Festiwal Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS to aż jedenaście wyjątkowych spektakli konkursowych oraz trzy pokazy specjalne. Podczas sześciu festiwalowych dni będzie można spotkać się z doskonałymi artystami i to nie tylko z perspektywy widowni. Organizatorzy przewidzieli szereg wydarzeń towarzyszących. Jednym z nich będzie projekt, który zrealizuje Piotr Trojan, doskonały aktor i scenarzysta.
Czy grupa przypadkowych osób, bez aktorskiego doświadczenia może zagrać w profesjonalnym teatrze? Czym uda im się pozytywnie zaskoczyć publiczność? Jak poradzą sobie z tremą podczas występu w Finałowej Gali TEATROPOLIS? Na te pytania chce odpowiedzieć Piotr Trojan, doskonały polski aktor, scenarzysta, a podczas festiwalu również reżyser. Zamierza on zebrać grupę kilku osób i pracować z nimi przez cały czas trwania festiwalu nad sztuką, którą festiwalowa publiczność będzie mogła zobaczyć podczas uroczystej gali. Właśnie o tym projekcie Piotr Trojan opowiadał łódzkim dziennikarzom. Rozmowę przeprowadziła Kinga Burzyńska, dziennikarka i prezenterka telewizyjna, która w trakcie festiwalu poprowadzi szereg rozmów z artystami i jurorami.
– Podczas TEATROPOLIS będę miał przyjemność prowadzić warsztaty dla wszystkich, którzy zechcą w nich wziąć udział i przekonają mnie, że warto z nimi pracować. Otwieramy się na licealistów i studentów, niekoniecznie szkoły filmowej. Interesują nas osoby wrażliwe, które przy okazji robią coś twórczego – piszą scenariusze, śpiewają, tańczą. Chcemy stworzyć grupę albo bardziej trupę aktorską, która podczas warsztatów przygotuje spektakl według mojego scenariusza. On nie jest jeszcze gotowy, bo chciałbym, aby znalazły się w nim historie osób, które wezmą udział w warsztatach i zagrają w spektaklu – tak o swoim projekcie mówił Piotr Trojan.
Wszyscy chętni, którzy chcieliby uczestniczyć w projekcie realizowanym przez aktora i wystąpić podczas festiwalu TEATROPOLIS, mają na to szansę. Wystarczy, że mają skończone 15 lat, nagrają maksymalnie dwuminutowy filmik z sobą w głównej roli, opowiedzą swoją historię i wyślą przygotowany materiał na adres festiwal@monopolis.pl. Realizacje można nadsyłać do 10 marca. Do 15 marca Piotr Trojan wybierze grupę osób, które zaprosi na wspólne warsztaty.
– Niech chętni nakładają na siebie strój Batmana czy innego ulubionego bohatera, włączą nagrywanie i opowiedzą o sobie. Niech będą naturalni i szczerze wyrażą swoje emocje. Czekamy na chętnych. Nie zakładam, że będzie to jednorazowy występ. Wręcz przeciwnie, chciałbym, aby projekt trwał również po festiwalu – podkreśla Piotr Trojan.
Osoby, które zostaną przyjęte na warsztaty, będą miały niepowtarzalną szansę bezpośrednio poznać, jak tworzy się teatr. Spotkają się ze specjalistami od oświetlenia, nagłośnienia i muzyki. A ich życiowe historie, o ile okażą się oryginalne i ważne, trafią do scenariusza sztuki, nad którym pracuje Piotr Trojan.
To niejedyne wydarzenie, które zostanie zrealizowane z okazji TEATROPOLIS. Organizatorzy drugiej edycji festiwalu szykują dla publiczności i wszystkich zainteresowanych wiele działań towarzyszących – warsztatów, szkoleń, a także spotkań z artystami, które poprowadzą znani dziennikarze mediów łódzkich i ogólnopolskich.
Warto pamiętać, że Festiwal Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS potrwa od 22 do 27 marca br. Jury w składzie Anna Seniuk, Danuta Stenka, Andrzej Seweryn, Łukasz Maciejewski i Krzysztof Witkowski wybierze laureatów spośród jedenaście przedstawień w dwóch kategoriach: Debiut i Open. Poza konkursem będzie można zobaczyć Joannę Gonschorek, zwyciężczynię ubiegłorocznej edycji (wystąpi z nagrodzonym spektaklem „Zapowiada się ładny dzień”) oraz Marię Seweryn (da pokaz gry aktorskiej w monodramie „Na pierwszy rzut oka”). Z kolei Galę Finałową TEATROPOLIS uświetni „Scenariusz dla trzech aktorów” z Andrzejem Grabowskim, Janem Peszkiem i Mikołajem Grabowskim.
Zapraszamy!