Wydarzenia

Ponad 5 mld zł zainwestują firmy w ŁSSE

Ponad 5 mld zł zainwestują firmy w ŁSSE

Rok 2022 okazał się dla Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej rekordowy pod kątem wysokości nakładów inwestycyjnych. 70 firm, które dołączyło do ŁSSE w ubiegłym roku zadeklarowało, że na inwestycje wydadzą blisko 5,3 mld zł, czyli najwięcej w 25-letniej historii Łódzkiej Strefy. Firmy stworzą blisko 4000 miejsc pracy i zobowiązały się do utrzymania ponad 10 000 stanowisk.

Przewaga polskiego kapitału

W ubiegłym roku w Łódzkiej Strefie chętniej inwestowały polskie firmy. Pojawiło się ich aż 50 co stanowi 71 proc. spośród wszystkich. W kategorii wielkości firmy podział prezentuje się następująco: 54 proc. stanowią MŚP, a 46 proc. duże przedsiębiorstwa. W ubiegłych latach liczba MŚP oscylowała nawet w granicach 70 proc. wszystkich nowych inwestycji.

– Po raz pierwszy w historii Łódzkiej Strefy firmy w jednym roku zadeklarowały, że zainwestują ponad 5 miliardów złotych. To zasługa wielu czynników. Na pewno większej aktywności firm dużych i średnich, które dysponują większym kapitałem i udziałami w rynkach. Korzyściami jakie płyną z inwestycji z pomocą Polskiej Strefy Inwestycji. Lokowaniem kluczowych dla Polski inwestycji, jak projekt japońskiego producenta pomp ciepła firmy Daikin, która na lokalizację swojej największej fabryki w naszym regionie wybrała nasze tereny inwestycyjne pod Łodzią. Wbrew pozorom trudności jakie spowodowała najpierw pandemia, a później kryzys wywołany przez wojnę na Ukrainie były bodźcem dla wielu firm do szukania nowych kontraktów, rynków zbytu, dywersyfikacji produkcji, co także przyczyniło się do wspomnianego wyniku – mówi Marek Michalik prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Największą inwestycję w 2022 roku zapowiedział japoński producent pomp ciepła firma Daikin. Zamierza w Ksawerowie pod Łodzią zbudować największą w organizacji i w tej części Europy fabrykę pomp ciepła, która pochłonie blisko 1,5 mld zł. Inwestor mówi o zatrudnieniu nawet 3 tys. osób. Rozpoczął już prace ziemne pod budowę nowoczesnego zakładu. Gdy podsumujemy statystykę nowych miejsc pracy jakie powstaną dzięki inwestorom Łódzkiej SSE z 2022 roku widzimy, że liczba ta sięga 3,7 tysiąca nowych etatów, co daje najlepszy wynik wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych. Wśród polskich firm najwięcej zainwestuje Adamed Pharma, gigant działający na rynku farmaceutycznym. Zamierza dalej rozwijać się w Pabianicach i Ksawerowie pod Łodzią. Na podobnym poziomie, czyli kilkuset milionów złotych inwestycję zaplanowała polska Krajowa Grupa Spożywcza S.A., która będzie zwiększała zdolności produkcyjne i swój rozwój zaplanowała w powiecie kutnowskim. Wśród małych firm dominują inwestycje opiewające na kilka milionów złotych. W Łodzi na przykład nową inwestycję planuje firma Woba, producent zmywaków, mopów, ściereczek czy gąbek.

– Od 23 lat firma Woba działa na łódzkim rynku. Jesteśmy producentem drobnego agd do utrzymania czystości, czyli produktów takich jak mopy, ściereczki, gąbki, czyli asortyment z którego wszyscy korzystamy na co dzień w naszych domach. Pierwszy raz korzystamy ze wsparcia Łódzkiej Strefy Ekonomicznej. Inwestujemy, żeby kontynuować nasze działania związane z automatyzacją, robotyzacją, wprowadzaniem nowoczesnych technologii, ale również planujemy rozbudowę infrastruktury oraz zatrudnienie kolejnych pracowników – mówi Dariusz Bagniewski, prezes firmy Woba Sp. z o.o. Sp. k

Są też firmy, które wracają do Łódzkiej Strefy z kolejnymi planami inwestycyjnymi, jak np. firma Adam Adam Ziętek produkująca rowery czy Agro-Masz zajmująca się projektowaniem i produkcją maszyn rolniczych. Kolejny, trzeci już projekt w Łódzkiej Strefie będzie realizowała niemiecka firma August Faller.

– W Łodzi jesteśmy od samego początku związani z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną. W tej chwili realizujemy ze strefą trzeci projekt. Produkujemy opakowania farmaceutyczne. W tym roku wyprodukowaliśmy miliard opakowań, które trafiły na europejski rynek. To jest więcej niż mamy mieszkańców w Europie więc właściwie każdy miał kontakt z naszymi opakowaniami. Nasze opakowania dostarczamy nie tylko w Polsce i UE, ale także do innych państw na świecie. Zaczynaliśmy od jednego pracownika, który wiele lat temu skontaktował się z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną. W tej chwili mamy ponad 200 pracowników. Realizujemy kolejny projekt warty 30 mln złotych co spowoduje zatrudnienie dodatkowych 50 – 60 osób w łódzkim zakładzie – mówi Krzysztof Krupa, dyrektor generalny w firmie August Faller Sp. z o.o.

W 2022 r. Łódzka Strefa rozpoczęła bardzo duży projekt wsparcia polskich firm, które ucierpiały na Brexicie. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się w nim o pokrycie strat, a także finansowanie działań, które pozwolą odzyskać rynek brytyjski, zdobyć nowe rynki zbytu czy zdywersyfikować profil działalności.

– Brexit spowodował znaczną stratę obrotów, widocznie obniżył poziom sprzedaży. Wprowadzenie skomplikowanych procedur celnych spowodowało zwiększenie kosztów importu towarów dla podmiotów działających na rynku brytyjskim. Brexit zdecydowanie negatywnie wpłynął na naszą działalność. Dowiedziałem się jednak o programie Re_Open Uk i postanowiliśmy skorzystać z pomocy. Uzyskaliśmy 200 tys. zł euro wsparcia, które przeznaczymy na zakup innowacyjnego środka trwałego. Poszerzymy dzięki niemu zakres działalności firmy i pozwoli nam to też zwiększyć zatrudnienie o dwa nowe stanowiska – mówi Artur Gaść z firmy Cartune Network.

W 2022 roku w Łódzkiej SSE pojawiły się firmy z wielu branż, głównie produkcyjnych. Dominowały branże takie jak: metalowa, produkcja tektury, spożywcza, produkcja maszyn, chemiczna, magazynowanie i logistyka.

– 2022 był rokiem dynamicznych zmian, inwestowania w nowoczesne technologie, przyspieszania rewolucji 4.0 w przemyśle, w czym razem z naszymi startupami braliśmy aktywny udział. Był to rok wielu wyzwań z jakimi razem z przedsiębiorcami się mierzyliśmy. Uruchomiliśmy Re_Open UK, czyli największy w Polsce projekt wsparcia dla firm, które były obecne na rynku brytyjskim i ucierpiały po Brexicie. Dzięki niemu do polskich firm trafi ponad pół miliarda złotych pomocy. W odpowiedzi na zamknięcie wschodnich rynków ze względu na toczącą się wojnę na Ukrainie wystartowaliśmy z projektem Re_Enter, w którym rozwijamy wśród przedsiębiorców kompetencje eksportowe. Dostarczamy wiedzę, kontakty, dzielimy się doświadczeniami, inicjujemy networking, czyli oddajemy w ręce przedsiębiorców eksportowe know-how by mogli jak najszybciej i z powodzeniem zdobywać nowe rynki zbytu – mówi Agnieszka Sygiowicz, wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.