O tym, dlaczego warto skorzystać z ofert F/K Divorces i rozwieść się szybko, skutecznie, bez rozgłosu i bez stresu, a przy tym nie stracić majątku, opowiadają radca prawny KATARZYNA FORTAK-KARASIŃSKA oraz adwokat AGNIESZKA KOWALSKA-STASIAK z Kancelarii Fortak & Karasiński Radcowie Prawni w Łodzi.
Kancelarię Fortak & Karasiński od zawsze kojarzymy z prawną obsługą przedsiębiorców i biznesu, ale tym razem będziemy rozmawiać o… rozwodach. Zmieniacie Państwo profil działalności?
Katarzyna Fortak-Karasińska: Nie zmieniamy, lecz rozszerzamy ofertę kancelarii. Obsługując klientów biznesowych, widzimy, że jest ogromna potrzeba wspierania właścicieli firm i menedżerów zajmujących wysokie stanowiska również w sprawach rodzinnych i rozwodowych. Postanowiliśmy zatem wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom, połączyć siły z mecenas Agnieszką Kowalską-Stasiak, która ma olbrzymie doświadczenie w prowadzeniu procesów rozwodowych i stworzyć nową usługę. Warto przy tym podkreślić, że rozwody w grupie przedsiębiorców są dziś trudniejsze niż kiedyś.
Dlaczego?
Katarzyna Fortak-Karasińska: W wielu przypadkach w grę wchodzą nie tylko sprawy obyczajowe czy rodzinne, ale równie ważne skomplikowane związki finansowe, a często także powiązania biznesowe. Takie rozwody są długotrwałe i wymagają podjęcia decyzji często dotyczących wielomilionowych inwestycji, a tym samym potrzebują wsparcia ekspertów. Właśnie to był główny powód powstania F/K Divorces – usługi, w której oferujemy klientom prowadzenie spraw rodzinnych w pełnym poczuciu ich bezpieczeństwa biznesowego i z zachowaniem zasad poufności.
Jest taka opinia, że nic nie wiąże ludzi tak mocno jak pieniądze. Dlatego im większym majątkiem dysponuje rozwodząca się para, tym trudniejszy i bardziej skomplikowany jest rozwód. To prawda?
Agnieszka Kowalska-Stasiak: Pieniądze, a także wspólne prowadzenie firmy rzeczywiście okazują się sporą trudnością w procesie rozwodowym, ale niejedyną. Wsparcie prawnika potrzebne jest przy podziale firmy i majątku, ale tak samo ważne jest w kwestiach rodzinnych. Szczególnie gdy rozwodząca się para ma dzieci…
Których nie da się potraktować jako część wspólnego majątku…
Agnieszka Kowalska-Stasiak: Jasne, ale przede wszystkim chodzi tutaj o to, aby rozwodzące się osoby mogły od nas dostać kompleksową i profesjonalną pomoc prawników znających się z jednej strony na biznesie, a z drugiej na sprawach rodzinnych. Ze swojej dotychczasowej praktyki doskonale wiem, jak ważne jest, aby dzieci podczas sprawy rozwodowej mogły skorzystać na przykład z pomocy psychologa dziecięcego. Dorośli zresztą też nie zawsze radzą sobie z emocjami i również potrzebują pomocy psychologicznej.
Katarzyna Fortak-Karasińska: Nie tylko psychologicznej. W sprawach rozwodowych niezbędna bywa także pomoc innych ekspertów. Na przykład coacha rozwodowego, specjalisty od kredytów finansowych czy detektywa. W naszej kancelarii właśnie taki kompleksowy zakres opieki rozwodowej oferujemy.
Według dostępnych informacji nawet jedna trzecia małżeństw w Polsce kończy się rozwodem, a z roku na rok wyraźnie rośnie liczba rozwodów małżeństw z krótkim stażem. Dlaczego się rozwodzimy i dlaczego coraz szybciej?
Agnieszka Kowalska-Stasiak: Nie będę oryginalna, jak powiem, że najczęściej tym powodem jest osoba trzecia, czyli, krótko mówiąc, zdrada małżeńska. A uprzedzając pana pytanie, dodam, że z mojej praktyki adwokackiej wynika, że tak samo często zdradzają mężczyźni, jak i kobiety. Drugą przyczyną jest alkohol. Ten problem częściej dotyka mężczyzn, dlatego w tym przypadku decyzję o rozwodzie w większości przypadków podejmują kobiety. Problem alkoholowy nierzadko idzie w parze z przemocą domową. I to jest kolejna przyczyna. Również niedopasowanie charakterów, czyli sytuacja, w której na przykład jedno z małżonków jest domatorem, a drugie osobą rozrywkową może skłaniać do podjęcia decyzji o rozwodzie. To akurat częściej dotyczy młodych stażem małżeństw. Oni żyją innym tempem, podejmują decyzję szybciej, ale też i łatwiej.
Katarzyna Fortak-Karasińska: Dodam jeszcze, że młodych rozwodników nie muszą łączyć wspólne biznesy i zobowiązania, których nie zdążyli jeszcze pozaciągać. W takich sytuacjach podjęcie decyzji o rozwodzie bywa łatwiejsze. Na drugim biegunie są z kolei małżeństwa z wieloletnim stażem, które mają świetnie prosperujące biznesy, prowadzone często w formie firmy rodzinnej, w którą zaangażowane są obie strony. Wtedy rozwód staje się skomplikowanym problemem, bo obejmuje zarówno prywatną sferę życia, ale też i zawodową.
A kiedy już zdecydujemy się na rozwód to, co należy zrobić?
Agnieszka Kowalska-Stasiak: Oczywiście zasięgnąć pomocy prawnika, ale moim zdaniem nie warto z tym czekać do momentu podjęcia decyzji o rozwodzie, lecz już na etapie jej podejmowania. Dopiero mając świadomość, jakie możliwości daje nam prawo i jak będzie wyglądała nasza sytuacja po rozstaniu, powinno się podejmować taką decyzję. Rozwód to pewien proces, do którego należy się przygotować i realizować według określonej strategii rozwodowej.
Katarzyna Fortak-Karasińska: Trzeba też wiedzieć, że rozstaniu zawsze towarzyszą ogromne emocje, dlatego jest ono trudne do przejścia nawet dla tych osób, które już nie raz radziły sobie w ciężkich sytuacjach życiowych. Można próbować uporać się z tym samemu, ale zdecydowanie lepiej skorzystać ze wsparcia oraz doradztwa prawnego, biznesowego i finansowego. Będzie mniej bolało i łatwiej przejdzie się przez ten trudny czas. Agnieszka wspomniała o strategii rozwodowej, która jest niezbędna w procesie rozwodowym, a dobrze przygotowana ułatwia rozstanie. I to jest właśnie to, co wyróżnia naszą usługę. Do rozwodu przygotowujemy się tak samo, jak do procesów gospodarczych. Opracowując strategię rozwodową, a tym samym dokładnie analizując sytuację, planujemy poszczególne działania, zbieramy niezbędną dokumentację i przygotowujemy klienta na różne okoliczności. Oczywiście nie robimy tego sami, ale wspólnie z coachem rozwodowym, psychologiem rodzinnym i dziecięcym. Korzystamy z pomocy detektywa, specjalisty od prawa gospodarczego i kredytowego.
Agnieszka Kowalska-Stasiak: Warto też podkreślić, że podczas przygotowań do rozwodu dbamy o to, aby między małżonkami nie dochodziło do konfliktu o dzieci. Dlatego jeszcze przed sprawą rozwodową warto uzgodnić takie tematy, jak ten z kim dziecko ma mieszkać, kto będzie płacił alimenty, z jaką częstotliwością będzie się spotykać z drugim rodzicem.
Kiedy rusza sprawa rozwodowa to na co powinniśmy się przygotować? Czekają na nas jakieś skomplikowane procedury czy to prosta sprawa?
Agnieszka Kowalska-Stasiak: Rozwód może, ale wcale nie musi być prostą sprawą. Choćby przez to, że generuje wiele emocji. Sporo jednak zależy od stopnia skonfliktowania małżonków. Jeżeli oboje są w stanie dogadać się i przeprowadzić rozwód po partnersku, to sprawa jest dość prosta i niedroga.
Katarzyna Fortak-Karasińska: Podkreślę słowo partnerski, bo w tym przypadku to klucz do rozwodu, który można dostać już na pierwszej rozprawie. Czasami wszystko trwa nie dłużej niż pół godziny. Jednak rzadko kiedy takie rozstanie jest możliwe bez profesjonalnej pomocy.
Jak zatem doprowadzić do takiego partnerskiego rozwodu? Korzystając z pomocy prawników? Sporo osób uważa, że wsparcie prawne przy rozwodzie to tylko reprezentacja w sądzie, która niewiele daje.
Katarzyna Fortak-Karasińska: Jeżeli chcemy rozwodzić się przez wiele lat, tracąc przy tym czas, pieniądze, siły i spokój to wtedy idźmy do sądu bez adwokata. Znam takie pary, które bez efektu rozwodzą się już od kilku lat. Dlatego zawsze radzę, aby zanim nastąpi spotkanie na sali sądowej, małżonkowie spotkali się w naszej kancelarii. Tyle razy, ile będzie trzeba. To właśnie tu, przy tym stole, strony negocjują warunki rozwodu i się rozwodzą. Wizyta na sali sądowej jest jedynie formalnością.
Agnieszka Kowalska-Stasiak: Powinniśmy też zdawać sobie sprawę z tego, że w sądzie czeka nas wiele niespodziewanych okoliczności. I jeżeli podejdziemy do rozwodu nieprzygotowani, bez opracowanej strategii rozwodowej, to może się to przykro dla nas skończyć. Zaczynając od wyciągania przez strony różnych żalów i pretensji, a na niechcianym rozgłosie kończąc. Wiele osób prowadzących własne biznesy czy zajmujących eksponowane stanowiska, chce się rozwieść dyskretnie, bez rozgłosu i robienia sensacji, ponieważ to może zaszkodzić ich biznesom, negatywnie wpłynąć na sytuację zawodową i reputację. Właśnie w takich przypadkach pomocne jest kompleksowe wsparcie i pełna dyskrecja.
A jeżeli osoby prowadzą wspólny biznes i w grę wchodzą kwestie biznesowe, na przykład mąż i żona są udziałowcami w firmie, mają kredyty w banku, są współwłaścicielami domu, to czy wtedy przeprowadzenie rozwodu jest trudniejsze, czy nie ma to znaczenia?
Katarzyna Fortak-Karasińska: Od osób, które trafiają do nas, słyszę często, że nie rozwiodły się wcześniej, chociaż chciały, ponieważ nie wiedziały, w jaki sposób podzielić firmę i jej majątek albo jak zadbać o to, żeby prowadzona wspólnie działalność gospodarcza była kontynuowana po rozstaniu, choć na zasadach innych niż dotychczas. Mieli obawę, że po rozwodzie tworzone przez lata biznesy upadną, a oni zostaną bez środków do życia. Tkwili zatem w trudnych układach i dopiero kiedy trafiali do naszej kancelarii, okazywało się, że przy odrobinie dobrej woli obu stron, przy zaangażowaniu do procesu rozwodowego nie tylko prawnika od spraw biznesowych i gospodarczych, ale również od kwestii rodzinnych, udaje się wypracować rozwiązania satysfakcjonujące obie strony i niewpływające destrukcyjnie na funkcjonowanie firmy.
Czy coś takiego, jak partnerskie rozstanie jest w ogóle możliwe?
Agnieszka Kowalska-Stasiak: Mówiliśmy już, że rozwód wyzwala wiele emocji, które wpływają destrukcyjnie na nasze zachowanie. Potrzebujemy wtedy rozmowy, zrozumienia, wsparcia. I jeżeli w takim momencie trafimy na coacha rozwodowego, który przepracuje z nami sytuację, z jedną i drugą stroną, to rozwód partnerski jest jak najbardziej możliwy.
Katarzyna Fortak-Karasińska: Klasyczna współpraca z adwokatem rozwodowym polega na tym, że przychodząc do kancelarii, tak naprawdę nie wiemy do końca czego chcemy. Liczymy, że to adwokat podejmie za nas decyzję i powie, co mamy zrobić, a przy okazji zaopiekuje się nami, udzieli wsparcia, okaże empatię. To nie jest dobre rozwiązanie, ponieważ do prawników idziemy po pomoc prawną, a nie po poradę psychologiczną. Dlatego warto skorzystać z usług takiej kancelarii, która zapewni jedno i drugie.
Rozmawiał: Robert Sakowski
Zdjęcia: Justyna Tomczak
Fortak & Karasiński
Radcowie Prawni Sp. P.
Łódź, ul. Gdańska 77a/3
tel. 42 676 90 20, 42 678 90 25
e-mail: biuro@fandk.com.pl
www.fandk.com.pl