Polecamy

Śladem Bursztynowego Szlaku Rowerowego

Śladem Bursztynowego Szlaku Rowerowego

ROWEROWY WYPOCZYNEK W WOJEWÓDZTWIE ŁÓDZKIM. Wiosna w pełni, a to oznacza powrót rowerzystów i wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku  na trasy. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich, w Łódzkiem mamy wiele miejsc dostosowanych do rowerowego odpoczynku na świeżym powietrzu. Jednym z nich jest Rowerowy Szlak Bursztynowy. Ta 250-kilometrowa trasa przebiegająca przez województwo łódzkie dzieli się na dwie części – Szlak Nadwarciański i Szlak Nadbzurzański. Oba etapy Bursztynowego Szlaku Rowerowego zachwycają malowniczą przyrodą oraz interesującymi miejscami do zwiedzania. Bursztynowy Szlak Rowerowy jest przeznaczony nie tylko dla rowerzystów – fani pieszych wycieczek i miłośnicy historii regionu także znajdą na trasie coś dla siebie.

W poszukiwaniu „złota północy”

Bursztynowy Szlak Rowerowy jest częścią starożytnego szlaku handlowego, łączącego wybrzeża Adriatyku z Bałtykiem. Dawniej kupcy z basenu Morza Śródziemnego podążali tą trasą w celu zdobycia „złota północy” – bursztynu – który był szczególnie ceniony w Cesarstwie Rzymskim. Dzisiaj Bursztynowy Szlak Rowerowy biegnie przez województwo łódzkie wzdłuż Warty oraz pradoliny Bzury-Neru. Na trasie turystycznej, która powstała dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich, możemy także podziwiać wspaniałe zabytki dziedzictwa kulturowego regionu.

Śladami rzek

Pierwsza część Bursztynowego Szlaku Rowerowego to Szlak Nadwarciański, rozpoczynający się w Załęczu Małym i biegnący aż do Uniejowa. Na jego terenie znajdują się dwa parki krajobrazowe – Załęczański i Międzyrzecza Warty i Widawki. Po drodze czekają na nas takie atrakcje jak gród rycerski w Konopnicy, kurhany w Przywozie i Strobinie, oraz dawna siedziba kasztelanii w Sieradzu. Pierwszy etap starożytnej trasy kupieckiej prowadzi nas aż nad zbiornik Jeziorsko, gdzie możemy spokojnie odpocząć nad wodą, nim ruszymy w dalszą trasę. Będąc w okolicy, warto także zrelaksować się w termach w Uniejowie, które zostały rozbudowane dzięki wsparciu Funduszy Europejskich.

Drugim etapem Bursztynowego Szlaku Rowerowego jest Szlak Nadbzurzański. Biegnąc przez pradolinę Bzury-Neru w północnej części województwa, ten etap trasy turystycznej prowadzi nas nie tylko przez urokliwą scenerię natury, ale także przez historyczne miejscowości regionu łódzkiego, przede wszystkim Łęczycę i Łowicz. Podczas wyprawy rowerowej warto zarezerwować sobie czas na zwiedzenie wspaniałego zabytku romańskiej architektury, czyli kolegiaty w Tumie oraz niedawno otwartego średniowiecznego grodziska, zrewitalizowanego z Funduszy Europejskich. Wszyscy miłośnicy historii mogą również odwiedzić pobliski skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska” znajdujący się w Kwiatkówku. Na Szlaku Nadbzurzańskim możemy zobaczyć także posiadłości magnackie w Walewicach i Naborowie. Bursztynowy Szlak Rowerowy w regionie łódzkim kończy się niedaleko miejscowości Bolimów.

Rowerowo w Łódzkiem

Na wiosenne i letnie wycieczki rowerowe po regionie łódzkim polecamy nie tylko Bursztynowy Szlak Rowerowy. Wspaniałą alternatywą może być także stworzony w ramach Funduszy Europejskich na terenie województwa system roweru miejskiego – dzięki niemu można bez problemu zaplanować wycieczkę rowerową między Łodzią a Kutnem, Koluszkami, Łaskiem, Pabianicami, Sieradzem, Łowiczem, Skierniewicami, Zduńską Wolą, a także Zgierzem. Jest to świetna opcja dla osób, które chcą aktywnie spędzić czas i przy okazji bliżej poznać regionalne atrakcje.

System roweru miejskiego powstał w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Poprawa sprawności funkcjonowania i podróżowania transportem zbiorowym w obszarze aglomeracji łódzkiej wyniosła blisko 4,2 milionów złotych, z czego ponad 2,7 milionów złotych zostało dofinansowanych ze środków Funduszy Europejskich.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt:
rpo@aplanmedia.pl