Polecamy

Miss Saigon w Teatrze Muzycznym. Premiera za kilka tygodni. Znamy obsadę!

Miss Saigon w Teatrze Muzycznym. Premiera za kilka tygodni. Znamy obsadę!

Robert Rozmus, Marcin Jajkiewicz, Sylwia Banasik, Marcin Januszkiewicz, Marcin Franc, Edyta Krzemień i wielu innych znakomitych artystów najważniejszych polskich scen w ponadczasowej historii o miłości. Teatr Muzyczny w Łodzi zakończy sezon premierą „Miss Saigon” w reżyserii Zbigniewa Maciasa i pod kierownictwem muzycznym Macieja Pawłowskiego. Ogłoszono obsadę, premiera 8 czerwca.

Po wielkim sukcesie Les Misérables Teatr Muzyczny w Łodzi sięga po kolejne dzieło Claude`a-Michela Schönberga i Alaina Boublila – „Miss Saigon”.

To jeden z tych musicali, które poruszają od pierwszych dźwięków muzyki, jesteśmy więc pewni, że dostarczymy naszej publiczności ogromnych emocji,  tym bardziej że do współpracy udało nam się zaprosić fantastycznych realizatorów i artystów – zapowiada Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi.

Chociaż „Miss Saigon” nazywana jest współczesną wersją Madame Butterfly, to jej autorzy twierdzą, że inspirację zaczerpnęli nie z opery Pucciniego, a ze zdjęcia, które Claude-Michel Schönberg przypadkiem zobaczył w gazecie. Przedstawiało ono wietnamską kobietę, która ze ściągniętą bólem twarzą oddaje swoją córkę żołnierzowi opuszczającemu bazę wojskową, by ta miała lepsze życie w Ameryce, niż w komunistycznym Wietnamie. Dzięki tej fotografii powstał jeden z najpiękniejszych musicali wszech czasów.

Jego akcja rozpoczyna się w 1975 roku, kiedy konflikty kulturowe i ideologiczne świata wydawały się w gwałtowny sposób koncentrować w jednym mieście – Sajgonie. Chris, amerykański żołnierz, zakochuje się z wzajemnością w Kim, wietnamskiej prostytutce. Upadek Sajgonu ich rozdziela – Chris w Stanach Zjednoczonych rozpoczyna nowe życie, Kim rodzi chłopca i czeka na powrót ukochanego, żyjąc w nędzy, poniżeniu i strachu. Gdy Chris dowiaduje się, że jest ojcem dziecka Kim, postanawia wrócić na Wschód i zmierzyć się z przeszłością.

W postać Chrisa w łódzkiej inscenizacji wcielą się Marcin Franc, Marcin Januszkiewicz, Maciej Pawlak i Jan Traczyk, w rolę Kim natomiast – Sylwia Banasik i Joanna Gorzała. Z kolei Edyta Krzemień i Agnieszka Przekupień wykreują postać Ellen – amerykańskiej żony Chrisa, a Robert Rozmus i Tomasz Steciuk staną się charyzmatycznym Szefem, właścicielem nocnego klubu w Sajgonie.  Marcin Jajkiewicz, wystąpi jako John, przyjaciel Chrisa, a Katarzyna Łaska i Ewa Spanowska wcielą się w postać Gigi. Wiadomo też, kto zagra Thuy’a – kuzyna Kim. Będzie to Michał Piprowski.

Prapremiera „Miss Saigon” odbyła się na West Endzie w Londynie w 1989 roku. Musical grany był tam przez dziesięć lat, kolejne dziesięć grany był na Broadwayu – w sumie dano ponad osiem tysięcy trzysta przedstawień. Dwadzieścia pięć lat po premierze, w maju 2014 roku, na West Endzie odbyła się premiera nowej wersji i tę pokaże Teatr Muzyczny w Łodzi.

REALIZATORZY

muzyka — CLAUDE-MICHEL SCHÖNBERG

teksty piosenek — RICHARD MALTBY JR i ALAIN BOUBLIL

oryginalny tekst francuski — ALAIN BOUBLIL

dodatkowe teksty piosenek — MICHAEL MAHLER

orkiestracja — WILLIAM DAVID BROHN

tekst polski — ANDRZEJ OZGA we współpracy z ELŻBIETĄ WOŹNIAK

reżyseria — ZBIGNIEW MACIAS

kierownictwo muzyczne — MACIEJ PAWŁOWSKI

scenografia — GRZEGORZ POLICIŃSKI

kostiumy — ZUZANNA MARKIEWICZ

choreografia i ruch sceniczny — JOANNA SEMEŃCZUK

współpraca muzyczna — ELŻBIETA TOMALA-NOCUŃ

przygotowanie wokalne — MARZENA AJZERT-LAUKS

kierownictwo chóru — ROMAN PANIUTA

 

OBSADA:

Kim

Sylwia Banasik

Joanna Gorzała

Chris

Marcin Franc

Marcin Januszkiewicz

Maciej Pawlak

Jan Traczyk

Ellen

Edyta Krzemień

Agnieszka Przekupień

Szef

Robert Rozmus

Tomasz Steciuk

John

Marcin Jajkiewicz

Thuy

Michał Piprowski

Gigi

Katarzyna Łaska

Ewa Spanowska

Dyrygenci

Elżbieta Tomala-Nocuń, Maciej Pawłowski

FOTO Michał Matuszak

Producentem prapremierowej inscenizacji jest CAMERON MACKINTOSH. Wystawienie w porozumieniu z Music Theatre International (Europe) Ltd i CAMERON MACKINTOSH LTD