Monopolis

Nagroda Architektoniczna Prezydenta Łodzi dla Monopolis!

Nagroda Architektoniczna Prezydenta Łodzi dla Monopolis!

Monopolis, łódzki kompleks biurowy w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego po raz kolejny spotkał się z uznaniem konkursowego jury i mieszkańców Łodzi. Tym razem sięgnął po tytuł Grand Prix i dwa inne wyróżnienia w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Miasta Łodzi.

Pierwsza edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Miasta Łodzi za nami. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na obiekty istotne dla wzmacniania tożsamości Łodzi oraz wyróżniające się poziomem funkcjonalności i swoją wyjątkowością. Inwestycje startujące w konkursie oceniano w czterech kategoriach: współczesna łódzka kamienica, przestrzeń miejska, rozwiązania proekologiczne, zrewitalizowany obiekt. Przyznano także nagrodę Grand Prix i wyróżnienie łodzianek i łodzian. Bezkonkurencyjne okazało się Monopolis, które rozbiło bank z nagrodami, zdobywając tytuł Grand Prix, nagrodę za zrewitalizowany obiekt i nagrodę mieszkańców Łodzi, którzy mogli głosować na platformie Vox Populi na 46 łódzkich inwestycji. Podczas uroczystości nagrody odebrali Krzysztof Witkowski, prezes Zarządu Virako i Rafał Grzelewski z Grupy 5 Architekci, która projektowała i nadzorowała realizację inwestycji! Wyróżnienia i nominacje dostały również obiekty takie jaki EC1, Ogrodowa 8 Office czy Koci Szlak.

– Monopolis to projekt wielofunkcyjny, który z jednej strony jest przedsięwzięciem biznesowym, dzięki któremu powstały miejsca pracy w biurach, ale jest także ważny w zakresie społecznym i miastotwórczym, ponieważ umożliwia działalność wielu restauracjom, prowadzi teatr, galerię artystyczną, w okresie letnim inicjuje całą masę koncertów i różnego rodzaju animacji kulturalnych i rozrywkowych – mówił Krzysztof Witkowski, prezes Virako, inwestor Monopolis.

Z kolei Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi podkreślił, że szczególnie ważne dla miasta jest to, by doceniać łódzką architekturę. Po to właśnie zainicjowany został konkurs o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Miasta Łodzi.

– To, co Łódź ma wyjątkowego, to jej historia, tożsamość, wygląd i i duch miasta przemysłowego. To nas odróżnia od wszystkich innych miast Polski i my jesteśmy z tego bardzo dumni. Dlatego szczególnie chcemy wyróżniać inwestorów i projekty, które szanują historię Łodzi oraz do niej nawiązują – tłumaczy Adma Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.

***

O Monopolis

Kompleks biurowy w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego z 1902 roku, to trzeci co do wielkości zabytkowy zespół fabryczny w Łodzi (po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego). Inwestycja ta została doceniona i wyróżniana w kilku prestiżowych plebiscytach. Były to m.in. Prime Property Prize 2020 w kategorii Architektura, European Property Award 2020-2021 w kategoriach Mixed-use Development oraz Commercial Rennovation/Redevelopment, czy najważniejsza MIPIM Award 2020, gdzie Monopolis zostało uznane za najlepszą inwestycję mixed-use na świecie. Ta ostatnia, zwana potocznie Oscarem nieruchomości, to najbardziej prestiżowy, międzynarodowy konkurs branży nieruchomości. W finale Monopolis pokonało 3 inne, spektakularne inwestycje z Singapuru, Montrealu i Bangkoku.