Wydarzenia

Zakwitły piwonie w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Zakwitły piwonie w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Po tulipanach nadszedł czas na piwonie, niezwykle urokliwe i zachwycające kwiaty. Bogatą ich kolekcję możemy teraz podziwiać w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi.

 

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza do obejrzenia właśnie rozpoczynającej kwitnienie kolekcji piwonii. Znajduje się ona na terenie Działu Kolekcji Roślin Ozdobnych, który zlokalizowany jest przy wejściu od ulicy Retkińskiej 39/65.

Jakie piwonie kwitną w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi?

Większość prezentowanych w kolekcji roślin to ogrodowe formy piwonii. Podczas zwiedzania będzie można obejrzeć około pięćdziesięciu odmian kwitnących piwonii chińskich.  A także dziewięć odmian wyselekcjonowanych przez polskich hodowców i cztery odmiany piwonii lekarskiej.

Piwonie występują głównie w Europie i Azji. Obecnie wyróżnia się około 40 gatunków i ponad 3000 odmian o tradycyjnych, ale też i coraz bardziej niespotykanych kolorach oraz kształtach kwiatów. W kolekcji Ogrodu Botanicznego w Łodzi prezentowane są odmiany w kolorach od białego, poprzez różne odcienie różu po ciemnowiśniowe oraz piwonie o rzadko spotykanych kolorach kwiatów. Mowa tu o  koralowo-pomarańczowej odmianie ‘Coral Charm’ i ‘Coral Sunset’ oraz ciemnoczerwonej ‘Buckeye Belle’. Kolekcja prezentuje piwonie o kwiatach pełnych (‘Duchesse de Nemours’, ‘Sarah Bernhardt’, ‘Festiva Maxima’), anemonowych (‘Celebrity’, ‘Lady Anna’, Madame de Vernville’) i japońskich (‘Bowl of Beauty’, ‘Doreen’, ‘Walter Mains’).

Podziwianie piwonii z przewodnikiem

W sobotę 10.06.2023 r. kolekcję piwonii będzie można zwiedzać z przewodnikiem. Podczas zwiedzania będzie można dowiedzieć się od kiedy piwonie są uprawiane, poznać gatunki piwonii i poszczególne ich odmiany, typy kwiatów oraz tajniki ich uprawy.

Zbiórka planowana jest o godzinie 15 przy kasie od strony ul. Retkińskiej 39/65. Wstęp na wystawę i zwiedzanie kolekcji z przewodnikiem po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego.

Godziny otwarcia Ogrodu we wszystkie dni tygodnia:  9.00 – 20.00 (kasy czynne do godz. 19.30)

Ceny biletów: normalny 14 zł, ulgowy 7 zł.