Wydarzenia

Wisława Szymborska z papierosem na muralu w Monopolis

Wisława Szymborska z papierosem na muralu w Monopolis

Od niedzieli na muralu w łódzkim Monopolis można oglądać polską noblistką, Wisławą Szymborską. Dzieło powstało w ramach obchodów stulecia urodzin poetki, a jego fundatorem jest Monopolis.

W Monopolis odsłonięto mural Wisławy Szymborskiej, polskiej laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Mural powstał w ramach XVII Festiwalu Puls Literatury oraz obchodów stulecia urodzin naszej noblistki. Z dziełem, którego autorem jest Bruno Neuhamer wiąże się pewna anegdota. Opowiedział o niej Michał Rusinek, wieloletni sekretarz noblistki, a obecnie prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

– Kiedy w grudniu 1996 roku Szymborska odbierała Nagrodę Nobla, postawiła organizatorom jeden warunek: podczas uroczystego bankietu chciała zapalić papierosa. Prawo królewskie w Szwecji jest takie, że nie można przy stole zrobić niczego, czego przedtem nie zrobił król. Dlatego, żeby mogła zapalić Szymborska najpierw musiał to zrobić król – opowiadał Michał Rusinek.

Ze wspomnień świadków tamtych wydarzeń wynika, że na bankiecie na 1250 osób Wisława Szymborska siedziała obok króla Karola Gustawa XVI. Rozmawiała z nim po francusku i opowiadała kawały m.in o Szkocie, który jechał pociągiem. „Współtowarzysz podróży zapytał Szkota dokąd jedzie. Jestem w podróży poślubnej – odparł Szkot. A gdzie małżonka? – zapytał współtowarzysz. Ożeniłem się z wdową, ona już była.” Król się śmiał z opowiadanych dowcipów, ale najbardziej był szczęśliwy, że udało mu się wyrwać razem z noblistką na papierosa. Na ich wspólne zdjęcie z papierosami w ręku władze szwedzkie nałożyły embargo, żeby nie gorszyć poddanych.

Papieros był nieodłącznym elementem życia Wisławy Szymborskiej. Pamiętamy ją jako osobę zawsze uśmiechniętą, skromną, ceniącą spokój i z nieodłącznym papierosem. Emanujące z jej tekstów poczucie humoru towarzyszyło jej na co dzień. Źle znosiła wszelkie ostentacje i celebry.

– Właśnie dlatego chciałem zaprezentować Szymborską w niekonwencjonalny sposób. Papieros wydał mi się taki ludzki i charakterystyczny dla bohaterki. Zrobiłem tak na przekór nadmiernej mitologizacji wieszczów i bohaterów narodowych. Lubię eksponować takie przewrotne wątki – wyjaśnił Bruno Neuhamer, autor muralu.

Przed odsłonięciem muralu zorganizowano także spotkanie z Michałem Rusinkiem oraz premierę wybranych wierszy noblistki ze zbioru „Możność Utrwalania”.

Fundatorem muralu jest Monopolis.