Wydarzenia

W ŁSSE o cyfrowej przyszłości biznesu

W ŁSSE o cyfrowej przyszłości biznesu

W związku z galopującym rozwojem nowych technologii, transformacji cyfrowej oraz digitalizacji i ich wpływu na nasze życie i biznes powstała koncepcja r_ed: Rethink Digital Summit.

Metaverse, cyberbezpieczeństwo, blockchain, automatyka i robotyka to obszary, wokół których ŁSSE w najbliższych latach skoncentruje swoje działania. To nowe podejście Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej do transformacji cyfrowej przedsiębiorstw i instytucji. Zarząd Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Prezes Marek Michalik oraz Wiceprezes Agnieszka Sygitowicz podzielili się z uczestnikami koncepcją projektów, związanych z cyfrową przyszłością biznesu, w szczególności dla MŚP, dzięki którym Łódzka Strefa stanie się pionierem nowoczesnych technologii oraz zdecydowanie poszerzy swoją ofertę dla przedsiębiorców.

– Decyzja o realizowaniu tych projektów, którymi dziś chcemy się z Państwem podzielić i opowiedzieć o nich nieco więcej, była jedną z trudniejszych do tej pory, ale stojąc dziś tutaj na scenie, jesteśmy przekonani, ze była to także jedna z najlepszych decyzji. Kierując się mottem Petera Druckera, że Najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie, zdecydowaliśmy się wkroczyć w świat nowoczesnych technologii, zanurzyć się w nich z pomocą naszych Partnerów, a następnie zaadaptować je na potrzeby stale rozwijającej się oferty ŁSSE. – stwierdził Prezes ŁSSE Marek Michalik.

Agnieszka Sygitowicz, Wiceprezes ŁSSE, przedstawiła po krótce plany ŁSSE z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, omawianych podczas rethink digital summit, zaznaczając, że ma głęboką nadzieję, że właśnie te pionierskie działania uplasują ŁSSE na jednej z najwyższych pozycji w rankingu 10 najlepszych Stref Ekonomicznych na świecie. Dodała także, że niezwykle motywujące jest to, że na ten moment jesteśmy jedyną Strefą Ekonomiczną w Polsce, która nie tylko sięgnęła po te rozwiązania, ale także jest już na bardzo zaawansowanym etapie w ich komercjalizacji.

Do planów ŁSSE na przyszły rok zaliczono:

  1. Stworzenie cyfrowego przedłużenia oferty przestrzeni aktualnie budowanego na terenie ŁSEE hubu biznesu i innowacji re_connect – czyli the Digital Alley, przy wykorzystaniu trendu metaverse. To hybryda i pionierskie połączenie realnej przestrzeni biurowej i metaverse, które zarówno dla ŁSSE, jak i współpracującego biznesu i startupów, stanowić będzie personalizację firmy w przestrzeni wirtualnej, mogącą przyjąć formę pop-up store, showroomu, czy też centrum rekrutacyjnego. LSSE jest na ten moment jedyną Strefą Ekonomiczną w Polsce, która zdecydowała się sięgnąć po technologię metaverse i opracować ofertę z jej udziałem dla biznesu. Start projektu II kwartał 2023 r.
  2. Opracowanie centrum transferów wiedzy/edukacji dla developerów – Mileston3 Blockchain Centre, w którym będą mogli rozwijać swoje kompetencje w obszarze tworzenia rozwiązań opartych na blockchain oraz centrum rozwoju, inkubacji i akceleracji startupów z Polski i świata tworzących rozwiązania oparte na blockchain. Centrum będzie także mieścić się w budynku re_connect. Start projektu: I kwartał 2023 r.
  3. Utworzenie rethink digital Hub – Hubu Transformacji Cyfrowej (EDIH – European Digital Innovation Hub) we współpracy z:
    • ośrodkami B+R (Sieć Badawcza Łukasiewicz, Politechnika Łódzka)
    • biznesem (Ericsson, Siemens, Corning)
    • młodymi firmami technologicznymi, który stanowić będzie centrum edukacji, doradztwa i implementacji usług do MŚP z obszarów poruszanych na wydarzeniu rethink digital Summit, czyli: metaverse, cyberbezpieczeństwo, blockchain, robotyka i automatyka.

Inicjatywa realizowana będzie w ramach europejskiej sieci European Digital Innovation Hub wspieranych przez Komisję Europejską oraz państw członkowskie UE.

Wyjaśnijmy, że Status EDIH-ów otrzymało tylko 11 organizacji z Polski, wśród nich wspomniany Rethink Digital, realizowany przez ŁSSE. To właśnie one będą w niedalekiej przyszłości pomagać małym i średnim firmom w transformacji cyfrowej, proponując:

  • szkolenia,
  • rozwój kompetencji,
  • usługi Test Before Invest,
  • wsparcie w szukaniu źródeł finansowania projektów cyfryzacyjnych
  • oraz działania związane z budowaniem lokalnych ekosystemów innowacji.

Start projektu: I kwartał 2023 r.

Wydarzenie rethink digital summit było połączeniem prelekcji, keynote speechów, stoisk technologicznych i networkingu. Wśród gości mogliśmy znaleźć młode firmy technologiczne, inwestorów i partnerów ŁSSE, instytucje biznesowe i okołobiznesowe.

W wydarzeniu uczestniczył także udział Waldemar Buda, Minister Rozwoju i Technologii, który zaznaczył, że zdaje sobie sprawę z tego, że spotykamy się z wieloma wyzwaniami w procesie digitalizacji wśród firm z sektora MŚP. Jednakże wszystkie podjęte przez ŁSSE inicjatywy, mające na celu optymalizację i usprawnienie tego procesu zasługują na ogromne wyróżnienie, a imponujący dorobek Łódzkiej Strefy Ekonomicznej, którego dowodem jest to właśnie wydarzenie, mają pełne uznanie Rządu i do tego zabezpieczone środki unijne z Unii Europejskiej właśnie na ten cel.

Partnerami merytorycznymi wydarzenia są: Connected Realities, odpowiadający za blok tematyczny metaverse oraz Związek Polska Cyfrowa, ze swoim blokiem tematycznym o cyberbezpieczeństwie.

W całej Europie Środkowo-Wschodniej trwa prawdziwa fala incydentów bezpieczeństwa cyfrowego. Ofiarą najliczniejszych w historii ataków pada administracja publiczna, ochrona zdrowia, infrastruktura i prywatne przedsiębiorstwa. Konieczne jest, abyśmy rozmawiali dziś o tym jak zapewnić bezpieczeństwo cyfrowe w gospodarce i administracji, ale także wśród indywidualnych obywateli. Nie bez powodu duże firmy, rządy państw, czy Unia Europejska nadają dziś cyberbezpieczeństwu priorytetową rangę.
Doświadczenia z Polski i regionu ostatnich lat i miesięcy wyraźnie ukazały nam, że kluczem do postępu na polu cyfryzacji i bezpieczeństwa cyfrowego jest ścisła współpraca i wymiana doświadczeń. Widzimy to w kraju i na poziomie całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Spotkania takie jak te organizowane przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną stanowią doskonałą platformę do zacieśniania współpracy biznesowej i wzajemnej inspiracji, a w efekcie rozwoju innowacyjnych rozwiązań i postępu cyfryzacji. – stwierdził Michał Kanownik, Prezes Związku Polska Cyfrowa.