Polecamy

Wujaszek Wania w Teatrze Powszechnym

Wujaszek Wania w Teatrze Powszechnym

Przed nami przedostatni weekend XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, którego tematem – zaproponowanym przez dyrektorkę artystyczną Ewę Pilawską – jest „Artysta. Wizjoner”. 7 i 8 maja o godz. 19 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi obejrzeć będzie można „Wujaszka Wanię” – spektakl w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej z Teatru Ludowego w Krakowie. Przed przedstawieniami będzie można kupić wejściówki.

„Czechow obrazował człowieka, którego świat stanął na krawędzi ogromnych zmian i który, w związku z tym, się zagubił, usiłuje na nowo zdefiniować własne szczęście i to, po co może w życiu sięgnąć. Człowieka stawiającego pytanie o to kim jest, odrzucającego poprzednie wybory, nazywając je poświęceniem dla innych. Człowieka, który wstydzi się życia – to jedna z najważniejszych emocji w tym tekście” – mówiła o spektaklu Małgorzata Bogajewska.

Rozterki bohaterów

Cała złożoność psychologiczna bohaterów „Wujaszka Wani”, ich rozterki, tęsknoty, paradoksalnie, doskonale rymują się z dylematami i kondycją współczesnego człowieka. Człowieka, który nagle stanął w obliczu wyborów ostatecznych, został zmuszony do postawienia pytań fundamentalnych. Pytania o sens życia w świetle podjętych niegdyś decyzji, o zasadność wyborów, które prowadzą nas na trudne ścieżki losu, o prawo do szczęścia, miłości i nieskrępowanego życia. Kiedyś mogły nam się wydawać jedynie romantyczne, odległe, typowe dla bohaterów literackich. Jednak dziś, w roku 2021, kto z nas nie miał podobnych refleksji? Przecież, podobnie jak bohaterowie Czechowa, obserwujemy, jak dewaluują się dawne wartości, kruszeją systemy. Na naszych oczach rozpada się świat, który znamy. Ale nie tylko się rozpada, sami wciąż „odkładamy go na później”, jak spełnienie, nadzieje, życie.

Dlaczego spektakl prezentowany jest w maju?

Prezentacja spektaklu „Wujaszek Wania” w ramach Festiwalu została przeniesiona na maj w związku z operacją kręgosłupa i koniecznością rehabilitacji jednego z aktorów.

XXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych współfinansowany jest przez Urząd Miasta Łodzi i dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Twórcy spektaklu

Antoni Czechow „Wujaszek Wania”

Tłumaczenie: Agnieszka Lubomira Piotrowska
Reżyseria: Małgorzata Bogajewska
Scenografia: Anna Maria Karczmarska
Muzyka: Bartłomiej Woźniak
Reżyseria światła: Dariusz Pawelec

Obsada: Kajetan Wolniewicz, Roksana Lewak, Anna Pijanowska, Maja Pankiewicz, Barbara Szałapak, Piotr Pilitowski, Piotr Franasowicz, Tadeusz Łomnicki, Jadwiga Lesiak, Piotr Piecha, Gabriela Sarbiewska