Biznes

Różnice między kantorami tradycyjnymi a kantorami internetowymi: który wybrać?

Różnice między kantorami tradycyjnymi a kantorami internetowymi: który wybrać?

Wymiana walut może wydawać się bardzo prostą czynnością: bierzesz jedną walutę, szukasz na mapie najbliższego kantoru stacjonarnego, idziesz do niego i wymieniasz. Co za problem?

Problemu nie ma, ale musisz wiedzieć jedno: zapewne na tej transakcji dużo stracisz. Wymiana walut online jest z reguły sporo tańsza. Dlatego warto sprawdzić, ile kosztuje wymiana walut w kantorze stacjonarnym oraz internetowym, porównać oferty i wybrać najlepszy kantor. Pomoże Ci w tym ranking kantorów internetowych.

Koszt wymiany waluty

To przede wszystkim spread walutowy. Co to spread? To różnica pomiędzy ceną sprzedaży i kupna danej waluty, którą pobiera dany kantor.

Kurs w jednym z najpopularniejszych kantorów internetowych:
Kurs kupna EUR: 4,4256 zł
Kurs sprzedaży EUR:  4,4297 zł
Spread = 0,0041 zł
Czyli kantor na wymianie 1 EUR zarobi 0,0041 zł — to nie jest nawet 1 grosz.
Kurs euro jednego z największych polskich banków (ten sam dzień):
Kupno: 4,2523 zł
Sprzedaż: 4,6066 zł
Spread: 0,3543 zł, czyli ponad 35 groszy.

Czy już widzisz, dlaczego wymiana walut w kantorze online się opłaca?

Jak działa kantor stacjonarny?

Możemy rozróżnić dwa rodzaje kantorów stacjonarnych:

 • kantor prywatny;
 • kantor bankowy.

W którym z nich jest lepszy kurs? Mogłoby się wydawać, że w bankowym. Jak pokazuje praktyka, nie zawsze tak się dzieje. Nieraz banki mają wyższy spread, a na dodatek mogą pobierać opłatę za np. prowadzenie rachunku czy prowizję za obsługę kasową. Co zabawne: kursy walut w oddziałach banków w stacjonarnych kantorach są diametralnie różne od kursów w kantorze online tego samego banku.

Kantory stacjonarne muszą mieć wyższe prowizje od transakcji, ponieważ mają wyższe koszy: opłaty za lokal, wynagrodzenie dla pracownika, koszt obsługi gotówkowej itp.

Jak działa kantor internetowy?

 1. W przypadku kantorów online musisz najpierw zarejestrować się na wybranej stronie. Jeśli nie wiesz, który kantor wybrać, sprawdź aktualny ranking kantorów internetowych.
 2. Po pozytywnej weryfikacji zyskujesz dostęp do platformy kupna i sprzedaży. Załóż rachunki w walucie, która Cię interesuje. Np. chcesz wymienić euro na złotówki, więc zakładasz konto w PLN i EUR.
 3. Przesyłasz walutę, którą chcesz wymienić na rachunek. Przelew w PLN czy EUR jest zazwyczaj darmowy, ale przelew walutowy innej waluty może sporo kosztować — musisz sprawdzić to w swoim banku.
 4. Dokonujesz transakcji wymiany waluty w kantorze internetowym.
 5. Przelewasz walutę na rachunek w banku lub korzystasz z niej bezpośrednio przez kantor internetowy, np. płacąc wielowalutową kartą.

Kantor tradycyjny a internetowy kantor — porównanie kantorów

Kantor internetowy — ranking, czyli jak wybrać najlepszy kantor?

Jak wybrać najlepszy kantor internetowy? Idealnym rozwiązaniem będzie wcześniejsze porównanie kantorów internetowych.  Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Korzystne kursy wymiany. Ranking kantorów internetowych pozwoli Ci wybrać ten jeden, w którym dostaniesz najlepszy kurs. Zwróć uwagę nie tylko na spread dla 4 głównych walut (są z reguły najniższe), ale porównaj również spready na walutach mniej popularnych.

 • Bezpieczeństwo kantorów internetowych. Sprawdź, jakie zabezpieczenia stosuje kantor oraz czy podlega on regulacjom finansowych instytucji.
 • Ile kont walutowych oferuje dana platforma wymiany walut. Większość kantorów online oferuje od kilku do kilkunastu najpopularniejszych walut, ale zdarzają się takie, które mają 20 walut obcych albo i więcej.
 • Opinie użytkowników o kantorze online. W naszym rankingu kantorów internetowych bierzemy pod uwagę także opinie użytkowników.
 • Zwróć uwagę na opłaty i prowizje, np. za prowadzenie rachunku czy przelew waluty na konto w banku.
 • Dodatkową zaletą będzie darmowa karta wielowalutowa.