Wydarzenia

Na co zwrócić szczególną uwagę przed zakupem mieszkania na rynku pierwotnym?

Na co zwrócić szczególną uwagę przed zakupem mieszkania na rynku pierwotnym?

Szeroki wybór lokali na rynku pierwotnym powoduje, że deweloperzy coraz intensywniej walczą o potencjalnych klientów, kusząc rozmaitymi promocjami, ciekawymi ofertami i profitami. W czasach wielu kuszących propozycji, warto być jednak czujnym. Tym razem podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę zanim zdecydujemy się na zakup naszego wymarzonego „M”.

Sprawdź wiarygodność dewelopera

Bardzo ważnym elementem przy podejmowaniu decyzji o kupnie mieszkania na sprzedaż Łódź rynek pierwotny jest wiarygodność dewelopera, z którym podpisujemy umowę. Dlatego zanim ostatecznie zdecydujemy się podpisać jakąkolwiek umowę, sprawdźmy wiarygodność oraz przejrzystość dotychczasowych działań naszego inwestora.

Zweryfikuj kondycję firmy

Sprawdźmy dokładnie zatem:

 • czy firma deweloperska, która podjęła się budowy naszej przyszłej inwestycji nie znajduje się w stanie upadłości lub likwidacji
 • czy posiada pozwolenie na budowę
 • czy realizacja inwestycji nie jest opóźniona w stosunku do przedstawionego nam harmonogramu i czy powierzchnia, która w przyszłości będzie naszym mieszkaniem, nie została już wcześniej sprzedana komuś innemu

Zapoznaj się z prospektem informacyjnym

Ponadto, zgodnie z obowiązującą aktualnie tzw. ustawą deweloperską, mamy prawo zażądać od sprzedawcy prospektu informacyjnego inwestycji, dzięki któremu będziemy w stanie dowiedzieć się między innymi:

 • jakie doświadczenie ma deweloper
 • czy przeciwko deweloperowi nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne
 • jaki jest status prawny działki i czy jest obciążona (np. zabezpiecza kredyt bankowy)
 • kto finansuje budowę i jak zabezpieczone są interesy nabywców (m.in. który bank prowadzi rachunek powierniczy)
 • jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego sąsiadujących działek
 • czy w promieniu 1 km planowane są inwestycje infrastrukturalne (np. nowe drogi, oczyszczalnie ścieków
  spalarnie itp.)
 • czy inwestycja posiada niezbędne zezwolenia
 • jaki jest termin zakończenia inwestycji
 • kiedy upływa termin przeniesienia prawa własności nieruchomości

Poproś o sprawozdania finansowe

Dzięki informacjom zawartym w prospekcie będziemy w stanie określić ewentualne ryzyko, jakie niesie za sobą dana inwestycja. Dodatkowo, jeśli nadal mamy sporo wątpliwości, możemy poprosić naszego inwestora o pokazanie sprawozdań finansowych firmy.

Inne istotne dokumenty

Deweloper na nasze życzenie przy zakupie nowego mieszkania w Łodzi (https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-lodz/) powinien dać nam także dostęp do innych dokumentów, m.in. pozwolenia na budowę, projektu i księgi wieczystej nieruchomości.

Skorzystaj porady prawnej

Decydując się na zakup, a zarazem podpisanie umowy, dokładnie się z nią zapoznajmy. Wszelkie niejasności przed jej podpisaniem, warto skonsultować nie tylko z deweloperem, ale także z zaufanym prawnikiem, który wyjaśni nam nasze ewentualne wątpliwości lub też podpowie, jak zmienić na naszą korzyść dany zapis.

Materiał przygotowany przez portal z ofertami nowych mieszkań i domów – RynekPierwotny.pl