Monopolis

TEATROPOLIS 2024. To będzie piękna teatralna wiosna!

TEATROPOLIS 2024. To będzie piękna teatralna wiosna!

Dziesięć przedstawień konkursowych przygotowanych przez doświadczonych artystów i debiutantów oraz dwa spektakle mistrzowskie, w tym jeden dla młodzieży, będzie mogła zobaczyć publiczność drugiej edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS.

Już za niecałe pięć miesięcy Scenę Monopolis wypełnią aktorzy i widzowie, których połączy pasja do teatru. Od 22 do 27 marca przyszłego roku do obejrzenia będzie dziesięć spektakli konkursowych w dwóch kategoriach: Open i Debiut. Drugą edycję festiwalu otworzy Joanna Gonschorek, tegoroczna laureatka TEATROPOLIS, która wystąpi ze swoim monodramem „Zapowiada się ładny dzień”.


Teatralna publiczność będzie miała również okazję zobaczyć dwa pokazy mistrzowskie. Jeden zaprezentuje Maria Seweryn, która wystąpi z monodramem „Na pierwszy rzut oka”. Artystka raz zagra dla młodzieży, jeszcze przed inauguracją festiwalu i raz dla festiwalowej publiczności. Pokaz mistrzowski zaplanowano także na zakończenie festiwalu. Będzie to „Scenariusz dla trzech aktorów” w wykonaniu Mikołaja Grabowskiego, Andrzeja Grabowskiego i Jana Peszka. Autorem spektaklu granego na polskich scenach od trzydziestu lat jest Bogusław Schaeffer.


– Cieszę się, że festiwal gromadzi tak wielu wspaniałych artystów. To pokazuje, że teatralne środowisko docenia nasze wydarzenie. Również wybitni artyści zasiądą w festiwalowym jury. Z radością mogę powiedzieć, że moje zaproszenie zaakceptowała Danuta Stenka. Rozmawiamy również z Anną Seniuk – mówił podczas konferencji Andrzej Seweryn, dyrektor artystyczny TEATROPOLIS.

Wiadomo już także, że w pracach jury udział wezmą Łukasz Maciejewski, dziennikarz filmowy i teatralny oraz wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, Krzysztof Witkowski, pomysłodawca festiwalu, prezes spółki Virako, inwestora Monopolis oraz oczywiście sam mistrz Andrzej Seweryn, który jest też dyrektorem artystycznym festiwalu.

– TEATROPOLIS to nie tylko przedstawienia, to także wiele wydarzeń towarzyszących, na które już teraz zapraszam. Chcemy, aby w tych dniach Łódź i Monopolis żyły festiwalem. To będzie piękna teatralna wiosna na Scenie Monopolis – mówił Krzysztof Witkowski.

Warto podkreślić, że termin festiwalu TEATROPOLIS nie jest przypadkowy. Otóż 27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru i właśnie w ten sposób jego organizatorzy chcą uczcić święto Melpomeny. Tego dnia odbędzie się gala finałowa, podczas której wręczone zostaną statuetki i nagrody finansowe przewidziane dla laureatów festiwalu. W kategorii Open będzie to 20 tys. złotych, a w kategorii Debiut 10 tys. zł. Przyznana będzie także nagroda specjalna, o której organizatorzy opowiedzą niebawem.

Podczas konferencji prasowej organizatorzy podkreślali, że istotnym elementem drugiej edycji festiwalu będą warsztaty dla młodzieży oraz spotkania z aktorami i twórcami po każdym z konkursowych spektakli. Wzorem pierwszej edycji festiwalu, wydarzenia towarzyszące będą bezpłatne. Krzysztof Witkowski zaapelował do wszystkich miłośników teatru o to, żeby już teraz zarezerwowali czas na to wyjątkowe wydarzenie.

Zaprezentowano także harmonogram przygotowań do TEATROPOLIS. Do 15 listopada zainteresowani artyści mają czas na zgłoszenie się do festiwalu. Następnie do 15 stycznia przyszłego roku potrwa ocena nadesłanych zgłoszeń, po czym Andrzej Seweryn podejmie decyzję, które spektakle będą pokazane festiwalowej publiczności i jurorom.

– Zawsze jestem optymistą, więc jestem pewien, że druga edycja TEATROPOLIS będzie wyjątkowa – mówił Andrzej Seweryn, podsumowując dotychczasowe prace nad festiwalem.