Tu bywał Ślepy Max ze swoją szajką. Dzisiaj na rogu ul. Pomorskiej i Wschodniej powstaje mural upamiętniający kultową knajpę Kokolewole, komfortowe mieszkania komunalne, lokale dla lokalnych przedsiębiorców i świetlica dla dzieci.
Trwają intensywne prace budowlane w kamienicy przy ul. Pomorskiej 11, w której powstanie dwanaście mieszkań komunalnych, cztery lokale użytkowe dla firm oraz świetlica środowiskowa. Ta kamienica to perełka przy ulicy Pomorskiej. To właśnie tu bywał legendarny Ślepy Max ze swoją szajką.
– Legendarny budynek, w którym mieściła się knajpa Kokolewole zostanie odbudowany. Nie zabraknie charakterystycznego spadzistego dachu. W miejscu dawnego lokalu powstanie świetlica dla dzieci ze Śródmieścia. W kamienicy trwają intensywne prace budowlane, trwa wymiana instalacji i zagospodarowanie terenu zewnętrznego – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi
Nie ma łodzianina, który nie znałby Ślepego Maxa. Łódzki Al Capone, żydowski Robin Hood czy Janosik z Bałut na stałe wpisał się do historii miasta Łodzi i inspiruje do dziś. I na jego cześć, i knajpy, w której bywał, czyli Kokolewole powstaje na ścianie kamienicy mural. Mural zostanie zakończony w ciągu 3 miesięcy – mówi Maciej Balcerek, projektant, pomysłodawca muralu
W parterowym budynku przy ulicy Pomorskiej 11 w latach trzydziestych XX-wieku – znajdowała się piwiarnia Icka Leipcigera o nazwie „Kokolewole” (później nazwę zmieniono na „Kokolobolo”), w której przesiadywał łódzki Al Capone – Ślepy Max.
Stały bywalec piwiarni Ślepy Max to postać charakterystyczna i niepokorna. W jego życiorysie fakty mieszają się z legendą. Dzisiaj po Bornsztajnie pozostało zaledwie kilka dokumentów i dwa zdjęcia.
19 września 1929 roku na rogu ulic Pomorskiej i Wschodniej, tuż przy piwiarni doszło to starcia Ślepego Maxa z jednym z przeciwników. Zdarzenie odbiło się szerokim echem w łódzkiej prasie.
Przy ulicy Pomorskiej 11 wszystkie budynki zostaną całkowicie odnowione. Zyskają nową elewację, a ich wnętrza będą przebudowane i dostosowane do pełnienia wyznaczonych funkcji. W budynkach powstaną mieszkania wyposażone w aneks kuchenny lub kuchnię oraz łazienkę. Zmiany zajdą także na podwórzu. Położona zostanie nowa nawierzchnia wykonana z kostki kamiennej. Powstanie mały, ogrodzony plac zabaw, który będzie wyposażony w karuzelę i piaskownicę. Nie zabraknie również zieleni. W wyznaczonym miejscu pojawi się trawnik oraz posadzone będą krzewy. Możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu ułatwią postawione ławki. Do dyspozycji mieszkańców będzie także trzepak, altana na odpady oraz małe kosze na śmieci pozwalające utrzymać czystość na podwórku.