Wydarzenia

Marek Bieńczyk z Nagrodą Literacką im. Juliana Tuwima

Marek Bieńczyk z Nagrodą Literacką im. Juliana Tuwima

Marek Bieńczyk, pisarz, tłumacz i eseista został laureatem XI edycji Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima.

Już po raz jedenasty wręczono Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima. To najważniejsza łódzka nagroda przyznawana za całokształt dokonań literackich. Nagrodę, którą przyznaje Dom Literatury w Łodzi wręczono podczas uroczystej gali na Scenie Monopolis. Tegorocznym laureatem nagrody został Marek Bieńczyk, pisarz, historyk literatury, tłumacz z języka francuskiego, eseista i enolog, czyli znawca win.

– To bardzo przyjemne zaskoczenie. Szczególny jest też fakt, że nagrodę otrzymałem w Łodzi, do której regularnie wędruję na różne spotkania literackie. Wybrano nie łodzianina, ale to miasto jest mi szczególnie bliskie – mówił Marek Bieńczyk.

Nagrodę przyznano w ramach XVII Festiwalu Puls Literatury w Łodzi, a jej celem jest promocja polskiej literatury współczesnej. Laureat wyłoniony przez kilkuosobowe jury, otrzymał statuetkę zaprojektowaną przez Zofię Lisiewicz oraz nagrodę finansową w wysokości 50 000 złotych. Fundatorami nagrody jest Dom Literatury w Łodzi i Urząd Miasta Łodzi.

Marek Bieńczyk jest także laureatem m.in. Paszportu Polityki i Nike. Pracuje jako historyk literatury w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Warto dodać, że w tym roku do nagrody nominowane były także: Julia Fiedorczuk, Dorota Masłowska.

Akcentem muzycznym tegorocznej gali był koncert Skubasa.

Dotychczasowi laureaci Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima:
2013 – Magdalena Tulli
2014 – Hanna Krall
2015 – Jarosław Marek Rymkiewicz
2016 – Michał Głowiński
2017 – Ewa lipska
2018 – Izabela Morska (Filipiak)
2019 – Małgorzata Szejnert
2020 – Wojciech Nowicki
2021 – Ewa Kuryluk
2022 – Jerzy Jarniewicz

Zdjęcia:
Joanna Głodek – Dom Literatury w Łodzi