Polecamy

Silne kobiety i wrażliwi mężczyźni, czyli czas na Festiwal Off-Północna 2019

Silne kobiety i wrażliwi mężczyźni, czyli czas na Festiwal Off-Północna 2019

Kofta elektronicznie, Osiecka po męsku, Imiela, Januszkiewicz, Wortmann, Todorczuk… Do tego ukraiński Majdan w spektaklu Teatru Navpaky, polityka i miłość u Hemara od Teatru Muzycznego z Torunia oraz Masłowska w wykonaniu AST z Krakowa. Artystyczne osobowości w autorskim repertuarze oraz nowych interpretacjach klasyków piosenki i musicalu, czyli czas na tegoroczną edycję Festiwalu OFF-Północna w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Będzie w czym wybierać.


Pierwszego dnia festiwalu, 23 kwietnia, zaprezentuje się Teatr Muzyczny z Torunia ze spektaklem „Hemar. Marchewka – próba generalizacji”, który jest muzyczną opowieścią o polityce i miłości. Reżyserem jest Bartek Wyszomirski, a na scenie wystąpią Agnieszka Brenzak, Paulina Grochowska, Jeremiasz Gzyl oraz Maciej Makowski. Osiecka po męsku Dzień później w programie dwa wydarzenia, połączone postacią Oksany Terefenko.

Najpierw na deskach Teatru Muzycznego w Łodzi spektakl „Tam, gdzie wzrok nie sięga – світ за oчі” Teatru Navpaky z Gdańska. Oksana, założycielka teatru, wystąpi ponownie tego wieczoru, w klubokawiarni Niebostan ze swoim zespołem Coolбаба. Jej charyzmatyczny głos i pełna ekspresji prezencja w połączeniu z mocnymi tekstami w językach ukraińskim, łemkowskim i polskim zapowiadają prawdziwie wybuchową koncertową mieszankę. Kolejny dzień festiwalowy przyniesie występ Marcina Januszkiewicza, który recitalem „Osiecka po męsku” zaprezentuje materiał ze swojej debiutanckiej solowej płyty.

Tego samego dnia, będzie można wziąć udział w dyskusji „Po co teatr offowy?” w czasie panelu w Niebostanie. Projekt Kofta Propozycja na piątek to recital „Wrażliwość na olśnienie w normie”. Konrad Imiela zaprezentuje autorski program muzyczny, którym przekonuje, że doświadczenie życiowe niekoniecznie musi stępić w nas wrażliwość.

Festiwalowa sobota, 27 kwietnia, przyniesie aż cztery wydarzenia. Zacznie się masterclassem z Konradem Imielą i warsztatami aktorskimi dla młodzieży z Joanną Wiśniewską. Wieczorem przyjdzie czas na recital Marcina Wortmanna „Sondheim, którego nie znamy”. Sobotni program zamknie spektakl dyplomowy studentów Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie „Kochanie, zabiłam nasze koty”. To dokonana z pieczołowitością i szacunkiem dla oryginału adaptacja powieści Doroty Masłowskiej.

Niedziela przyniesie przesłuchania i finał II Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Zwycięzców poznamy w czasie Gali Finałowej, kiedy to po raz pierwszy wręczona zostanie statuetka „Jonaszka”, a trójka laureatów zaprezentuje się festiwalowej publiczności. Na zakończenie festiwalu OFF-Północna 2019 wystąpi Aneta Todorczuk. Jej „Projekt Kofta”, składa się z kilkunastu utworów Jonasza Kofty.