Wydarzenia

Rok intensywnej pracy i wymiany doświadczeń

Rok intensywnej pracy i wymiany doświadczeń

Tysiące przyjętych pacjentów, tysiące wykonanych operacji, dziesiątki wykładów i spotkań na całym świecie. Z przekonaniem graniczącym z pewnością można stwierdzić, że mijający rok dla całego zespołu gabinetu Okulistyka Nawroccy był bardzo intensywny i udany.

Gabinet Okulistyczny „Okulistyka-Nawroccy” założony został przez małżeństwo okulistów Zofię i Jerzego Nawrockich i działa nieprzerwanie od 1991 roku. Obecnie w zespole pracuje również ich córka Zofia Anna Nawrocka (wcześniej Michalewska). Gabinet przyjmuje pacjentów przy ulicy Rojnej 63/65 w Łodzi i jest doskonale znany wszystkim, którzy kiedykolwiek potrzebowali pomocy okulistycznej. Pracujący tu lekarze przyjmują rocznie wielu pacjentów i przeprowadzają tysiące zabiegów oraz operacji. Jednak działalność medyczna to nie wszystko. Dla członków zespołu równie ważna, jak pomaganie chorym jest także sfera naukowa. Dlatego ich badania kliniczne oraz działalność naukowa doceniana są na całym świecie.

Hala sław w Brazylii i kongres w Meksyku

W październiku tego roku profesor Zofia Anna Nawrocka została uhonorowana przyjęciem do „hali sław” okulistyki, czyli odpowiednika hollywódzkiej alei sław. Podczas kongresu okulistycznego Sinbos w Sorocabie w Brazylii, na jednej z głównych ulic miasta umieszczono symboliczną, pięcioramienną gwiazdą z imieniem i nazwiskiem pani profesor i nazwą kraju pochodzenia.

– Była to dla mnie bardzo miła i wzruszająca uroczystość, a wyróżnienie i gwiazdę w „hali sław” traktuję jako docenienie całej polskiej, a szczególnie łódzkiej okulistyki. Dodam, że w trakcie wydarzenia, miałam przyjemność wygłosić szereg wykładów, prezentujących wyniki wykonywanych przeze mnie operacji w chorobach plamki oraz w ocznych powikłaniach cukrzycy – opowiada prof. Zofia Anna Nawrocka.

Również w październiku, ale tym razem w Meksyku odbył się Kongres Towarzystwa Retinologicznego, na którym profesor Zofia Anna Nawrocka wystąpiła z referatem o technice odwróconego płatka. Ta nowatorska metoda zamykania otworu w plamce została opracowana przez zespół profesora Jerzego Nawrockiego, a dziś, z niemal stuprocentowym powodzeniem, stosuje się ją na całym świecie.

Odczyt i kurs w Nowym Jorku

Kilka miesięcy wcześniej, w lipcu, profesorowie Jerzy Nawrocki oraz Zofia Anna Nawrocka, reprezentowali gabinet podczas kongresu The American Society of Retina Specialists (ang. Amerykańskie Towarzystwo Szklistkowo-Siatkówkowe), który odbywał się w Nowym Jorku.

– ASRS jest największą organizacją zrzeszającą specjalistów zajmujących się diagnostyką i leczeniem chorób siatkówki na świecie. Reprezentuje ponad 3000 lekarzy ze Stanów Zjednoczonych i 63 krajów. Jest to wyjątkowe źródło informacji oraz edukacji klinicznej i naukowej. I właśnie dzięki wymianie doświadczeń pomiędzy specjalistami chorób siatkówki, nasz gabinet może zapewnić swoim pacjentom opiekę na światowym poziomie – wyjaśnia pani profesor.

Podczas Kongresu Euretina w Hamburgu, we wrześniu Zofia Anna Nawrocka wystąpiła w podwójnej roli. Pierwszego dnia jako przedstawiciel strony amerykańskiej wprowadziła uczestników w zagadnienie reoperacji otworów w plamce, a drugiego, wraz z okulistami z Niemiec, Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych poprowadziła kurs na ten temat,  który spotkał się z tak dużym zainteresowaniem, że organizatorzy poprosili o powtórzenie wydarzenia za rok.

Konferencja w Łodzi

Warto dodać, że gabinet „Okulistyka-Nawroccy” działa również na rzecz rozwoju łódzkiej okulistyki i we wrześniu tego roku zorganizował w Łodzi konferencję na temat „Nowości w chorobach plamki”. Wydarzenie, w którym aktywnie uczestniczyła większość zespołu lekarskiego gabinetu, przyciągnęło okulistów z całej Polski. A to nie jedyne wydarzenie zainicjowane i zorganizowane przez rodzinę Nawrockich.

– W przyszłym roku zaplanowaliśmy kolejną edycję Sympozjum Siatkówkowo-Jaskrowego „Okulistyka Nowe Horyzonty”.  Mamy już zaproszonych dziesięciu wykładowców z kilku kontynentów. Dodatkowo znamienitych gości zarówno z Łodzi, jak i innych polskich miast. Jestem pewna, że planowany przez nas kongres pozwoli poszerzać wiedzę specjalistom i poprawiać jakość opieki nad naszymi pacjentami – zapowiada prof. Zofia Anna Nawrocka.

Należy dodać, że czwartą edycję sympozjum zaplanowano w Łodzi w dniach 19-20 maja 2023 r.

Okulistyka Nawroccy
Łódź, ul. Rojna 63/65
tel. 42 636 82 82
tel. 512 004 363
www.gabinetokulistyczny-lodz.pl