Wydarzenia

TEATROPOLIS wystartował!

TEATROPOLIS wystartował!

Pierwszy dzień drugiej edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS był pełen emocji i wzruszeń. Świetne przedstawienia mistrzowskie w wielkim stylu otworzyły teatralny maraton, zamieniając Scenę Monopolis w kulturalne centrum.

 

I stało się. Druga edycja TEATROPOLIS wystartowała i to w doskonałym stylu.

– Nasz festiwal tworzymy z miłości i szacunku do teatru i po to, by wzbogacać Łódź i łódzką kulturę. Cieszymy się, że wiosna w tym roku jest tak mocno teatralna, a my możemy dołożyć naszą małą cegiełkę do takich wydarzeń, jak Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, festiwal Off Północna i innych, równie ważnych, które odbywają się w Łodzi od wielu lat. Dzięki temu możemy wszyscy obcować, ze sztuką na wysokim poziomie. Chcę podkreślić, że nie byłoby TEATROPOLIS, gdyby nie Andrzej Seweryn. To właśnie dzięki niemu i wielu osobom, które ciężko pracowały przez cały rok, będziemy mogli uczestniczyć w teatralnym święcie. Przed nami jedenaście konkursowych spektakli, i dwadzieścia jeden wydarzeń towarzyszących. Cieszę się, że wielka sztuka znów gości na Scenie Monopolis dostarczając mieszkańcom Łodzi wielu emocji i wartości – przywitał festiwalową publiczność Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Viraco, inwestora Monopolis, inicjator Teatropolis.

Na te słowa zareagował Andrzej Seweryn.

– Tego wszystkiego by nie było, gdyby nie ten człowiek: Krzysztof Witkowski. Nie byłoby tych kilkudziesięciu przedstawień, które zgłosiły się do festiwalu, nie byłoby tylu znanych nazwisk, wyjątkowych tekstów, które idą z serc, nie byłoby dziesiątek wydarzeń towarzyszących. Krzysztof Witkowski to fantastyczny mecenas kultury kochający Łódź. I za to mu dziękuję. Proszę o tym pamiętać i proszę, abyście przekazali swoim dzieciom, które pewnie uważają, że teatr to głupota, słowa Szekspira: „Otwórzcie oczy, bo tu z błazeństwa prawda się toczy. To jest teatr”.

I ta prawda zapowiedziana przez mistrza Seweryna ukazała się podczas pokazów specjalnych i spektaklu otwarcia. W piątek widzowie obejrzeli dwa pokazy specjalne monodramu „Na pierwszy rzut oka” brawurowo zagrane przez Marię Seweryn oraz „Zapowiada się ładny dzień” w wykonaniu Joanny Gonschorek.

Pierwszy spektakl to adaptacja wybitnego tekstu teatralnego, który porusza temat przemocy seksualnej. Bohaterka Tessa to adwokatka u progu wielkiej kariery, która nagle musi stanąć na sali rozpraw, jako świadek we własnej sprawie. To pierwszy monodram w karierze Marii Seweryn. Krytycy określili go jako poruszający, doceniając wybitną grę aktorską. Ten spektakl to manifest w obronie kobiet, a Seweryn w roli Tessy jest znakomita. Monodram wyreżyserował Adam Sajnuk, za scenografię odpowiada  Katarzyna Adamczyk, tekst w przekładzie Klaudyny Rozhin.  Po spektaklu widzowie wzięli udział w rozmowie z Marią Seweryn, którą poprowadziła  Natalia Waloch.

Drugi spektakl „Zapowiada się ładny dzień” to zdobywca Grand Prix pierwszej edycji TEATROPOLIS. Bohaterka tego spektaklu stawia czoła codziennym zmartwieniom i fundamentalnym pytaniom, które dotykają każdego z nas. To nie tylko spektakl teatralny, to przede wszystkim podróż przez ludzkie emocje i doświadczenia, które zostają nam w pamięci na długo po zakończeniu przedstawienia. Była to prawdziwa uczta dla duszy, dotykająca najgłębszych emocji. Tekst do monodramu napisała Anna Podczaszy, reżyseria i scenografia to dzieło Magdaleny Skiby a produkcja należy do Teatru Modrzejewskiej w Legnicy.

Konkursowe zmagania

Przed nami pierwszy dzień konkursowych zmagań. W sobotę na deskach Sceny Monopolis zobaczymy aż 4 przedstawienia. Pierwszy to „Czarownice” w  kategorii Open. Trzy bohaterki, w które wcielają się Alicja Czerniewicz, Wiktoria Czubaszek, Paulina Mikuśkiewicz pokazują trzy różne archetypy, dotknięte różnymi problemami. Sztuka tworzy przestrzeń do dialogu i dyskusji o solidarności i wzorach kobiecości. Spektakl wyreżyserowała Karolina Kowalczyk, autorką scenariusza jest Magdalena Drab.

Jako drugi, również w kategorii Open, zobaczymy monodram „Historia Jakuba”, opowieść inspirowaną faktami. Bohater ksiądz i filozof,  pewnego dnia dowiaduje się, że wcale nie jest tym, kim jest. Podejmuje próbę poznania swej prawdziwej tożsamości. W tytułowej roli zobaczymy Łukasza Lewandowskiego, autorem tekstu jest Tadeusz Słobodzianek, spektakl wyreżyserowała Aldona Figura.

Trzecim sobotnim spektaklem, a pierwszym w kategorii Debiut będzie „Dystrofia”.  Temat monodramu jest trudny i aktualny, bo dotyczy wojny i głodu. Wojna z perspektywy kobiety, żony, matki, to przede wszystkim głód. Faustyna Baran za pomocą chleba opowiada właśnie o nim. Reżyserką, scenografką i autorką muzyki jest Anna Maśka.

Festiwalową sobotę zakończy przedstawienie w kategorii Open „Very Funny”. Duet Gruba i Głupia, czyli Patrycja Kowańska i Dominika Knapik czerpiąc z Szekspirowskiego imaginarium, zestawiają swoje wyraźnie odmienne sylwetki z bohaterami sztuk. Panie są również autorkami tekstu, reżyserkami i autorkami scenografii.

TEATROPOLIS to nie tylko przedstawienia, ale też wydarzenia towarzyszące, odbywające się w Centrum Festiwalowym (parter Wieży Monopolis 2.0). W sobotę o godz. 19.00 będzie można zobaczyć wernisaż plakatów konkursowych „Balladyna” z udziałem Andrzeja Pągowskiego, Andrzeja Seweryna i Krzysztofa Witkowskiego. Po każdym ze spektakli będą odbywać się rozmowy z ich wykonawcami, a poprowadzą je Kinga Burzyńska, Dariusz Pawłowski i Marek Kowalczuk.