Polecamy

Ranking dzielnic w Łodzi. Gdzie warto zamieszkać?

Ranking dzielnic w Łodzi. Gdzie warto zamieszkać?

Szeroka oferta nieruchomości na sprzedaż w Łodzi sprawia, że wiele osób decyduje się na kupno mieszkania w tym intensywnie rozwijającym się mieście. Która jego część jest najlepsza do życia? Oto subiektywny ranking dzielnic i osiedli w Łodzi.

Dlaczego warto kupić mieszkanie w Łodzi?

Łódź to dawna przemysłowa stolica Polski, a obecnie miasto wojewódzkie mogące poszczycić się bardzo dużym tempem rozwoju. Stanowi ono znaczący ośrodek gospodarczy, kulturalny i edukacyjny centralnej Polski, który oferuje mieszkańcom korzystne warunki do życia, atrakcyjne miejsca pracy, dostęp do terenów zielonych oraz szeroką ofertę rozrywkową i kulturalną. Wszystkie te czynniki sprzyjają inwestowaniu w nieruchomości – kupno mieszkania w Łodzi wiąże się nie tylko z zaletami życia w tej zyskującej na znaczeniu metropolii, to również solidna lokata finansowa na przyszłość w przypadku przeznaczenia lokum pod wynajem.

Najlepsze dzielnice do życia w Łodzi

Począwszy od lat 60. ubiegłego wieku, Łódź podzielona została administracyjnie na pięć dużych dzielnic: Śródmieście, Bałuty, Górną, Polesie i Widzew. Każda z nich ma nieco inny klimat i swą własną specyfikę, każda również składa się z osiedli, które swoją wielkością i architektoniczną autonomią przypominają niekiedy samodzielne dzielnice.

Wśród rejonów Łodzi, które od lat stoją na czele rankingów popularności oraz wysokiego standardu życia, można wymienić przede wszystkim:

  • Śródmieście,
  • Teofilów,
  • Radogoszcz,
  • Retkinię.
Śródmieście

Śródmieście stanowi historyczne, geograficzne i administracyjne centrum Łodzi. Na jego terenie można spotkać zarówno stare kamienice, XIX-wieczne pałace dawnych fabrykantów i obiekty pofabryczne, jak i nawiązujące do dawnej architektury nowe osiedla mieszkaniowe. Niezwykle interesujący rejon Śródmieścia stanowi Nowe Centrum Łodzi, które jest obecnie prawdziwą wizytówką miasta łączącą w sobie funkcje reprezentacyjne, mieszkalne, kulturalne, rozrywkowe i biznesowe. Wszystko za sprawą gruntownej rewitalizacji, jakie ta część miasta przeszła w ostatnich latach.

W Nowym Centrum Łodzi ma się do wyboru szerokie spektrum nieruchomości mieszkaniowych. Niektóre z nich – takie jak osiedle Primo przy ul. Lindleya/Węglowej (jest to jedna z realizacji dewelopera Profbud – https://www.profbud.info/mieszkania-lodz) – zasługują na szczególną uwagę ze względu na połączenie architektonicznych tradycji miasta z nowoczesnym komfortem.

Teofilów

Obecność dużej ilości terenów zielonych, bardzo dobra komunikacja z centrum miasta, rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa i rekreacyjna oraz wysoki poziom bezpieczeństwa – to główne powody, dla których czołowe miejsca w wielu rankingach najlepszych dzielnic w Łodzi zajmuje osiedle Teofilów. Stanowi ono część Bałut. Teofilów jest jednym z chętniej wybieranych miejsc do życia w Łodzi, szczególnie przez młode rodziny z dziećmi.

Radogoszcz

Inną częścią łódzkich Bałut przyciągającą swoją atrakcyjnością jest osiedle Radogoszcz. Jego zabudowa i styl architektoniczny są bardzo zróżnicowane – z jednej strony spotkać tu można charakterystyczne dla końca lat 80. bloki, z drugiej natomiast powstające nowe inwestycje mieszkaniowe. To osiedle swoje znaczne oddalenie od centrum miasta nadrabia doskonałą komunikacją z innymi częściami Łodzi, a to wszystko za sprawą biegnących tędy głównych arterii transportowych. Mieszkańcy Radogoszczy chwalą osiedle przede wszystkim ze względu na ciszę, spokój oraz czystość.

Retkinia

Swoją nazwę osiedle Retkinia zawdzięcza usytuowanej tu niegdyś podmiejskiej wsi. Obecnie jest ono częścią dzielnicy Polesie i jedną z najbardziej pożądanych części Łodzi do życia. Podobnie jak w przypadku innych wymienionych w rankingu miejsc Łodzi, także tutaj atutem jest dobre skomunikowanie i rozbudowana infrastruktura handlowo-usługowa oraz edukacyjna. Pod względem architektonicznym Retkinia cechuje się zróżnicowaną zabudową: od peerelowskich bloków z wielkiej płyty po nowo powstające komfortowe inwestycje, które zaspokoją potrzeby wymagających kupców.