Pierwsze dwa spektakle za nami, a przez najbliższe trzy dni na Scenie Monopolis w Łodzi miłośnicy teatru będą mogli podziwiać kolejne występy debiutantów i doświadczonych artystów podczas pierwszej edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS.
– Dobry wieczór Monopolis, niech się zaczyna TEATROPOLIS – powitał gości Andrzej Seweryn przed pierwszym spektaklem, tym samym uznając Festiwal Sztuki Aktorskiej za otwarty. Jak podkreślił, festiwalowa ósemka została wybrana przez niego spośród kilkudziesięciu nadesłanych propozycji i nie był to łatwy wybór.
Wraz z Andrzejem Sewerynem widzów witał także Krzysztof Witkowski, inicjator Teatropolis. – Ten festiwal tworzymy z miłości i szacunku do teatru. Przez cztery najbliższe dni Monopolis będzie kulturalnym centrum, gdzie oprócz przedstawień przygotowaliśmy dla Państwa szereg dodatkowych, ciekawych wydarzeń – mówił Witkowski.
„Byk” z owacjami na początek
Pierwszym, otwierającym spektaklem był „Byk” w kategorii Open, w wykonaniu Roberta Talarczyka według tekstu dramatycznego Szczepana Twardocha, autora bestsellerowych powieści, jak Król czy Morfina.
Robert Mamok, bohater monodramu, to postać niezwykle wyrazista. Wychowany po śląsku, twardą ręką, w dwóch językach (polskim i śląskim) na oczach widzów rozgrywa walkę z gniewem, rozpaczą, poczuciem winy i swoimi słabościami. Wspominając trudne dzieciństwo, rozprawia się z historią rodziny, ukazując coraz bardziej zagubiony obraz człowieka, któremu trudno odnaleźć się w obecnej sytuacji.
Spektakl nie należy do sztuk łatwych, zmagania postaci z własną tożsamością, kryzysem, rodzinnymi relacjami z pewnością na długo pozostaną w pamięci widzów. Monodram rozśmiesza i zasmuca widzów równocześnie. Robert Talarczyk na 90 minut porywa widownię do swojego świata, który pełny jest sprzeczności, przytłacza, ale i wciąga, o czym świadczą owacją na stojąco. Można więc śmiało stwierdzić, że „Byk” w reżyserii Roberta Talarczyka i Szczepana Twardocha to mocny początek Festiwalu.
„Miłość ci wszystko wypaczy” w musicalowym nastroju
Drugim przedstawieniem, zamykającym pierwszy dzień Teatropolis był spektakl w kategorii Debiut, „Miłość Ci wszystko wypaczy”.
To z kolei lekka, muzyczna opowieść, w której trójka musicalowych artystów przedstawia historie ze swoich podróży. Przeboje z takich musicali jak Cabaret, Chicago, A Chorus Line z pewnością ucieszą miłośników muzyki musicalowej. W spektaklu wystąpili Łukasz Walczak i Kamil Olczyk oraz Barbara Sanecka, która jest również autorką scenariusza. Ta trójka zawładnęła sceną od pierwszych minut i do samego końca utrzymała uwagę, porywając widzów swoją energią, kunsztem aktorskim i choreografią.
Oba spektakle pierwszego dnia aktorskich zmagań, choć tak różne w treści i formie przekazu, spotkały się z ogromnym uznaniem publiczności. Jakie wrażenie wywarły na jurorach, okaże się podczas poniedziałkowej Gali finałowej.
Kolejny dzień zmagań
Przed nami jeszcze sześć równie ciekawych pozycji, jedna w kategorii Debiut i pięć w kategorii Open. To jurorzy zdecydują, komu przypadną statuetki i nagrody finansowe. Przypomnijmy, że w skład jury pierwszej edycji TEATROPOLIS wchodzą wyjątkowe osobistości świata teatru, filmu, biznesu i mediów: Dorota Kędzierzawska – reżyserka, scenarzystka i montażystka, Katarzyna Janowska – dziennikarka, autorka programów kulturalnych w Onet i felietonistka tygodnika Newsweek, Andrzej Seweryn – dyrektor artystyczny TEATROPOLIS, Robert Więckiewicz – aktor filmowy i teatralny oraz Krzysztof Witkowski – prezes Virako, inwestora Monopolis oraz inicjator TEATROPOLIS.
W sobotę, 25 marca zobaczymy aż trzy przedstawienia, o godz. 12.00 „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” z Agnieszką Przepiórską, o 16.00 „Mięso”, w którym zagra Tamara Yelchaninova, a o godz. 20.00 „Prime time” ze Sławomirem Grzymkowskim.
Centrum Festiwalowe zaprasza
Warto dodać, że festiwal to nie tylko przedstawienia, ale również niezwykle ciekawe wydarzenia towarzyszące. W piątek było to wernisaż wystawy wybranych plakatów ze zbiorów Muzeum Kinematografii do filmu „Ziemia obiecana” i innych, w których niezapomniane role stworzył Andrzej Seweryn.
– Na wystawie mamy 27 plakatów z kolekcji, która liczy około 20 tys. – mówił Jakub Wiewiórski, wicedyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi. – Wśród plakatów są te autorstwa Andrzeja Pągowskiego, ale znalazły się też bardzo ciekawe egzemplarze z krajów, które już nie istnieją, jak Czechosłowacja czy NRD.
W sobotę organizatorzy TEATROPOLIS zapraszają do Centrum Festiwalowego, na godz. 14.00, kiedy Kinga Burzyńska, dziennikarka TVN, poprowadzi spotkanie i rozmowę z Andrzejem Sewerynem, Katarzyną Kubacką-Seweryn i Dorotą Kędzierzawską.
Niech dzieje się sztuka!