Raporty

W drodze do wymarzonej sylwetki

W drodze do wymarzonej sylwetki

Kamila Ludwiczak, dietetyk kliniczny, dietetyk holistyczny, psychodietetyk opowiada o osiągnięciu wymarzonej równowagi i sylwetki w zgodzie ze sobą i swoimi przekonaniami.

 

Jak wyglądała droga od dietetyka do psychodietetyka?

Psychodietetyka była moją pierwszą specjalizacją, chociaż na początku skupiłam się na tym, aby być rasowym dietetykiem. Chciałam dobierać diety do schorzeń, potrzeb organizmu. Otworzyłam nawet catering dietetyczny, aby dostarczyć klientom dodatkowe rozwiązania.

Szybko przekonałam się, że to nie jest właściwy kierunek. Do tego doszły moje własne problemy z wagą, przez chorobę tarczycy przytyłam dwadzieścia kilogramów. Byłam zestresowana, kompulsywnie się objadałam, nie radziłam sobie ze sobą. Wtedy nastąpił przełom – zrozumiałam, że owszem, dieta jest ważna, ale ważniejsze jest poukładanie sobie tego w głowie.

I od czego Pani zaczęła?

Od nauki, od zrozumienia tego, co trzeba zrobić, aby przełamać skutecznie pewne schematy i zachowania. Przeczytałam setki książek i artykułów. Dziś korzystam z kilku teorii psychologicznych, stworzyłam indywidualny, autorski program pracy pozwalający odkrywać zasoby prowadzące do zbudowania samoświadomości i samoregulacji procesów żywieniowych i psychodietetycznych. Dzięki temu moje podopieczne, bo pracuję z kobietami, osiągają wymarzoną równowagę i sylwetkę w zgodzie ze sobą, swoimi przekonaniami i potrzebami.

Czyli patrzy Pani na pacjentki bardziej holistycznie?

Zdecydowanie tak. Żadna dieta nie zadziała albo zadziała tylko dorywczo, jeśli nie zmienimy trwale naszych nawyków żywieniowych. To wymaga codziennej pracy nad swoim mindsetem. Pomagam ustalić wartościowy cel (niekoniecznie kilogramowy), wytyczyć drogę, pokazując jednocześnie, jak znaleźć siłę i motywację do tego, aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Jak sprawić, by nowy sposób odżywiania stał się trwałym nawykiem, a nie tylko krótkotrwałą dietą.

Kluczem do sukcesu jest praca z wartościami – wówczas motywacja i wytrwałość „rodzą” się same. Trzeba także polubić samego siebie i zacząć akceptować swoje ciało, aby zadbać o siebie. Potraktować zmianę sposobu odżywiania jako przejaw troski i zaopiekowania się samym sobą.

Od czego można zacząć pracę nad zmianą sposobu odżywiania?

Od bycia uważnym, od skupienia się na zauważaniu i rozpoznawaniu, kiedy jesteśmy głodni, kiedy jest to głód wywołany bodźcami zewnętrznymi, a kiedy emocjami. Chodzi o skupienie na swoim ciele, odczuciach i uczeniu się tego krok po kroku. W ciągu czterdziestu, sześćdziesięciu dni jesteśmy w stanie przerobić te niewspierające nas schematy. Później przez kolejne miesiące wystarczy utrwalać nowe nawyki, aż do momentu, gdy zaczną one działać automatycznie. Nie układam diet, uczę odkrywać swoją idealną dietę, dopasowaną do potrzeb, taką, która będzie w zgodzie z daną osobą. Pomagam znaleźć błędy żywieniowe, które nie pozwalają osiągnąć wymarzonej wagi. U mnie plan działania wdrażamy… nie od jutra – zaczynamy od dziś!

To, jak można skorzystać z Pani pomocy?

Indywidualnie, zapisując się najpierw na bezpłatną konsultację na mojej stronie internetowej www.kamilaludwiczak.pl/spotkanie. Spotkania odbywają się online. Praca skupia się na analizie tego, co jemy oraz zauważeniu emocji, schematów nawykowych, sytuacji, myśli, poziomu głodu i sytości czy wyzwalaczy jedzenia kompulsywnego. W efekcie chodzi o uregulowanie żywienia w zgodzie z naszymi potrzebami, uwzględniając potrzeby fizjologiczne i psychologiczne. Budujemy stabilny i silny fundament, jednocześnie prowadząc świadomą i zdrową relację z sobą oraz jedzeniem.

Prowadzi Pani również Akademię Kamili Ludwiczak?

Akademia to grupa zamknięta na FB oraz moja platforma szkoleniowo-kursowa. Działamy tu dwutorowo, są spotkania online i jest platforma szkoleniowa, na której są moje kursy online (składające się z wartościowych, kilkuminutowych materiałów audio i video), e-booki, webinary oraz prezenty dla kursantów. Prowadzę konsultacje indywidualne, grupowe, warsztaty mentoringowe oraz szkolenia.

Łatwiej pomaga się innym, gdy borykało się z podobnymi problemami?

Tak. Sama zmagałam się z nadwagą, nie akceptowałam siebie, poczucie własnej wartości było zerowe. Dzisiaj jestem wdzięczna za wszystkie moje doświadczenia, dzięki którym znalazłam się w miejscu, w którym chcę być. Cały czas się rozwijam, szkolę, ale przede  wszystkim robię to, co kocham najbardziej i co jest moją misją w tym zawodzie – pomagam osobom, które chcą zawalczyć o siebie, swoje zdrowie i sylwetkę. Razem jesteśmy w stanie to wszystko osiągnąć.

 

Żyję zasadą: dziel się wszystkim, co masz, a będziesz miała jeszcze więcej.

 

Rozmawiał Damian Karwowski
Zdjęcia Justyna Tomczak

Akademia Kamili Ludwiczak
tel. 602 603 208
www.kamilaludwiczak.pl
fb AkademiaKamiliLudwiczakPsychodietetyk