska

  • Absolwentka Management Development Program pod Patronatem Business Harvard Review, ICAN Institute w Warszawie
  • Absolwentka Farmacji, Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Łódź, ul. Kopernika 38
tel.: 500 183 617; 572 344 361
biuro@mmcenter.pl komorki@mmcenter.pl
www.mmcenter.pl

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcia Agnieszka Cytacka