Polecamy

Monopolis magazynuje kulturę

Monopolis magazynuje kulturę

Firma Lim8, która od ponad 12 lat zajmuje się produkcją eventów oraz wydarzeń kulturalnych, została operatorem teatru w kompleksie Monopolis. Pierwsze przedstawienia zawitają na deski łódzkiego teatru już w przyszłym roku.

Magazyn spirytusu w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego już wkrótce zmieni się nie do poznania. To właśnie tutaj powstanie teatr otwarty dla mieszkańców Łodzi o zróżnicowanej ofercie, dedykowanej ich potrzebom. W unikalnej, pofabrycznej przestrzeni o wysokości ponad 15 metrów, powstanie wielofunkcyjna sala z widownią na 240 miejsc, do której prowadzić będzie dwupoziomowe lobby.

– Już w początkowej fazie tworzenia koncepcji Monopolis zakładaliśmy, że w miejscu z bogatą historią budujemy, nową atrakcyjną przestrzeń do pracy i do spędzaniu wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi, obfitującą w rozmaite aktywności. Od dawna wiadomo, że nic tak nie jednoczy i nie wywołuje dobrych emocji, jak dobrze przygotowane wydarzenia kulturalne takie jak teatr, kameralny koncert, ale także street art, czy wystawa fotografii. A mamy w tym niemałe już doświadczenie. Organizowane przez nas w ostatnim czasie plenerowe spektakle teatralne „Letnia Scena Monopolis” cieszyły się dużą popularnością wśród łodzian. Na widowni każdego przedstawienia zasiadało blisko tysiąc gości. Zainteresowanie tym wydarzeniem tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że projektując w Monopolis teatr, postąpiliśmy słusznie – komentuje Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Virako.

Zaplecze i garderoby teatru znajdować się będą bezpośrednio pod budynkiem. Wszystko z zachowaniem należytego szacunku dla historii. Industrialna przestrzeń w dawnym magazynie spirytusu będzie w pełni wielofunkcyjna, dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii. Składane trybuny i scena dodadzą przedsięwzięciu elastyczności. Aranżacja będzie zmieniać się w idealne miejsce na koncerty, premiery filmowe czy pokazy mody, wszystko w zależności od potrzeb.

– Projekt technologii nowej powierzchni na każdym etapie konsultowany był z najstarszą polską firmą, zajmującą się kompleksowymi realizacjami inwestycji w dziedzinie kultury, począwszy od teatrów, poprzez filharmonie, aż po stacje telewizyjne. Przedsiębiorstwo Specjalistyczne TEATR od niemal pół wieku należy do czołowych firm specjalizujących się w zagadnieniach technologii scenicznej. Wspomniana przestrzeń w Monopolis została stworzona tak, aby jak najpełniej służyć łodzianom nie tylko jako teatr, ale jako szerzej pojęte miejsce spotkań z kulturą, sztuką czy rozrywką. Wybranie na jej operatora firmy Lim8 uważam za bardzo dobre posunięcie – dodaje Krzysztof Witkowski.

Firma Lim8 od kilkunastu lat działa na terenie całego kraju, dostarczając specjalistyczny sprzęt i wiedzę techniczną połączoną z bogatym doświadczeniem zespołu. W swoim portfolio ma organizację zarówno skomplikowanych logistycznie przedsięwzięć, skierowanych do szerokiego grona odbiorców jak i kameralnych spotkań czy rozmaitych eventów firmowych. Warto także wspomnieć, że to właśnie Lim8 było organizatorem paryskich wydarzeń, towarzyszących promocji polskiej kandydatury do EXPO 2022.

– Do Monopolis przekonała mnie niezwykła architektura obiektu i pomysł Virako na cały kompleks, który będzie nowym atrakcyjnym miejscem na kulturalnej i kulinarnej mapie Łodzi. Połączenie zabytkowych wnętrz magazynu spirytusu z możliwością wystawienia zewnętrznej sceny bezpośrednio przy pasażu restauracyjnym daje ogromne możliwości organizacji różnego rodzaju wydarzeń. Obecnie nie ma takiego drugiego miejsca w Łodzi. Jesteśmy pewni, że to będzie wyjątkowa przestrzeń pełna dobrej energii – mówi Artur Schutter, prezes Lim8.

Firma uznawana jest za lidera na łódzkim rynku, jeśli chodzi o jakość usług, poziom organizacji pracy i kreację. Wielu jej pracowników wywodzi się ze środowiska teatralnego, a właśnie znajomość specyfiki pracy w tej branży jest niewątpliwym atutem. Lim8 ma grono klientów, z którymi pracuje już od wielu lat, ale swoim profesjonalizmem zyskuje sobie nieustannie przychylność nowych kontrahentów. Zapotrzebowanie na przestrzeń, która oferuje wiele możliwości w doskonałej lokalizacji, jest wśród nich obecne właściwie od zawsze.

– Szukaliśmy pomysłu na tę salę, która byłaby spójna z ideą Monopolis, przy zachowaniu swoistej symbiozy usług. Część teatralna powinna być zrównoważona różnego typu eventami, konferencjami czy koncertami. Niewątpliwie ten projekt to dla nas rodzaj wyzwania, ale z optymizmem patrzymy na budzący się rynek wydarzeń w Łodzi i rosnące oczekiwania potencjalnych odbiorców. Na pewno łodzianom nie można odmówić zamiłowania do kultury i my to zamiłowanie w pełni podzielamy – dodaje Artur Schutter.

Monopolis – w duchu miasta

Monopol Wódczany, trzeci co do wielkości zespół fabryczny, po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego, został zbudowany w 1902 r. i przez wiele lat stanowił ważny element rozwoju Łodzi. Dzięki poczynionym inwestycjom łódzki zakład był najnowocześniejszym w polskiej branży spirytusowej. Największy rozkwit i sukcesy nastąpiły pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku. Monopol od zawsze odgrywał wielką rolę w życiu miasta. Był nie tylko miejscem pracy, ale również centrum wydarzeń społecznych i kulturalnych. W maju 2017 r. firma Virako przedstawiła plany rewitalizacji dawnych zakładów Monopolu Wódczanego i utworzenia wielofunkcyjnego kompleksu, z rozwiniętą ofertą gastronomiczna, kulturalną i usługową.

Centralną częścią Monopolis jest zespół zabytkowych gmachów dawnego Monopolu Wódczanego z początku XX. wieku, w których przez 115 lat produkowano i rozlewano wódkę. Piętra głównego budynku dawnej rozlewni zamienią się w wygodne biura, a na parterze powstaną restauracje, winiarnie, kawiarnie i rozmaite przestrzenie usługowe.

W dawnym laboratorium wódek smakowych powstanie bistro, w magazynie spirytusu – teatr, a w morsowni – basen z siłownią. Będzie też przestrzeń dla najmłodszych. W kompleksie otwarte zostaną przedszkole i świetlica środowiskowa dla dzieci. Ważną częścią Monopolis stanie się muzeum poświęcone historii dawnego Polmosu i technologii wytwarzania wódki.

Swoim najemcom Monopolis zaoferuje w sumie 23 400 mkw. nowoczesnych biur w trzech budynkach i ponad 5 000 mkw. przestrzeni usługowej.

Firma JLL pełni funkcję wyłącznego agenta ds. komercjalizacji kompleksu Monopolis.

***

O Virako

Virako jest dynamicznie rozwijającą się polską firmą deweloperską, inwestującą w budowę kompleksów biurowych. Spółka działa od 2001 roku. Jedną z inwestycji Virako było Centrum Biznesowe Faktoria w Łodzi. Dawne budynki Fabryki Motorów Henryka Wegnera z 1920 roku zostały przebudowane na nowoczesny wielofunkcyjny biurowiec oferujący klimatyczne lofty biurowe. Inwestycja została wyróżniona w konkursie Wnętrze Roku 2004 w kategorii realizacji budujących tożsamość Łodzi. Kolejne przedsięwzięcie – nowoczesny kompleks biurowy Forum 76 Business Centre – to pierwszy w Łodzi biurowiec klasy A. Inwestycja dwukrotnie zdobyła tytuł Biurowca Roku 2012 i 2014 w prestiżowym konkursie Eurobuild Awards. Do grona najemców Forum 76 należą m.in.: Deloitte, Magellan, Airbus Helicopters Polska, Santander, Millennium, BGŻ BNP Paribas.