Biznes

Gdy brakuje czasu, warto skorzystać z dań Soligrano

Gdy brakuje czasu, warto skorzystać z dań Soligrano

Dziś chcemy jeść zdrowe, smaczne i pełnowartościowe posiłki, a na ich przygotowanie nie tracić czasu. Czy to możliwe? Tak, jeżeli zdecydujemy się na produkty marki Soligrano. W rozmowie z LIFE IN Łódzkie Kamil Rabenda, prezes firmy Soligrano, opowiada o produkcji żywności ze zbóż ekspandowanych.

LIFE IN Łódzkie: Soligrano to rodzinna firma, która odniosła ogromny sukces i została liderem w branży. Jest uniwersalny sposób na to, aby być numerem 1 na rynku?

Kamil Rabenda: Chyba nie ma takich sposobów. Na sukces zawsze składa się wiele czynników, a w biznesie na pewno potrzebny jest dobry pomysł, codzienna ciężka praca i oczywiście odrobina szczęścia. Tak jest w przypadku naszej firmy. Trafiliśmy w potrzeby konsumentów, wykorzystaliśmy okazję i dziś rzeczywiście jesteśmy liderem wśród producentów żywności ze zbóż ekspandowanych. To nie oznacza, że sukces nas rozleniwił. Cały czas swoim klientom proponujemy nowe produkty, inwestujemy w nowoczesne technologie i rozwój firmy. To przynosi efekty – mamy największe udziały w tym segmencie rynku i regularnie je zwiększamy. Nie tylko zresztą w Polsce. Nasze produkty coraz częściej trafiają do sklepów w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Norwegii, a nawet w Australii i Stanach Zjednoczonych. Zamówienia napływają również z Dalekiego Wschodu i z krajów arabskich. Cenią nas tam.

Mówi Pan o tym, że trafiliście w potrzeby konsumentów. Czy to oznacza, że wcześniej nikt nie zajmował się produkcją artykułów ze zbóż ekspandowanych?

Nie jesteśmy, nie byliśmy i nie będziemy jedyni na rynku, więc nie w tym rzecz. Dostrzegliśmy fakt, że zapotrzebowanie na produkty ze zbóż ekspandowanych jest coraz większe. Wpisują się one doskonale w dzisiejsze potrzeby, gdy na wszystko brakuje nam czasu. Właściciele Soligrano wyczuli te potrzeby i we właściwym momencie podjęli ryzyko, inwestując duże środki w zakład i technologię.

Na czym polega ekspandowanie zbóż?

Choć termin brzmi bardzo skomplikowanie, to tak naprawdę jest to całkiem prosty proces technologiczny, który odbywa się przez działanie na zboże parą wodną pod bardzo wysokim ciśnieniem. Efekt końcowy jest taki, że otrzymujemy ziarna o zmienionej strukturze i teksturze pozwalające na ich bezpośrednie spożycie. Warte podkreślenia jest to, że podczas procesu ekspandowania zboża nie stosuje się żadnych substancji chemicznych, a samo ekspandowanie jest jedną z najnowocześniejszych metod stosowanych w przetwórstwie produktów zbożowych. Dzięki temu udaje się zachować wiele składników odżywczych zawartych w ziarnach.

Taka żywność nie szkodzi naszemu zdrowiu?

Wręcz przeciwnie! Mamy takie czasy, że chcemy jeść zdrowe, smaczne i pełnowartościowe posiłki, a przy tym nie tracić zbyt dużo czasu na ich przygotowanie. Ekspandowane ziarna wpisują się znakomicie w ten trend. Dietetycy wciąż zalecają wprowadzenie do dziennego jadłospisu produktów zbożowych: kaszy gryczanej, jaglanej, jęczmiennej. Produkty Soligrano stanowią zatem odpowiedź na te zalecenia – są wygodne
w przygotowaniu, różnorodne i gotowe do spożycia. Na świecie zyskały już nawet miano Convenience Food, czyli wygodna żywność. Ich zaletą są nie tylko wartości odżywcze, ale również szerokie zastosowanie, ponieważ pasują do wielu potraw i wzbogacają je w wiele cennych składników.

Czy do ekspandowania zbóż potrzeba specjalistycznych maszyn?

Choć proces ekspandowania jest prosty, to jednak wymaga nowoczesnych technologii. Produkcja w Soligrano odbywa się w nowoczesnym, w pełni zautomatyzowanym zakładzie. Dzięki temu ekspandowanie ziaren może przebiegać w procesie ciągłym. Stosowana technologia umożliwia uzyskanie produktów o wysokiej jakości, zachowujących wiele składników odżywczych zawartych w ziarnie. Produkt końcowy, który trafia do konsumenta, jest czysty mikrobiologicznie i wolny od niepożądanych składników. Mamy też linię do produkcji ziaren ekspandowanych w polewach, co umożliwia tworzenie smacznych produktów wzbogacanych w witaminy i składniki mineralne z dodatkiem naturalnego miodu czy koncentratów soków owocowych.

Skąd pochodzą zboża, z których powstają Państwa produkty? Współpracujecie z polskimi producentami czy importujecie ziarno?

Soligrano posiada własne pola uprawne o powierzchni 1700 hektarów i dzięki nim mamy zapewniony surowiec najwyższej jakości. W tym zakresie współpracujemy również z innymi producentami, których produkty spełniają najwyższe normy. Dodatkowym atutem jest to, że firma ma własną czyszczarnię zbóż, wyposażoną w wysokiej klasy separator optyczny, wykorzystywany na ostatnim etapie przygotowania ziarna. Kluczowa dla nas w tym obszarze jest kontrola całego łańcucha dostaw, w myśl dewizy „od pola do stołu”.

A jak firma radzi sobie w dobie pandemii koronawirusa?

Okres pandemii spowodował znaczny wzrost zapotrzebowania na nasze produkty. Stawiliśmy czoła wyzwaniu, uruchamiając dodatkowe zmiany na produkcji. Pozwoliło to sprostać oczekiwaniom rynku i zrealizować zwiększoną ilość zamówień.

W czasie pandemii wiele zakładów produkcyjnych musiało zmienić swoje procedury bezpieczeństwa. Jak z tym problemem poradziło sobie Soligrano?

Niezależnie od pandemii, w Soligrano cały czas staramy się zapewniać najwyższe standardy bezpieczeństwa naszym dostawcom, odbiorcom i pracownikom. Zaplanowaliśmy działania związane z bezpieczeństwem pod kątem epidemii w taki sposób, by zminimalizować ryzyko zakażenia oraz tym samym zapobiec przerwie w procesie produkcyjnym. Zapewniliśmy ludziom środki ochrony osobistej, a od dawna stosujemy regularny pomiar temperatury ciała. Dla części pracowników wprowadziliśmy system pracy zdalnej. Poza tym na każdym etapie procesu produkcji dbamy o to, aby nasze produkty były nie tylko smaczne, ale również bezpieczne i najlepszej jakości, co potwierdzają liczne certyfikaty, takie jak: IFS Food, BRC Food i ISO.

Co poleciłby Pan klientom, którzy chcieliby spróbować coś z oferowanych przez Soligrano produktów?

Wybór jest naprawdę trudny i najrozsądniej będzie chyba spróbować wszystkiego po kolei. Powiem tylko, że w Dobroniu produkowane są zupy, dania do szybkiego przygotowania (takie jak Ryżotto, Gryczotto, Kaszotto, Orkiszotto), burgery wegańskie, racuchy, puffinki, musli. Wszystkie potrawy składają się z wysokiej jakości zbilansowanych składników, które odpowiadają za naturalny smak i bogate walory odżywcze. Dania są zdrowe, smaczne i proste do przygotowania.

Produkty Soligrano są nagradzane na wielu różnych konkursach. Można powiedzieć, że rynek docenia efekty waszej pracy.

To prawda, w ubiegłym roku nasz Vege burger paprykowy z dodatkiem siemienia lnianego został wyróżniony na jednej z największych światowych imprez spożywczych na świecie – SIAL China 2019. Zajęliśmy tam drugie miejsce w konkursie SIAL Innovation, a na podium byliśmy jedynym przedstawicielem Europy. Nasze produkty zdobywają również inne tytuły, jak choćby Perła Rynku FMCG. W tym ogólnopolskim plebiscycie branżowym to detaliści wskazują najbardziej udane nowości. W 2018 roku to właśnie produkty Soligrano otrzymały „Srebro” w kategorii płatki śniadaniowe i „Brąz” w kategorii produkty bio, eko, vege. Z kolei w tym roku konsumenci docenili innowacyjność Soligrano, przyznając firmie Złoty Laur Klienta 2020 w kategorii produktów zbożowych.

Rozmawiał Robert Sakowski
Zdjęcia Paweł Keler

 

Soligrano
  • Polska marka oferująca produkty zbożowe, które spełniają wysokie standardy jakościowe. Firma jest podmiotem powiązanym z OrganikAgro – największym i najnowocześniejszym producentem zbóż ekspandowanych w Polsce.
  • Zakład produkcyjny specjalizuje się w ekspandowaniu zbóż. Wydajność 1500 kg zboża ekspandowanego na godzinę umożliwia firmie prowadzenie działań pod własną marką skierowanych do klientów detalicznych oraz hurtowych, a także produkcję w ramach działań z zakresu private label.
  • Soligrano to marka, która w ramach oferty B2B dostarcza swoje produkty i rozwiązania do wielu sektorów przemysłu w Polsce i na świecie. W swojej ofercie posiada produkty konwencjonalne, ekologiczne oraz bezglutenowe dla takich branż jak: piekarstwo, cukiernictwo, produkcja batonów, zdrowych przekąsek, produkcja mieszanek typu musli.

Dobroń, ul. Wrocławska 20
tel. 43 655-51-11, 43 655-51-12
biuro@soligrano.pl
www.soligrano.p