Kultura

„Wilkołaki” – horror improwizowany w Teatrze Komedii Impro

„Wilkołaki” – horror improwizowany w Teatrze Komedii Impro

Teatr Komedii Impro zaprasza na premierę spektaklu „Wilkołaki”. To horror improwizowany, podczas którego widzowie będą starali się uratować mieszkańców pewnej osady. Zrobią to, jeśli trafnie wytypują, kto jest człowiekiem, a kto nosi w sobie część wilka.

W Halloween, 31 października, Teatru Komedii Impro zaprasza na „Wilkołaki”, pierwszy niedziecięcy spektakl  z dekoracjami, rekwizytami i kostiumami. Akcja przedstawienia toczyć się będzie w małej średniowiecznej i spokojnej osadzie, która skrywa jednak pewną mrożąca krew w żyłach tajemnicę. Okazuje się, że kiedy na niebie, raz na 70 lat, pojawia się złoty księżyc, spełnia się prastara klątwa. Każdej nocy giną kolejni mieszkańcy. Nikt nie wie, kto jest sprawcą, przed kim należy się kryć, a komu można zaufać. Jak na spektakl improwizowany przystało, to od publiczności będzie zależało, co zdarzy się na scenie. W tym przypadku – czy uda się zdjąć wreszcie straszliwą klątwę, zdemaskować wszystkie wilkołaki i uratować mieszkańców osady.

Wilkolaki Teatr Impro

– Aktorzy będą się starali grać tak, żeby nikt się nie zorientował, że to oni zabijają. Za dnia są przecież zwykłymi ludźmi. Publiczność, obserwując scenę, będzie starała się wytypować, kto jest wilkołakiem. Ważne jest, żeby była skupiona, i żeby od samego początku wiedziała, kto może nim być. Bo im szybciej zgładzimy wilkołaki, tym mniej osób zginie – wyjaśnia Jacek Stefanik, dyrektor artystyczny Teatru Komedii Impro w Łodzi.

„Wilkołaki” to pierwszy spektakl Teatru Komedii Impro z dekoracjami, rekwizytami i kostiumami, który jest całkowicie teatralną produkcją. Kostiumy do „Wilkołaków” przygotowała Anna Modrzejewska, na co dzień aktorka Teatru Komedii Impro w Łodzi. Jak sama mówi, uszycie ich do spektaklu improwizowanego jest szczególnie trudne i pracochłonne, przede wszystkim dlatego, że żaden nie jest przypisany do konkretnego aktora.

Wilkolaki Teatr Impro

– To nie jest tak, że szyję kostium na jedną osobę. To niemożliwe, ponieważ każdy aktor musi mieć wybór różnych opcji. Mam już cały wieszak, premiera jest 31 października, a ja nie śpię po nocach, ponieważ martwię się, że braknie jakiejś kamizelki w danym rozmiarze, albo będą tylko jedne spodnie, które nie będą pasować do postaci, którą ktoś zagra – wyjaśnia Anna Modrzejewska.

Kostiumy pojawiały się już w przedstawieniach Teatru Komedii Impro, ale były to spektakle dla dzieci. Czy poniedziałkową premierę horroru improwizowanego także będą mogli obejrzeć najmłodsi? Jacek Stefanik zapewnia, że tak.

– Dzieci mogą tutaj przyjść, będzie bezpiecznie. Jesteśmy Teatrem Komedii Impro, wszystkie rzeczy, które robimy, są z założenia komediowe, i tak będzie w „Wilkołakach”. Podobnie, jak w „Kryminale improwizowanym” – wprawdzie ktoś tam ginie, ale to też jest komedia. Nie należy się bać – dodaje dyrektor Stefanik.

Premierowe „Wilkołaki” będzie można zobaczyć w poniedziałek 31 października 2022 roku o godz. 20 na OFF Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140).

***

Teatr Komedii Impro w odremontowanych przestrzeniach OFF Piotrkowska w Łodzi funkcjonuje od 30 września. Mieści się w miejscu dawnej Galerii OFF, obok sklepu „Pan tu nie stał”. Teatr powstał na bazie zespołów Impro Atak oraz Impro Atak ITO (Internetowy Teatr Online), czyli grup improwizatorów, którzy na oczach publiczności tworzą przedstawienia, używając do tego jedynie wyobraźni i sugestii padających z widowni. Tworzą go najlepsi w Polsce improwizatorzy teatralni, którzy w ciągu ostatnich 8 lat, pod wodzą lidera zespołu Jacka Stefanika, zagrali prawie 1000 spektakli dla ponad 100 tys. widzów. Przedsięwzięciu patronuje Tygodnik ANGORA.
Od 2018 roku zespół Teatru Komedii Impro w Łodzi współtworzy Wioskę Artystyczną Janowo, w pobliżu Rewala w woj. zachodniopomorskim. Zespół nie przyjmuje od publiczności sugestii religijnych, politycznych oraz takich, które mogłyby w jakikolwiek sposób urazić widza. Aktorzy wybierają głównie pozytywne propozycje, stroniąc od wulgaryzmów.