Nie przeczekałam życia

Teatr nie powstaje sam z siebie – on wychodzi z rzeczywistości, z życia. Podobnie jest z każdą twórczością, która odzwierciedla naszą filozofię codziennych działań. Chodzi o pasję życia – jeśli mamy na nie apetyt, jesteśmy ciekawi każdego dnia – mówi Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego i dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

ARCHITEKTURA: dokładna suma niedokładnych danych

Potrafią o niej opowiadać godzinami, z pasją i ogromnym zaangażowaniem. Jest dla nich nie tylko pracą, bardziej sposobem na życie. Architekturę traktują jako formę odpowiedzialności przed sobą i innymi za to, co robią. Rozmawiamy z Moniką Wojnarowską i Michałem Karpińskim, właścicielami Pracowni Architektonicznej DRAFT.

Lubię wieść taki żywot nieśpieszny

Nie marzyłam o wielkich rolach, ani byciu aktorką, ale moje życie nauczyło mnie, że jest nieprzewidywalne, zaskakujące, pełne niespodzianek i przypadków – mówi aktorka Jowita Budnik, którą już w styczniu zobaczymy w premierowej sztuce Teatru Fundacji Kamila Maćkowiaka inaugurującej nową, łódzką scenę – Scenę Monopolis.

Jak się człowiek znajdzie w polityce, to cały czas szuka nowych wyzwań

Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego w rozmowie z LIFE IN. Łódzkie opowiada o pierwszym roku na stanowisku, o planach urzędu na najbliższe miesiące, o swoich pasjach i braku czasu na ich realizację. Wspomina także początki swojego związku z polityką i regionem łódzkim.

Człowiek człowiekowi ma zawsze coś do zaproponowania

Aktorstwo dało mi możliwość przełamania własnych słabości. Jest we mnie chęć i potrzeba poznawania drugiego człowieka i zgłębiania jego natury, ale jest we mnie też lęk przed światem. Lęk, strach, wstyd, zażenowanie – to się ogólnie określa jako nieśmiałość. Pracując, robiąc to, co robię, zmieniam się – Maria Gładkowska, aktorka występująca na scenie Teatru Nowego…

Nie oglądam się na innych, robię swoje

Został jednym z najmłodszych profesorów w historii polskiej medycyny, w swojej dziedzinie naukowej należy do elitarnego grona 10 najbardziej wpływowych naukowców na świecie, założyciel i prezes Think-Tanku „Innowacje dla Zdrowia”, od pięciu lat jest dyrektorem Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Rozmawiamy z prof. Maciejem Banachem – naukowcem, menedżerem, lekarzem i politykiem.

Człowiek z wizją

Mówią o nim człowiek z wizją, od wielu lat rozwija ośrodki diagnostyki obrazkowej, dysponujące jedenastoma tomografami i sześcioma rezonansami. Z jedną z łódzkich firm informatycznych pracuje nad wprowadzeniem algorytmu sztucznej inteligencji w wykrywaniu udarów. Michał Bielecki, Prezes Zarządu wizjaMED.

Warto marzyć

Na pierwszym roku studiów zamieszkałem na ul. Przędzalnianej i z okien mojego mieszkania patrzyłem na tę pustą fabrykę. Mija dokładnie 20 lat i teraz w tym rewitalizowanym budynku tworzę teatr. To dla mnie bardzo symboliczne i pokazuje, że warto mieć marzenia i podejmować ryzyko – mówi Kamil Maćkowiak, dyrektor artystyczny Sceny Monopolis.

Warto być jego częścią

Dobra kuchnia, dobra rozrywka i dobra sztuka. Miejsce dla ludzi, którym zawsze się chce. Przestrzeń do rodzinnego spędzania czasu. O wyjątkowym projekcie, który realizują w Monopolis, opowiadają Anna Rubaj, jedna z najlepszych łódzkich restauratorek oraz Artur Schutter, prezes firmy Lim8.

Biegam, motywuję, uczę syna samodzielności

Sportowo, marzy o medalu olimpijskim. Prywatnie, wielkie szczęście daje mu wychowanie syna. Zawodowo, rozwija nową pasję: mowy motywacyjne. Adam Kszczot, lekkoatleta, mistrz świata i Europy w biegu na 800 metrów, specjalnie dla LIFE IN. Łódzkie.

Z natury jestem optymistą

Pradziadek ze strony matki trafił do Łodzi z Saksonii, pradziadek ze strony ojca pochodził z Grecji. Jego synowie to łodzianie w piątym pokoleniu. O swoim ukochanym mieście nie da powiedzieć złego słowa! Krzysztof Apostolidis w rozmowie z LIFE IN. Łódzkie opowiada o skomplikowanej historii swojej rodziny, biznesie i sposobach na wypoczynek.

Lubię patrzeć, jak świat zmienia się wokół

Została aktorką, choć miała być dentystką. Lubi, gdy dużo się dzieje. Nie robi planów, bo jest jej smutno, gdy nie wychodzą. Angażuje się w wiele społecznych projektów. Rozmawiamy z Agnieszką Więdłochą, aktorką Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, gwiazdą filmową, kobietą sukcesu.

Teatr jest jak dobra kolacja, którą się delektuję

Przed laty poważnie myślała o medycynie, ale – jak mówi – wybrało ją aktorstwo. Teraz do niej wraca. Uwielbia minimalizm. Żyje skromnie, ale lubi otaczać się tym co piękne. Monika Buchowiec, aktorka Teatru Nowego w Łodzi specjalnie dla LIFE IN. Łódzkie.

Ewa Audykowska: Kocham wszystkie moje role!

Każdej swojej roli oddaje całą swoją wrażliwość, wiedzę i wiele sił witalnych. Chciałaby kiedyś zagrać z Januszem Gajosem i Piotrem Fronczewskim, których uwielbia od dzieciństwa. Ewa Audykowska-Wiśniewska, aktorka Teatru im. Stefana Jaracza, specjalnie dla LIFE IN. Łódzkie.

Niczego już nie muszę udawać

Wcześniej dokarmiał własne ego, a aktorstwo uprawiać zaczął dopiero parę lat temu. Zakompleksiony i sfrustrowany? To do niego nie pasuje, ale właśnie taki był. Długo borykał się z niskim poczuciem własnej wartości. Teraz już niczego nie musi udawać i śmiało mówi o swoich słabościach. Kamil Maćkowiak, aktor, reżyser, prezes Fundacji Kamila Maćkowiaka.

Artystka i wizjonerka ze zmysłem menedżera

Jej teatr, to teatr „powszechny”, blisko ludzi. To jej miejsce na ziemi, które od lat konsekwentnie zmienia. To przestrzeń, w której najważniejsi są widzowie, z którymi – jak sama mówi – udało się zbudować rodzaj przymierza. Rozmawiamy z Ewą Pilawską, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi.

Twardo stąpam po ziemi

Ciągle w podróży, gra w kilku teatrach, angażuje się w różne projekty muzyczne. Umówić się z nim na spotkanie, to prawdziwe wyzwanie. A gdy już znajdzie chwilę na rozmowę, to zaprasza w dziwne miejsca, na przykład do… łódzkiej elektrociepłowni EC2.  Z Mariuszem Ostrowskim rozmawia Beata Sakowska.

Chciałabym trochę zwolnić, odpuścić

Potrafię odejść we właściwym momencie, nigdy nie marzyłam o wielkich oscarowych rolach. Aktorką w zasadzie zostałam trochę przez przypadek, ale nie żałowałam. Ta praca przyniosła mi zdecydowanie więcej niż zakładałam, niż chciałam osiągnąć. Teraz chcę spróbować swoich sił w biznesie – mówi Agnieszka Sienkiewicz-Gauer w rozmowie z Beatą Sakowską.

Niepoważna i nostalgiczna

Jest silną kobietą, bo targa za sobą wielką walizkę, podróżując w nieskończoność między Łodzią, Warszawą a Szczecinem. Jest przebojowa i towarzyska, bywa roztargniona i bałaganiarska. Szesnaście lat temu zagrała Nel w „Pustyni i w puszczy”. Karolina Sawka w rozmowie z Magdą Maciejczyk.

Leżenie w hamaku? Nie dla mnie!

Wciąż nawiguję pomiędzy pracą w teatrze, na planach filmowych, rolami w serialach, castingami, zajęciami ze studentami w szkole filmowej, uczeniem się nowych ról, domowymi obowiązkami, czasem z dziećmi i spotkaniami ze znajomymi. Leżenie na hamaku w ogrodzie mi nie odpowiada. Miałbym wrażenie, że ucieka mi życie – mówi Ireneusz Czop w rozmowie z Magdą Maciejczyk.…