Biznes

Profil zaufany – jak założyć? Instrukcja krok po kroku

Profil zaufany – jak założyć? Instrukcja krok po kroku

W czasach obowiązujących wszędzie obostrzeń sanitarnych, bardzo ważna jest społeczna izolacja oraz unikanie kontaktu. Technologia umożliwia nam załatwianie praktycznie każdej sprawy urzędowej całkowicie przez internet, bez wychodzenia z domu.

Jednakże, aby możliwe było potwierdzenie Twojej tożsamości, niezbędne jest skorzystanie z profilu zaufanego. Poniżej podpowiemy Ci, czym jest profil zaufany oraz w jaki sposób możesz go założyć.

Profil zaufany – czym jest?

„Profil zaufany jest technologią autoryzacyjną, która potwierdza tożsamość osoby korzystającej z funkcjonalności jednego z wielu socjalnych systemów. Dzięki temu organy urzędowe zyskały możliwość pełnej weryfikacji swoich klientów, która praktycznie wyklucza ryzyko uzyskania nieautoryzowanego dostępu przez osoby postronne. Korzystając z profilu zaufanego, można zalogować się na swoje konto pacjenta, sprawdzić swoje rozliczenia z ZUS, a także zmienić dane swojej firmy w portalu CEIDG” – tłumaczy specjalista z instytucji finansowej Aasa.

Profil zaufany – kiedy się przydaje?

Profil zaufany pozwala korzystać z wielu różnych portali rządowych, z których jednym z najczęściej odwiedzanych jest pacjent gov pl. Na tej stronie możesz przejrzeć wszystkie e-recepty wystawione przez Twojego lekarza, złożyć wniosek o e-zwolnienie lub o e-skierowanie, a nawet sprawdzić wynik testu badającego obecność koronawirusa w Twoim ciele.

Warto również pamiętać, że 30 czerwca 2020 roku serwis pacjent gov pl całkowicie zastąpił poprzedni portal występujący pod nazwą Zintegrowany Informator Pacjenta, w skrócie ZIP. NFZ zdecydował się na taką fuzję, by móc zaoferować nowe funkcjonalności oraz uprościć niektóre procedury.

Kolejnym niezwykle często odwiedzanym portalem jest epuap. Profil zaufany pozwala składać przez internet wszelkiego rodzaju wnioski – poczynając od narodzin dziecka i związanego z tym podania o wypłatę świadczenia 500+, przez otrzymanie informacji na temat daty wyrobienia dowodu osobistego, a kończąc na sprawdzeniu pozostałych punktów karnych przyznawanych za nieprzepisową jazdę samochodem.

W obecnych czasach niezwykle przydatny okazuje się również serwis Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Aby móc się do niego zalogować, również potrzebny będzie profil zaufany. ZUS umożliwia składanie przez internet wniosków o przyznanie świadczeń socjalnych oraz różnego rodzaju zapomóg. Dzięki niemu możliwe jest też składanie wniosków o przyznanie tarczy antykryzysowej.

Profil zaufany jest również niezbędny podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy posiadający własną firmę mogą przy jego pomocy zgłosić lub wyrejestrować swoich pracowników z ZUS, złożyć wniosek o przyznanie ulgi „Mały ZUS plus”, a także zarejestrować, zawiesić lub wyrejestrować swoją firmę.

Dzięki profilowi zaufanemu możliwe jest również złożenie corocznej deklaracji podatkowej (zarówno firmowej, jak i prywatnej). W tym celu niezbędne będzie skorzystanie z portalu e-PIT.

Profil zaufany powala na podpisywanie urzędowych dokumentów oraz formularzy podpisem zaufanym, dzięki czemu możliwe jest prowadzenie korespondencji z urzędnikami przez internet. Jest to szczególnie ważne ze względu na obecne obostrzenia sanitarne oraz ograniczenia nakładane na lokalne placówki urzędowe. Korzystając z profilu zaufanego, możesz także uzyskać zaświadczenie o niekaralności oraz wystąpisz o rejestrację patentu chroniącego Twój wynalazek.

Profil zaufany jest bezpłatny. Po założeniu będzie ważny przez 3 lata z możliwością przedłużenia go o kolejne 3 lata.

Profil zaufany – jak założyć?

Profil zaufany możesz założyć na 3 różne sposoby, a rejestracja w systemie jest procesem szybkim i łatwym:

  • Wypełniasz formularz online podając swoje imię, nazwisko oraz numeru PESEL. Po wypełnieniu wniosku otrzymasz SMS-em jednorazowy kod niezbędny do zaakceptowania Twojego zgłoszenia. Następnym krokiem jest fizyczne potwierdzenie złożonego formularza w punkcie potwierdzającym. Może to być Twój lokalny urząd skarbowy lub wojewódzki, a także niektóre urzędy pocztowe. Punkty potwierdzające można również znaleźć za granicą Polski. Potwierdzając złożony formularz, będziesz musiał okazać dokument tożsamości. Możesz w tym celu posłużyć się dowodem osobistym, paszportem lub innym powszechnie akceptowanym dokumentem państwowym. Osobiste potwierdzenie profilu zaufanego może również zostać dokonane przy pomocy kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
  • Drugą możliwością wyrobienia profilu zaufanego jest skorzystanie z osobistego konta bankowego. Profil zaufany może zostać wyrobiony przez T-Mobile Usługi Bankowe, PKO Bank Polski, Inteligo, Santander, Bank PEKAO, mBank, ING, Millennium Bank, Alior Bank oraz Banki Spółdzielcze z Grupy BPS. Możliwe jest również skorzystanie z usług bankowości Poczty Polskiej – envelo. Procedury związane z rejestracją profilu zaufanego są różne w zależności od konkretnego banku. W razie wątpliwości związanych z rejestracją warto skontaktować się z infolinią Twojego banku, która przeprowadzi Cię krok po kroku przez wszystkie procesy.
  • Profil zaufany można również wyrobić przy pomocy e-dowodu osobistego. Niestety, wymaga to posiadania specjalnego czytnika chipów, który będzie w stanie odczytać informacje zawarte na Twoim dokumencie.

Profil zaufany zakładany jest niemal natychmiastowo, a wypełnienie formularzy zajmuje tylko parę minut. Więcej przydatnych porad z zakresu finansów, prawa i oszczędzania znajdziesz na: https://www.aasapolska.pl/