Wydarzenia

Odparzenie u niemowlaka – jak się go pozbyć?

Odparzenie u niemowlaka – jak się go pozbyć?

Rodzice niemowląt bardzo często borykają się z problemami skórnymi swojej pociechy. Zazwyczaj wynikają one z długiego kontaktu z wilgocią w formie moczu lub kału. Dolegliwości te fachowo nazywane są odparzeniem pieluszkowym. Czym więc ono dokładnie jest, jak się objawia, a także jak można sobie z nim poradzić?

Odparzenie pieluszkowe – czym ono jest?

Odparzenie pieluszkowe, jak sama nazwa wskazuje, jest bolesną zmianą na skórze, która powstaje głównie w wyniku zbyt długiego kontaktu z bakteriami i wilgocią, które znajdują się na pieluszce. Odparzenie pieluszkowe: https://sudocrempolska.pl/kiedy-pieluszkowe-odparzenie-skory-wystepuje-najczesciej/, jak można przeczytać na przytoczonej stronie, może dotyczyć całego okresu pieluchowania niemowlęcia. Warto zaznaczyć, że dziecko ma wyjątkowo wrażliwą skórę – często nawet ze skłonnościami do nadwrażliwości. W takim wypadku, pojawienie się odparzeń i stanów zapalnych, obejmujących jej wierzchnią warstwę, jest procesem absolutnie naturalnym. Odparzenie pieluszkowe jest bolesnym i dość traumatycznym przeżyciem dla dziecka. Warto więc wiedzieć, jak można sobie z nim poradzić.

Dlaczego pojawiają się odparzenia pieluszkowe u niemowląt?

Odparzenie pieluszkowe może mieć wiele przyczyn. Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, skóra u niektórych niemowląt może być wyjątkowo wrażliwa, przez co będzie znacznie bardziej narażona na uszkodzenia i stany zapalne. Niemniej jednak istnieje także szereg innych czynników, które predysponują dziecko do odparzenia pieluszkowego. Wśród nich można wymienić:

  • przedwczesne urodzenie;
  • moment pojawienia się pierwszych ząbków;
  • niedawno przebyte szczepienie lub inne choroby;
  • zmiana sposobu karmienia dziecka – przejście z mleka matki na mleko modyfikowane;
  • antybiotykoterapia.

Odparzenie pieluszkowe jest wyjątkowo problematyczne zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Można sobie jednak z nim poradzić!

Jak objawia się odparzenie pieluszkowe?

Odparzenie pieluszkowe zazwyczaj objawia się w formie rozległej wysypki skórnej. Przybiera ona postać drobnych, czerwonych punkcików, które niekiedy mogą być wypełnione płynem surowiczym. Odparzenie pieluszkowe może także powodować grudki, nadżerki oraz złuszczanie się naskórka w miejscu objętym stanem zapalnym. Odparzenie pieluszkowe zwykle pojawia się w miejscach, w których pieluszka ma bezpośredni kontakt ze skórą dziecka, czyli w okolicy krocza, pachwin, a także pośladków oraz bioder.  Rodzice powinni zachować wyjątkową czujność, szczególnie w momencie, kiedy dziecko staje się marudne i reaguje płaczem. Jest to oznaka bólu oraz dyskomfortu, który najczęściej związany jest właśnie z odparzeniem pieluszkowym.

Jak leczyć odparzenie pieluszkowe u niemowlaka?

Odparzenie pieluszkowe u niemowlaka jest dość trudne do wyleczenia. Wynika to z faktu, że dziecko stale potrzebuje pieluszki, a w efekcie, jego skóra będzie stale narażona na kontakt z drażniącymi czynnikami. Rodzice powinni jednak zwrócić uwagę na:

  • korzystanie z pieluch wykonanych ze specjalnego materiału, dedykowanych dzieciom z problemami skórnymi;
  • odpowiednio często zmieniać pieluszkę dziecka, by nie dopuścić od nadmiernego kontaktu bakterii zawartych w moczu i kale ze skórą;
  • pielęgnować skórę dziecka i dbać o jej higienę.

Warto także stosować środki jak np. Sudocrem. Jest to specjalistyczny krem łagodzący różnego rodzaju problemy skórne oraz towarzyszące im objawy. Sudocrem pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry dziecka, a także wspiera całkowicie naturalne procesy regeneracyjne. Jest on także przeznaczony do skóry wrażliwej, więc można bezpiecznie stosować go w przypadku każdego dziecka.

Jak zapobiegać odparzeniom pieluszkowym?

Odparzenie pieluszkowe pojawia się w sposób naturalny. Zapobieganie takim dolegliwościom jest więc wyjątkowo ciężkie. Profilaktyka odparzenia pieluszkowego skupia się głównie na zachowaniu odpowiedniej higieny, zapobieganie biegunkom – kwaśny odczyn pH, regularnej zmianie pieluszek i częstego wietrzenia okolicy pieluszkowej. Oczywiście warto także wspomagać skórę dziecka odpowiednimi preparatami pielęgnacyjnymi. Można np. stosować dedykowane płyny do kąpieli oraz nawilżające balsamy tak, by bariera lipidowa skóry dziecka była odpowiednio stymulowana. W wielu wypadkach nie da się ograniczyć wrażliwości skóry dziecka na kontakt z czynnikami zewnętrznymi. Jednak postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, istnieje duża szansa na to, że ryzyko wystąpienia dolegliwości, jaką jest odparzenie pieluszkowe, zostanie znacznie ograniczone.

Artykuł sponsorowany