Ponad 200 osób usiadło przy wspólnym stole podczas edukacyjnego wydarzenia Moc Spotkań, które odbyło się w Łodzi w hali Odlewnia. Gości zaprosili gospodarze spotkania, pasjonat smaku, Pascal Brodnicki oraz ambasador naszego narodowego trunku, Maciej Starosolski. Opowiedzieli oni o magii stołu, zaprosili do degustacji przygotowanych specjałów, a także przybliżyli tajniki łączenia smaków.
Czym jest gościnność? Czy w dobrym tonie jest przyjście na spotkanie punktualnie? Jakie znaczenie ma rozścielony na stole obrus? Czy do dobrego tonu można zaliczyć pocałunek z gospodarzem na powitanie? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzieli organizatorzy imprezy zapraszając uczestników do podzielenia się swoimi doświadczeniami. Nie zabrakło również stałego punktu wszystkich spotkań z Pascalem Brodnickim i Maciejem Starosolskim, czyli dawki wiedzy o tym, które dania najlepiej komponują się z naszym narodowym trunkiem czyli Polską Wódką. Wymianie doświadczeń towarzyszyła część praktyczna – degustacja specjałów charakterystycznych dla każdego regionu, przygotowanych przez Pascala Brodnickiego. W sumie już prawie 1200 osób usiadło do biesiady przy wspólnym stole w Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach, Krakowie i Łodzi.
– Cenię polskie i francuskie tradycje związane z biesiadowaniem. Z uwagi na fakt, iż oba narody znane są ze swojej gościnności i otwartości, przygotowywanie spotkań dla najbliższych przebiega dość podobnie. Są jednak pewne różnice, o których lubię mówić podczas naszych spotkań, by Polacy odwiedzając Francję, czy Francuzi goszcząc w Polsce nie byli zaskoczeni – mówi Pascal Brodnicki. Francuzi, idąc w gości, zawsze biorą coś ze sobą, w Polsce gospodarzowi często wręcza się trunek, we Francji jest to zazwyczaj jedzenie. Pocałunek na powitanie także wygląda inaczej. We Francji popularny jest pocałunek, który nazywa się „faire la bise”. Zaczynamy od lewego policzka drugiej osoby, ale go nie całujemy. Jedynie dotykamy się policzkami, jednocześnie wydając odgłos jak przy pocałunku. W Polsce ofiarujemy sobie nawzajem pocałunek w policzek. Co ciekawe, w zależności od regionu Francji „całujemy” się dwa lub trzy razy.
Akcji Moc Spotkań przyświeca cel odświeżenia tradycji spotkań z bliskimi przy wspólnym stole. To, jak dużą rolę odgrywa w naszym życiu ten zwyczaj, potwierdzają badania. Wynika z nich, że 74% Polaków uważa spotkania z bliskimi i znajomymi za prawdziwe chwile radości i szczęścia, jednak aż 41% przyznaje, że ma na nie coraz mniej czasu. Co ważne, dla 68% z nas czas spędzony z najbliższymi jest źródłem dobrego samopoczucia.
– Wyruszyliśmy w Polskę z dużym stołem, by zaprosić do wspólnego świętowania mieszkańców siedmiu miast. Mieszkańcy Łodzi przywitali nas bardzo ciepło, współtworzyli z nami to spotkanie dzieląc się także swoimi doświadczeniami związanymi z organizacją okolicznościowych spotkań. Mam nadzieję, że każdy z uczestników zainspirowany naszą akcją, w najbliższym czasie przygotuje spotkanie dla swoich najbliższych – podsumowuje Maciej Starosolski, Globalny Ambasador marki Wyborowa.
Wielkie podsumowanie akcji, warsztaty koktajlowe, wykłady na temat gościnności oraz wiele innych atrakcji odbędą się 15 czerwca w Warszawie. Finał Mocy Spotkań nie przez przypadek odbędzie się w tym czasie na warszawskim Placu Konesera 1. To właśnie w ten weekend, 14-16 czerwca, swoje pierwsze urodziny obchodzić będzie Muzeum Polskiej Wódki – miejsce, w którym narodziły się receptury słynnych Polskich Wódek, takich jak Wyborowa czy Luksusowa.
Wydarzenia edukacyjne z cyklu Moc Spotkań objęło patronatem Muzeum Polskiej Wódki oraz Stowarzyszenie Polska Wódka. Dodatkowe informacje oraz regulamin projektu znajdują się na stronie www.mocspotkan.pl.