Polecamy

Dlaczego nitkowanie zębów jest ważne?

Dlaczego nitkowanie zębów jest ważne?

.

Nitkowanie zębów to jeden z najważniejszych zabiegów podczas codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Wspomaga on usuwanie płytki nazębnej i zabrudzeń z miejsc, do których nie dociera szczoteczka. Zaniechanie nitkowania lub nieumiejętna technika jego wykonania sprzyja wielu problemom stomatologicznym.

Dlaczego trzeba nitkować?

Nitkowanie zębów to niezbędny element prawidłowej i kompleksowej higienizacji jamy ustnej. Szczotkowanie i płukanki, nawet wykonywane starannie i regularnie, nie usuną wszystkich osadów i zanieczyszczeń. Już po kilkunastu minutach po posiłku znajdujące się w jamie ustnej bakterie zaczynają się namnażać i tworzyć płytkę nazębną. Efektem metabolizmu drobnoustrojów jest nie tylko nieestetyczny, zmineralizowany osad zalegający w szczelinach i przestrzeniach międzyzębowych, ale też zmiana pH jamy ustnej czy uszkodzenia szkliwa. Nitkowanie zębów pozwala usunąć płytkę bakteryjną i resztki jedzenia, a ponadto chroni przed powstawaniem kamienia, rozwojem próchnicy, chorobami dziąseł i nieświeżym oddechem. Odpowiednia technika nitkowania może tym samym zmniejszyć częstotliwość wizyt stomatologicznych i konieczności wykonywania zabiegów higienizacyjnych w gabinecie, takich jak piaskowanie zębów. Więcej informacji na temat dbania o zęby znajdziesz na stronie: https://www.welbi.pl/. Nici dentystyczne wykonują ok. 40% pracy niezbędnej do usunięcia zalegających osadów różnego pochodzenia. W przypadku braku nitkowania zaniedbaniu ulegają co najmniej 2 z 5 płaszczyzn każdego zęba.

Jak i kiedy nitkować?

Nitkowanie zębów powinno towarzyszyć każdemu szczotkowaniu zębów. Wbrew pozorom nie jest to trudny i czasochłonny zabieg. Do nitkowania niezbędna będzie odpowiedniej długości nić dentystyczna. Optymalna jej długość to 35–40 cm. Oba końce nici należy zawinąć wokół palców wskazujących, pozostawiając pomiędzy nimi odcinek 5–10 cm i przytrzymując go kciukami od dołu. Z tak przygotowana nicią można rozpocząć zabieg. W tym celu nitkę trzeba wprowadzić po ścianie jednego z zębów do przestrzeni międzyzębowej ruchami piłowania, czyli posuwisto-zwrotnymi. Wywieranie pionowej siły może spowodować zranienie dziąsła. Kiedy nić znajdzie się we właściwym miejscu, należy objąć ząb od strony wewnętrznej i wprowadzić nitkę w przestrzeń międzyzębową z sąsiednim zębem. Po wykonaniu wszystkich czynności trzeba wykonać zabieg w przeciwnym kierunku, wprowadzając nitkę od powierzchni przedniej tego samego zęba. Na rynku znajduje się bogaty asortyment różnego rodzaju nici dentystycznych. Najpopularniejszy typ jest wykonany z nylonu i może mieć charakter woskowy lub niewoskowy. Woskowe nici są cienkie i łatwo przesuwają się pomiędzy zębami. Polecane są dla osób z ciasno ułożonymi zębami i minimalnymi przerwami. Nici niewoskowe są grubsze i bardziej szorstkie. Ze względu na strukturę nici dentystyczne mogą być jedno- lub wielowłókniste. Dostępne są też nici smakowe i wybielające, a także alternatywne dla nici narzędzia, jak taśmy dentystyczne, niciowykałaczki i irygatory wodne lub powietrzne.