Bez kategorii

Od 6 lat ŁSSE wśród 10 najlepszych stref na świecie!

Od 6 lat ŁSSE wśród 10 najlepszych stref na świecie!

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna od 6 lat utrzymuje się wśród 10 najlepszych stref na świecie wg FDI magazine. Tegoroczny ranking tego nie zmienił. Stawia on jednak Strefę w czołówce Europy zarówno dla MŚP, jak i dla dużych firm.

ŁSSE jest na 2 miejscu w Europie jako najlepsza Strefa dla małych firm, ale też dla dużych międzynarodowych inwestorów. Na świecie łódzka strefa zajęła w tym roku 10 miejsce. Najbardziej spektakularną inwestycją 2022 roku w ŁSSE była firma Daikin Manufacturing, wiodący japoński producent klimatyzatorów, systemów wentylacyjnych i pomp ciepła. Firma zadeklarowała zatrudnienie w łódzkiej SSE 3000 osób i nakłady na kwotę ponad 325 mln euro. Jest to największa inwestycja w historii ŁSSE oraz jedna z największych w Polsce.

Na ten sukces wpływa wiele różnych czynników, takich jak:

  • przygotowane i uzbrojone tereny inwestycyjne w postaci parków przemysłowych, gdzie w sąsiedztwie działa kilka dużych firm,
  • systematyczne poszerzanie naszej bazy ofert lokalizacyjnych o tereny o powierzchni powyżej 50 hektarów pod duże inwestycje,
  • pomoc w procesie rekrutacji pracowników i kształcenia nowych (w 2023 roku pierwsi absolwenci ukończyli nasze Technikum Automatyki i Robotyki,
  • dostęp do technologii dla dużego biznesu zapewniony przez programy akceleracyjne prowadzone przez ŁSSE i łączenie potencjału młodych firm technologicznych z dużymi zasobami i doświadczeniem biznesowym,
  • Re_Open UK, program pomagający polskim przedsiębiorcom zrównoważyć negatywne skutki brexitu.

FDI magazine wyróżniło ŁSSE jako najlepszego partnera dla MŚP. W tym zakresie argumentów też jest sporo. ŁSSE angażuje wszystkie MŚP w różnorodne działania, które pomagają im rozwijać biznes – od edukacji po tworzenie sieci powiązań. Strefa oferuje również wsparcie finansowe na rozwój i przetestowanie swojego produktu lub usługi w realnym środowisku biznesowym (z inwestorami ŁSSE), mentoring biznesowy i technologiczny oraz daje możliwość kształcenia i szkolenia pracowników (aż do 80% dofinansowania) zarówno w zakresie kompetencji miękkich, jak i zaawansowanych technologicznie. W ciągu ostatnich 6 lat z możliwości tej skorzystało 4000 MŚP z regionu przeszkolenie 13 000 swoich pracowników. Dodatkowo w łódzkiej strefie udało się stworzyć program Rethink Digital – hub transformacji cyfrowej, który oferuje wiedzę, usługi doradcze, demonstracyjne i wdrożeniowe z zakresu IoT, VR/AR, cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji i technologii blockchain, których celem jest przekształcenie biznesu w bardziej zdigitalizowany, zoptymalizowany i zorientowany na technologię. Zainteresowani dostali także możliwość skorzystania z przestrzeni szytych na miarę, zarówno hale produkcyjno-magazynowe jak i biurowy hub innowacji dla MŚP – Re_connect.

Dlaczego ŁSSE należy do najlepszych?

– Kilka lat temu Grupa Meccanotecnica podjęła decyzję o dywersyfikacji swojej linii produkcyjnej. Po wypróbowaniu szeregu rozwiązań w różnych obszarach geograficznych wybrała Łódź. Łódzka SSE oferuje m.in. dobrą sieć sprawdzonych dostawców, a dzięki uczelniom takim jak Politechnika Łódzka i szkołom zawodowym można znaleźć wielu inżynierów i wykwalifikowanych pracowników. Dodatkowym atutem jest położenie w pobliżu europejskiej sieci autostrad, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności logistycznej. Przy realizacji tego projektu zaufaliśmy Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, która przede wszystkim ułatwia nam dostęp do programów państwowych, ale także umożliwia nam kontakt z wysokiej klasy firmami i fachowcami, którzy pomagają nam w sfinalizowaniu planowanej inwestycji” – podkreśla Giusseppe Andreoni, prezes zarządu.

Grupa Meccanotecnica to światowy lider w projektowaniu i produkcji automatycznych maszyn do szycia książek oraz linii szwalniczych do przemysłowej produkcji książek.

Z kolei Volektra, indyjski startup zajmujący się elektromobilnością dla rowerów, wybrał LSSE z 3 głównych powodów:

– Po pierwsze, zespół ŁSSE jest super pomocny i otwarty. Od aplikacji po selekcję i przedstawienie partnerom – firmom, które zespół bardzo wspierał. Ułatwiło to nam proces akceleracji i pozwoliło nam skupić się na projekcie. Po drugie, dotacja i wsparcie na początku tworzenia firmy w Polsce. Dotacja pomogła nam pokryć wydatki, a wsparcie administracyjne i prawne, rozwiązało wiele problemów wynikających z nieznajomości polskiego systemu. Całość była niesamowita i łatwa z ekspertami Strefy. Po trzecie, sieć, dostęp do rynku i przyszłe wsparcie. Ponieważ w pierwszym kroku chcemy skalować i produkować w Polsce, LSSE jest dla nas właściwym wyborem ze względu na sieć, system wsparcia i wiedzę na temat lokalnych zasad i przepisów. – mówi Manish Seth, dyrektor generalny startupu.