Biznes

Re_d rethink digital fest, czyli święto technologii i innowacji w ŁSSE

Re_d rethink digital fest, czyli święto technologii i innowacji w ŁSSE
Re_d – rethink digital fest, czyli biznesowo-technologiczny festiwal za nami. To wyjątkowe wydarzenie przybliżyło łodzianom trendy panujące obecnie w świecie technologii oraz innowacji. Głównym gościem festiwalu, który odbywał się w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej był Neil Harbisson, pierwszy na ziemi cyborg artysta.

Festiwal Re_d to święto wszystkich, których pasjonują nowoczesne technologie i innowacje. Dzięki Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej po raz pierwszy gościliśmy festiwal w Łodzi. W spotkaniu, którego głównym celem było zebranie w jednym miejscu małych i średnich firm po to, by mogły wymieniać się doświadczeniami, poznać trendy i przewidywania dla technologicznej przyszłości, wzięło udział ponad 400 przedstawicieli różnych branż. Przez dwa dni na czterech różnych scenach poruszano takie tematy jak cyfrowa gospodarka, sztuczna inteligencja, cyfrowa kreacja oraz blockchain.

Mileston 3 Blockchain Centre i Rethink Digital w ŁSSE

– Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna konsekwentnie realizuje strategię dostępności nowoczesnych technologii dla wszystkich przedsiębiorstw, zarówno małych, średnich jak i startupów. Rethink digital fest jest tylko jednym z wielu działań, jakie podejmujemy w obszarze transformacji cyfrowej tych firm. Spółka cały czas poszerza swoją ofertę w tym zakresie – mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE.

Potwierdzeniem tych słów jest projekt Mileston 3 Blockchain Centre, stworzony na potrzeby rozwoju sektora Web3 poprzez edukację, inkubację i akcelerację startupów oraz transfery wiedzy. Podczas pierwszego dnia festiwalu nastąpiła inauguracja tego pilotażowego projektu. Do jego realizacji ŁSSE weszła we współpracę z firmami będącymi ekspertami w branży blockchain zarówno na rynku biznesowym, jak i konsumenckim: Elympics, AdShares, Stowarzyszeniem Polish Blockchain Association oraz Cookie3.

Stymulowanie rozwoju technologii

– Blockchain Centre stymulować będzie tworzenie i rozwój technologii, a dedykowany jest branży think tank. Obejmować będzie także działania edukacyjne na przykład dla specjalistów IT w zakresie technologii blockchain, transfer wiedzy do przedsiębiorców w zakresie wykorzystania blockchain w biznesie, a także inkubację i akcelerację startupów proponujących rozwiązania oparte na technologii blockchain i tworzone przez młode firmy technologiczne – mówi Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.

Warto dodać, że po wakacjach ŁSSE rozpocznie wdrażanie kolejnego programu w zakresie nowoczesnych technologii. Będzie to Rethink Digital w ramach EDIH, którego celem jest nabywanie przez firmy nowych kompetencji dotyczących transformacji cyfrowej. EDIH to Europejskie Centra Innowacji Cyfrowych, kompleksowo obsługujące mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w zakresie wdrażania najnowszych rozwiązań cyfrowych. W Polsce status EDIH-ów otrzymało tylko 12 organizacji, wśród nich projekt Rethink Digital realizowany przez ŁSSE.

Neil Harbisson o nowoczesnych technologiach i przyszłości człowieka

Głównym gościem tegorocznej edycji Re_d – rethink digital fest był  Neil Harbisson, pierwszy na Ziemi cyborg artysta. Ten urodzony w 1982 Katalończyk o pochodzeniu brytyjsko-irlandzko-amerykańskim, w 2004 roku poddał się zabiegowi wszczepienia anteny, która jest połączona z jego mózgiem. Dzięki temu między innymi potrafi słyszeć kolory. Neil Harbisson urodził się z achromatopsją, czyli niezdolnością do widzenia barw, a świat postrzega w odcieniach szarości. Dziś upaja się kolorami, które słyszy jako wibracje przenoszone przez kości czaszki. Neil jest artystą i działaczem na rzecz cyborgizacji. Uważa, że ludzie powinni stać się cyborgami po to, by lepiej zrozumieć otaczający nas świat.

– Już w tej chwili wiemy, że technologie mogą być częścią naszych ciał i częścią naszego życia. To z pewnością zmieni nas jako społeczność. Operacja, której się poddałem w bardzo młodym wieku, była operacją nielegalną i bardzo ryzykowną. Nie została zatwierdzona przez komitet bioetyczny, ale ja lubię ryzyko i zaryzykowałem. W eksperymencie ryzykowne było to, że ciało odrzuci przeszczep, oraz że mózg odrzuci sygnały, które do niego docierają i nie będzie ich przetwarzał, ale udało się – tłumaczy Neil Harbisson.

Implantacja anteny sposobem na rozwiązanie problemów

Celem tego eksperymentu było słyszenie kolorów. Zainstalowana w czaszce artysty antena zakończona jest kamerą, która przetwarza kolory na dźwięki. Dzięki rozwojowi technologii może on dziś widzieć kilkaset kolorów. Wśród nich są te niewidzialne dla ludzkiego oka jak podczerwień i ultrafiolet. Informacje o kolorach są przekazywane do jego mózgu jako dźwięk.

– Dla mnie implantacja anteny nie była metodą na rozwiązanie problemu. Zrobiłem to z ciekawości. Chciałem sprawdzić, co jesteśmy w stanie odebrać zmysłami. To była część artystycznego projektu, który realizowałem na uniwersytecie. Studiowałem kompozycję i zastanawiało mnie, w jaki sposób można przekształcić kolory w muzykę – wyjaśniał Neil Harbisson podczas spotkania z publicznością Re_d – rethink digital fest.

Artysta cyborg przyznaje, że reakcje na jego widok są skrajne. Jedni są zafascynowani człowiekiem cyborgiem, inni przerażeni. Sam artysta nie ma natomiast poczucia, że istnieje jakaś przepaść między nim a technologią, bo jego fizyczna strona przenika się z tą technologiczną, tworząc spójną całość.