Wydarzenia

Maciej Tubis – ponownie gra w Łodzi

Maciej Tubis – ponownie gra w Łodzi

Serdecznie zapraszamy na kolejny koncert łódzkiego pianisty Macieja Tubisa promujący jego najnowszy album Komeda: Reflections. Koncert odbędzie się 19 marca o godz. 16 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi.

Maciej Tubis – pianista, który swój unikalny styl wykreował poprzez autorskie kompozycje jako lider zespołu Tubis Trio. Muzyk poszukujący, który nie stroni od nietypowych rozwiązań autorskich i aranżacyjnych. Ten wykształcony klasycznie pianista, zakochany w tym instrumencie i oddany wrażliwości, jaką daje solowe obcowanie z nim, wydał we wrześniu 2022 roku swoją pierwszą solową płytę pt. „Komeda: Reflections”. W tym roku muzyk obronił w łódzkiej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów doktorat o wpływie muzyki klasycznej na estetykę improwizacji i postanowił nagrać utwory Krzysztofa Komedy, aby zaprezentować swoje poszukiwania oraz swoją wizję pianistyki solowej szerszej publiczności i fanom swojej twórczości.
W utworach nagranych na tym albumie fortepian akustyczny został poszerzony o preparacje oraz syntetyzator analogowy. Dotychczasowe inspiracje pianisty muzyką minimalistyczną zostały uzupełnione wpływami muzyki elektronicznej, filmowej i neoklasycznej. Głównym pierwiastkiem pozostaje jednak improwizacja, która jednak nie zaciera melodyjności, fraz i tematów charakterystycznych dla twórczości Krzysztofa Komedy. Ten niespotykany dotychczas konglomerat prowadzi do skojarzeń ze współczesną muzyką filmową, a przecież muzyka Komedy najlepiej odnajdywała się właśnie na srebrnym ekranie.
W repertuarze znajdzie się legendarna „Kołysanka Rosemary”, ale w zaskakująco śmiałej interpretacji. Ten, jak i kilka innych utworów („Prawo i pięść”, „Start”) zostały poszerzone o dodatkowe instrumentarium, a całość będzie przeplatana fortepianem solo („Moja ballada”, „Po katastrofie”) i swingującym motywem z filmu „Dwaj ludzie z szafą”.
Podczas koncertu Maciej Tubis zaprezentuje również kilka autorskich utworów, które znajdą się na jego kolejnej solowej płycie.
Melomani szukający współczesnego ujęcia fortepianu w syntezie wielu stylów, ale z pierwiastkiem energii i nieprzewidywalności, nie powinni przegapić tego koncertu.

MACIEJ TUBIS – KOMEDA: REFLECTIONS
19 marca 2023 roku (niedziela) godz. 16:00
Sala Lustrzana Muzeum Miasta Łodzi
 
/// BILETY:
I PULA: 45 PLN
II PULA: 55 PLN
w dniu koncertu: 65 PLN
ilość miejsc ograniczona – sprzedaż tylko online na: