Biznes

Obligacje skarbowe w praktyce. Jak inwestować w papiery o niskim stopniu ryzyka?

Obligacje skarbowe w praktyce. Jak inwestować w papiery o niskim stopniu ryzyka?

Obligacje skarbowe to dłużne papiery wartościowe zaliczane do instrumentów finansowych o niskim stopniu ryzyka. Dlatego często możesz spotkać się z opinią o tym, że to nie tylko dobre rozwiązanie dla początkujących inwestorów, ale także tych z większym doświadczeniem, którzy szukają sposobu na dywersyfikację swojego portfela. W tym artykule przybliżymy Ci podstawowe związane z nimi kwestie, w tym jak wybrać i gdzie kupić obligacje skarbowe.

Analiza ryzyka i potencjał zysków

Stosunkowo niskie ryzyko względem innych instrumentów finansowych sprawia, że zakup obligacji skarbowych może wydawać się pewną inwestycją. Jednak tak jak w każdym innym przypadku, tak i tutaj nie pomijaj etapu związanego z analizą. Pamiętaj, że instrumenty finansowe powinny pasować do przyjętej przez Ciebie strategii inwestycyjnej. Sprawdź przy tym, jakim oprocentowaniem objęte są aktualne obligacje skarbowe i jaki termin wykupu je obowiązuje. Dzięki temu będziesz w stanie stwierdzić czy płynący z nich potencjalny zysk w wybranym horyzoncie czasowym jest dla Ciebie satysfakcjonujący.

Wybór rodzaju obligacji skarbowych

Zanim przejdziemy do tego, jak kupić obligacje skarbowe, zajmiemy się kwestią wyboru odpowiedniego typu tych instrumentów finansowych. Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę z tego, jak szeroki jest wybór. Dzielą się one pod kątem terminu wykupu, rodzaju i wysokości oprocentowania, a nawet dostępnością dla konkretnych inwestorów. Wybierając, sugeruj się wcześniejszą analizą oraz przyjętą strategią i swoimi celami inwestycyjnymi.

Tak więc możesz zdecydować się na obligacje krótko-, średnio- i długookresowe. W przypadku tych pierwszych, terminy wykupów wynoszą nie więcej niż rok, podczas kiedy ostatnie mogą zostać wykupione nawet po upływie dopiero 12 lat. Im jest on krótszy, tym niższa podatność instrumentu na wahania rynkowe, jednak wiąże się to z niższym zyskiem. Dodatkowo, obligacje ROS (6-letnie) i ROD (12-letnie) są dostępne wyłącznie dla beneficjentów programu Rodzina 500+. Jeśli więc do niego należysz, Twoje możliwości poszerzają się.

Kolejną kwestią jest oprocentowanie. Tutaj wybór także jest bardzo duży. Możesz zdecydować się, by kupić obligacje skarbowe o oprocentowaniu zmiennym, stałym, zerokuponowe lub oprocentowane inflacją. Tutaj także warto uwzględnić to, jak każdy z tych sposobów wpływa na ryzyko. Np. za zerokuponowe zawsze zapłacisz mniej, niż wynosi ich cena nominalna, po której zostaną wykupione po upływie terminu, jednak nie chroni to np. przed utratą wartości w wyniku zmian gospodarczych. W takim wypadku lepiej mogą się sprawdzić te oprocentowane inflacją.

Gdzie kupić obligacje?

Zakupu możesz dokonać za pośrednictwem wybranego biura (instytucji bankowej) lub domu maklerskiego, takiego jak Michael / Ström DM. Otworzysz w nim rachunek i sprawdzisz aktualne obligacje skarbowe – w tym dokładne szczegóły emisji. Pamiętaj, że w przypadku domu maklerskiego możesz zakupić je wyłącznie w drugim obiegu.

Nie zapomnij o dywersyfikacji portfela i jego monitorowaniu

Pamiętaj, że zakup obligacji skarbowych to tylko początek. Uwzględnij konieczność dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Pozwoli Ci to na efektywne zarządzanie ryzykiem. Jednocześnie kluczowe jest także regularne monitorowanie sytuacji rynkowej. Dzięki temu będziesz w stanie elastycznie reagować na zmiany, decydując się na dokupienie lub sprzedaż wybranych instrumentów finansowych. Natomiast w razie wątpliwości, braku czasu czy odpowiedniej wiedzy, nie wahaj się poszukać pomocy doświadczonego doradcy.
Artykuł sponsorowany.