Wydarzenia

Okulista – kiedy warto umówić się na wizytę?

Okulista – kiedy warto umówić się na wizytę?

Zmieniający się tryb życia, a w tym również przejście na tryb pracy zdalnej – znacznie pogorszyły wzrok wielu osobom. W przypadku każdych niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza. Kiedy warto udać się na wizytę kontrolną do okulisty? Jak powinna wyglądać prawidłowa profilaktyka oka?

Niepokojące objawy – na co zwrócić uwagę?

Okulista jest lekarzem, który zajmuje się nie tylko korekcją wzroku, ale także wszelkimi dolegliwościami oczu. W razie konieczności, to właśnie on wykonuje niezbędne operacje i zabiegi. W ostatnim czasie, oczy szczególnie narażone są na działanie czynników drażniących, tj. wyświetlaczy telefonów lub laptopów, klimatyzacji czy w przypadku kobiet – kosmetyków drażniących. Objawia się ono przekrwieniem, nadmiernym łzawieniem, bólem, zamglonym widzeniem, pieczeniem, szczypaniem, a nawet pogorszeniem widzenia.

Wszelkie niepokojące sygnały, zwłaszcza te utrzymujące się przez dłuższy okres czasu powinien skonsultować okulista. Lekarze z Warszawy oraz innych większych ośrodków miejskich, zauważają, że powinno się odwiedzać okulistę regularnie.

Okulista – jak często go odwiedzić?

Okulista dziecięcy zaleca, aby najmłodsi odwiedzali lekarza przynajmniej raz w roku. W okresie dziecięcy narząd wzroku bardzo szybko się rozwija, a także jest znacznie bardziej narażone na czynniki ze środowiska zewnętrznego. W przypadku osób dorosłych profilaktyczna wizyta powinna odbywać się przynajmniej co dwa lata. Okulista zaleca osobom noszącym okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, znacznie częstsze badania.

Zalecenia lekarzy zmieniają się po 40 r.ż. Wtedy należy odbyć wizytę kontrolną przynamniej raz w roku, a także w przypadku nagłego pogorszenia wzroku lub złego samopoczucia. W okresie wiosennym wiele osób cierpi na alergie, których głównym objawem jest łzawienie i zaczerwienienie oczu. W takiej sytuacji, oprócz udania się do alergologa, warto odwiedzić okulistę.

Profilaktyka oczu – o czym warto pamiętać?

Badania kontrolne stanowią podstawę prawidłowej profilaktyki oka. Jednak równie ważne jest dbanie o stan oczu na co dzień. Podczas długotrwałej pracy przed komputerem należy zadbać o odpowiednie oddalenie wyświetlacza, a także o kilkuminutowe przerwy. Stan oczu na co dzień, a zwłaszcza w pomieszczeniach klimatyzowanych, poprawia regularne stosowanie kropli nawilżających. Można je dostać bez recepty we wszystkich aptekach na terenie Warszawy i całej Polski.

W ostatnim czasie okuliści zalecają zakup okularów odbijających niebieskie światło ekranów. Stanowi to bardzo dobre rozwiązanie dla osób spędzających długie godziny przed sprzętem elektronicznym.

Wsparcie merytoryczne dla artykuł zapewniła firma świadcząca usługi okulistyczne w Warszawie – https://okulistykaakademicka.pl/