Wydarzenia

Rex-Bud rozbuduje fabrykę kształtowników RBT w Zgierzu

Rex-Bud rozbuduje fabrykę kształtowników RBT w Zgierzu

Łódzka firma Rex-Bud działająca na rynku budowlanym już 27 lat zamierza rozbudować swój zakład w Zgierzu funkcjonujący pod marka handlową RBT. Chce zwiększyć możliwości produkcyjne i stworzyć nowe miejsca pracy. Inwestycja będzie kosztowała blisko 20 mln zł. Rodzinna polska firma skorzysta ze wsparcia Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Rex-Bud jest znanym na polskim i europejskim rynku przedsiębiorstwem realizującym duże projekty budowlane w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Specjalizuje się głównie w budowie obiektów przemysłowych, magazynowych, logistycznych oraz handlowych. Zbudowała ponad milion metrów kwadratowych powierzchni przemysłowych. Jest także właścicielem zakładu, w którym produkuje kształtowniki zimnogięte stanowiące podstawowe elementy konstrukcji stalowych. Zamierza zainwestować w rozbudowę zakładu i skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego jakie oferuje Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

– Od zmiany przepisów w 2018 r., które pozwoliły Strefom udzielać pomocy publicznej przedsiębiorcom realizującym inwestycję na prawie każdej nieruchomości zauważamy większe zainteresowanie tym mechanizmem pomocy wśród MŚP i polskich firm. To nas cieszy, ponieważ widzimy że powoli udaje nam się odczarować to przeświadczenie, że inwestowanie w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej jest możliwe tylko na wyznaczonych gruntach, w tak zwanych podstrefach jak to miało miejsce dawniej – mówi Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– Zauważamy zwiększoną aktywność inwestycyjną w sektorze MŚP od kilku lat. Patrząc w strefowe statystyki tego trendu nie zatrzymały czynniki zewnętrzne, takie jak pandemia, czy konflikt na Ukrainie. Zwiększona liczba podmiotów MŚP w Łódzkiej Strefie to także efekt pakietu korzyści jaki przygotowaliśmy dla nich. Oprócz pomocy publicznej związanej z działalnością Polskiej Strefy Inwestycji to także programy, w których: dofinansowujemy szkolenia dla pracowników mikro, małych i średnich przedsiębiorców, budujemy siatkę kontaktów, organizujemy networking, pobudzamy do innowacji w programach akceleracyjnych – dodaje Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Obecny zakład firmy Rex-Bud zajmuje 3,4 tys. mkw i jest wyposażony w urządzenia pozwalające na wykonywanie profili zimnogiętych oraz konstrukcji z nich złożonych. Rozbudowa może kosztować nawet 20 mln zł, z czego dzięki wsparciu Łódzkiej Strefy firma będzie mogła skorzystać z ponad 9 mln zł zwolnienia z podatku dochodowego. Po zakończeniu inwestycji powierzchnia zakładu urośnie do 6,7 tys. mkw., a moce produkcyjne mają się zwiększyć minimum dwukrotnie, z 12 tys. ton przerabianej stali rocznie, do 24 tys. ton.

– Pomysł na inwestycję pojawił się praktycznie naturalnie. Od dłuższego czasu wzrastający popyt na nasze produkty powoduje, że moce produkcyjne, którymi dysponujemy stały się niewystarczające. W ostatnich latach oprócz typowo budowlanych elementów konstrukcyjnych znaczny udział w sprzedaży mają konstrukcje dla instalacji fotowoltaicznych, szczególnie dla farm fotowoltaicznych. Dostarczamy je zarówno na rynek krajowy jak i europejski. Tym samym dokładamy cegiełkę do rozwoju odnawialnych źródeł energii. Inwestycja wsparta przy istotnym udziale Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pozwoli więc szybciej osiągnąć korzyści dla nas jak i oraz dla otoczenia społeczno-gospodarczego, w którym funkcjonujemy – mówi Krzysztof Grad, menedżer do spraw rozwoju w zakładzie RBT

Dzięki zgierskiej fabryce firma nie tylko projektuje i wykonuje obiekty budowlane, ale także produkuje konstrukcje i elementy konstrukcyjne dopasowane do potrzeb klientów. Inwestycja w Zgierzu pozwoli na świadczenie większego zakresu usług i zwiększenie różnorodności produktów – poszerzenia katalogu o elementy wielkogabarytowe. Przyczyni się także do zwiększenia zatrudnienia o 30 proc., czyli do 43 etatów.

Utworzenie Polskiej Strefy Inwestycji, czyli zmiana przepisów odnośnie udzielania pomocy publicznej przez specjalne strefy ekonomiczne pozwala udzielić zwolnienia z podatku dochodowego firmie , która zamierza zainwestować w dowolnym miejscu i spełni wszystkie kryteria. Kiedyś inwestycje objęte pomocą publiczną oferowaną przez strefy mogły być realizowane tylko w wyznaczonych obszarach. Dziś o taką pomoc do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej może zgłosić się każdy przedsiębiorca planujący inwestycję na obszarze woj. łódzkiego, części Wielkopolski i Mazowsza. Może otrzymać zwolnienie z podatku dochodowego równą nawet 70 proc. wysokości wartości inwestycji po spełnieniu odpowiednich kryteriów. Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna prowadzi bezpłatną infolinię inwestycyjną dla przedsiębiorców pod numerem 800 800 280. Przez 25 lat do Łódzkiej SSE dołączyło ponad 400 firm, które zainwestowały 29 mld zł i stworzyły blisko 100 tys. miejsc pracy.