Polecamy

Biurowiec ze szkła i kortenu czyli Monopolis 2.0

Biurowiec ze szkła i kortenu czyli Monopolis 2.0

Dwanaście kondygnacji, 50 metrów wysokości, prawie dziesięć tysięcy mkw. powierzchni biurowych oraz usługowych wkrótce wzbogaci ofertę Monopolis, a sam wieżowiec stanie się istotnym punktem na biznesowej mapie Łodzi.

Budowa wieży Monopolis dobiega końca. Kolejny, tym razem nowy budynek rewitalizowanych zakładów dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi ma być gotowy na początku przyszłego roku. Projekt z wielkim zaangażowaniem realizuje Virako, łódzka firma deweloperska.

Dziś Monopolis to biura, restauracje, kawiarnie, piekarnia, muzeum, galerie sztuki i teatr. To z jednej strony miejsce pracy, a z drugiej kameralna przestrzeń do spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Wkrótce, dzięki kończonej inwestycji, kompleks powiększy się o 8.800 mkw. biur, 930 mkw. lokali usługowych i ponad 100 miejsc parkingowych w garażu podziemnym. Z jej najwyższych pięter już rozpościera się wyjątkowy widok na centrum Łodzi.

Pięć górnych kondygnacji, wycofanych względem niższych pięter, to nowoczesna, aluminiowo-szklana fasada z oświetleniem LED, ale także z zestawem powłok ochronnych dostosowanych do stron świata, natomiast dolna elewacja została wykonana z kortenu, czyli specjalnie patynowanej rdzą blachy. Wygląd fasady, przy której tworzeniu użyto najnowocześniejszych materiałów wykończeniowych, nawiązuje do zabytkowych budynków z czerwonej cegły, które charakteryzują projekt i podkreślają przywiązanie inicjatorów rewitalizacji do Łodzi fabrykanckiejoraz tradycji tego miejsca.

Z parkingu podziemnego mieszczącego się nie tylko pod nowowybudowaną wieżą ale i pod istniejącymi, stuletnimi budynkami wyjść będzie można zarówno bezpośrednio do biur, jak i na pasaż z restauracjami.

Zewnętrzny wygląd budynku łączy historię z przyszłością, jednak wnętrze i konstrukcja bazują już wyłącznie na samych innowacyjnych technologiach. Superszybkie i ciche windy, zintegrowane w system optymalizujący zużycie energii elektrycznej oraz umożliwiające bezdotykową komunikację w obrębie biurowca, dwa niezależne źródła zasilania energii elektrycznej, podłogi techniczne, system klimatyzacji z nawilżaniem powietrza, a także BMS, czyli zarządzanie mechanizmami automatycznego sterowania w inteligentnym budynku, to tylko niektóre z zastosowań. Oddawany niebawem do użytku budynek otrzyma także certyfikację BREEAM dla obiektów przyjaznych środowisku na poziomie Excellent, czyli najwyższą z możliwych not w tym międzynarodowym systemie.

– Wierzę, że naszą inwestycją wpisujemy się w kreowanie wizerunku Łodzi, jako miasta nowoczesnego, przyjaznego biznesowi ale opartego na pięknej fabrykanckiej historii. Monopolis tworzone jest z myślą o ludziach, przyjaznym miejscu pracy i spędzaniu wolnego czasu – podkreśla Krzysztof Witkowski, prezes Virako.

Nie sposób się z tym nie zgodzić. Monopolis już zyskało uznanie na arenie międzynarodowej, zdobywając tzw. oscara nieruchomościowego dla najlepszej inwestycji wielofunkcyjnej na świecie w ramach MIPIM Awards 2020. W ostatnich dniach kompleksowi przyznano również prestiżowy tytuł „Budowy Roku 2020”. Autorem projektu Monopolis jest Grupa5. Architekci. Generalnym wykonawcą etapu drugiego jest natomiast spółka Karmar.

***

O Virako sp. z o.o.

Virako jest dynamicznie rozwijającą się polską firmą deweloperską, inwestującą w budowę kompleksów biurowych. Spółka działa od 2001 roku. Jedną z inwestycji Virako było Centrum Biznesowe Faktoria w Łodzi. Dawne budynki Fabryki Motorów Henryka Wegnera z 1920 roku zostały przebudowane na nowoczesny, wielofunkcyjny biurowiec oferujący klimatyczne lofty biurowe. Inwestycja została wyróżniona w konkursie Wnętrze Roku 2004 w kategorii realizacji budujących tożsamość Łodzi. Kolejne przedsięwzięcie – nowoczesny kompleks biurowy Forum 76 Business Centre – to pierwszy w Łodzi biurowiec klasy A. Inwestycja dwukrotnie zdobyła tytuł Biurowca Roku 2012 i 2014 w prestiżowym konkursie Eurobuild Awards. Flagową inwestycją Virako jest Monopolis. Kompleks biurowy w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego z 1902 roku, trzeci co do wielkości zabytkowy zespół fabryczny w Łodzi (po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego).

O Karmar S.A.

Założona w Warszawie w 1991 r. firma Karmar S.A. od ponad dekady działa w ramach międzynarodowej grupy Bouygues Construction, z powodzeniem realizując obiekty kubaturowe, infrastrukturalne oraz przemysłowe w Polsce. Jako członek Bouygues Entreprises France-Europe dysponuje specjalistyczną wiedzą i dostępem do najnowszych rozwiązań technologicznych, współtworząc doświadczenia Grupy, realizującej projekty na całym świecie. Dzięki międzynarodowemu know-how Karmar stale podnosi jakość oferowanych usług, kierowanych do klientów z sektorów publicznego i prywatnego. Będąc firmą z polskimi korzeniami, Karmar bazuje na współpracy z lokalnymi dostawcami i podwykonawcami, rozwijając globalną jakość w lokalnej cenie. Karmar rozwija także działalność na polskim rynku property development dzięki firmie Linkcity Poland S.A., realizując projekty zarówno publiczne, jak i komercyjne. W sposób szczególny dbając, by relacje z partnerami biznesowymi oparte były na wzajemnym zaufaniu i szacunku.