Miejsca

Zwiedzanie Monopolis! Takiego miejsca w Łodzi jeszcze nie było

Zwiedzanie Monopolis! Takiego miejsca w Łodzi jeszcze nie było

Monopolis otworzyło bramy dla publiczności. Na razie dla łódzkich dziennikarzy, którzy mogli zobaczyć jak postępują prace na budowie. Z kilka miesięcy kompleks podziwiać będą mogli wszyscy Łodzianie. Choć to wciąż jeszcze budowa, to całość wygląda imponująco.

Na budowę zaprosił Krzysztof Witkowski, inwestor Modnopolis. Wspólnie z Marcinem Michniewiczem, kierownikiem kontraktu z ramienia inwestora oraz z Marcinem Andrzejewskim, kierownikiem budowy z ramienia firmy Budimex, oprowadzili dziennikarzy po budowie.

– Na budowie w każdego dnia pracuje od 250 do 300 osób – robotników, pracowników biura projektowego Budimeksu i przedstawicieli Virako – mówił Krzysztof Witkowski. – To właśnie dzięki ich pracy, przez kilkanaście miesięcy udało się zrobić na budowie ogromne postępy. Jeszcze trochę i będziemy mogli udostępnić Monopolis wszystkim Łodzianom.

W trakcie budowy korzystano z technologii jet grouting, dzięki której pod istniejącymi budynkami można było dobudować dodatkowy poziom. – Z tej metody skorzystaliśmy przy dwóch budynkach – tłumaczył Marcin Michniewicz, kierownik kontraktu z ramienia inwestora. – W jednym będzie się mieścił teatr, a pod nim – właśnie w tej dodatkowej przestrzeni – restauracje i kawiarnie. Z kolei pod drugim jest pasaż, którym będzie się można przemieszczać na drugą stronę Monopolis.

Pasaż w Monopolis ma długość stu metrów i będzie centralnym miejscem kompleksu. To właśnie na nim i przy nim toczyć się będzie życie Monopolis. Niewielki amfiteatr przeznaczony na wydarzenia kulturalne, galeria sztuki, teatr, muzeum, przedszkole, wiele restauracji i kawiarni – do tych miejsc będzie można wejść bezpośrednio z pasażu.

– Monopolis to jedyne takie miejsce w Łodzi. Miejsce, w którym łączymy kulturę, gastronomię i biura. Tu nigdy nie będzie centrum handlowego – podkreśla Krzysztof Witkowski.

Warto przypomnieć, że Monopolis ma już dwóch najemców, którzy otworzą tu swoje restauracje: „Piekarnia Łódź” Aleksandry Sowy, wielokrotnej mistrzyni konkursów cukierniczych i współwłaścicielki sieci cukierni „Sowa” oraz koncept kulinarny Anny Rubaj i Artura Schuttera. Z kolei firma Clariant wynajęła w Monopolis ponad 7 tys. mkw. powierzchni na siedzibę swojej firmy w Polsce.

O Monopolis

Monopolis to niepowtarzalny projekt realizowany w centrum Łodzi, łączący w sobie funkcję biurową, usługową oraz kulturalną wraz z szeroką ofertą gastronomiczną. To wyjątkowa koncepcja oparta na połączeniu architektury historycznej z architekturą współczesną, połączeniu sfery biznesowej z kulturalną. Kompleks będzie pełnił szereg funkcji miastotwórczych, oferując wiele różnych usług i zapraszając mieszkańców na rozmaite wydarzenia kulturalne.