Polecamy

ŁSSE: Pół miliona zł dla startupów

ŁSSE: Pół miliona zł dla startupów

Pół miliona zł wsparcia dla startupów, bezpłatne konsultacje z ekspertami online i telefonicznie oraz portal z najnowszymi informacjami dla przedsiębiorców – taką ofertę dla firm w czasie kryzysu związanego z COVID-19 przygotowała Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna stworzyła Strefę Wsparcia – program pomocowy dla przedsiębiorców. Opiera się na kilku filarach. Jedynym portalu w sieci (www.wsparcie.sse.lodz.pl), który poświęcony jest wyłącznie sytuacji przedsiębiorców w czasach kryzysu wywołanego przez COVID-19. Bezpłatnych konsultacjach dla firm – online i telefonicznie. Dofinansowaniu startupów, które zdecydują się stworzyć technologie przydatne do walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W tym celu ŁSSE wspólnie z firmą Ericsson, rozpoczęła nabór do Spark: Change the Future, czyli rundy specjalnej akceleratora #StartupSpark.

– To runda dedykowana rozwiązaniom technologicznym i społecznym, które będą odpowiedzią na wyzwania związane z koronawirusem. Wybrane produkty i usługi z obszaru edukacji, zdrowia, wsparcia osób w grupie ryzyka, analizy danych, bezpieczeństwa, izolacji, monitorowania i innych mających wpływ na pandemię i jej skutki gospodarcze, społeczne i zdrowotne, wezmą udział w szybkiej ścieżce akceleratora Startup Spark — wyjaśnia Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.

Rekrutacja rozpoczęła się w poniedziałek 23 marca 2020 roku i potrwa do 30 marca. Granty finansowe w programie sięgną kwoty 500 000 zł, z zachowaniem zasady że na jeden startup nie może przypaść większe wsparcie niż 160 tys. zł. W rozwoju pomysłów pomagać startupom będą eksperci Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i firmy Ericsson.

[link do rekrutacji: https://startupspark.io/]

– Technologie mobilne są wykorzystywane w rozwoju społecznym i gospodarczym w harmonijnych czasach rozwoju ekonomicznego. Dzisiaj, w tak wyjątkowej i trudnej sytuacji mają dodatkowo ogromny potencjał zarówno w ratowaniu życia, jak i funkcjonowaniu szkół czy pracy zdalnej. Ericsson jako lider technologii mobilnych jest w pełni gotów na wsparcie tej inicjatywy. Cieszymy się mogąc uczestniczyć w tak szczególnie potrzebnym społecznie przedsięwzięciu — mówi Marcin Sugak, dyrektor d/s rozwoju w firmie Ericsson.

Runda Spark: Change the Future to część programu Startup Spark realizowanego wspólnie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.

– W pełni wspieram błyskawiczną inicjatywę i wielkie zaangażowanie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w najnowszą misję poszukiwania, stymulowania i rozwoju nowych rozwiązań mogą-cych pomóc nie tylko biznesowi, ale i całemu społeczeństwu w obliczu obecnego kryzysu. Cieszę się bardzo z kreatywnego podejścia Zespołu Startup Spark i zaadoptowania realizowanego obecnie programu akceleracyjnego na bieżące pilne potrzeby. Wierzę w fantastyczną pomysłowość i mobilizację naszych przedsiębiorców i innowatorów, szczególnie w sytuacji zagrożenia. Z niecierpliwością będę oczekiwał na pierwsze pomysły i perspektywy szybkiego wdrożenia na rynek —  mówi Jacek Bukowicki, z Departamentu Rozwoju Startupów PARP.

Partnerem działania jest również Govtech Polska, który na co dzień zajmuje się poszukiwaniem innowacyjnych odpowiedzi na społeczne wyzwania.

– Govtech Polska z dumą wspiera projekt „Spark: Change the Future”. Zaledwie dwa dni temu zakończyliśmy pierwszą edycję konkursu online Hack the Crisis: Tech for Good, w którym wzięło udział niemal dwa tysiące uczestników. Wierzymy, że wiele spośród ponad stu pomysłów, które stworzyli znajdzie swoją kontynuację w Startup Spark. Postęp technologiczny daje nam możliwości walki z epidemią w sposób, który jeszcze kilka lat temu nie był możliwy. To nasza szansa i jedynie współdziałanie administracji publicznej i prywatnego biznesu pozwoli ją wykorzystać — mówi Justyna Orłowska Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Govtech.

Bezpłatne porady i konsultacje online

“Strefa Wsparcia” to program stworzony przez ŁSSE z myślą o wszystkich przedsiębiorcach, którzy zastanawiają się jak funkcjonować w czasach kryzysu wywołanego przez CoVid-19. Na portalu internetowym www.wsparcie.sse.lodz.pl umieszczane się na bieżąco artykuły i komentarze specjalistów z zakresu prawa, podatków, księgowości czy cyberbezpieczeństwa.

– Odpowiadamy na potrzeby przedsiębiorców, którzy w tej trudnej sytuacji szukają informacji na jakich zasadach mogą prowadzić swój biznes. Odpowiedzi mogą znaleźć na naszym portalu poświęconym wyłącznie sytuacji firm w związku z COVID, gdzie publikują specjaliści z zakresu prawa gospodarczego, podatkowego, obsługi podmiotów gospodarczych, spółek handlowych, zagadnieniach podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej — mówi Marek Michalik, prezes zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Na portalu dominują treści związane z regulacjami dotyczącymi funkcjonowania firm. Na przykład o odroczonych płatnościach składek ZUS, prawach i obowiązkach pracodawcy i pracownika w sytuacji pracy zdalnej, czy znaczeniu Tarczy Antykryzysowej dla przedsiębiorców. ŁSSE uruchomiła także dyżury ekspertów.

– Firmy, pracownicy mogą kontaktować się online i telefonicznie z naszymi ekspertami i specjalistami naszych partnerów i konsultować zagadnienia prawne, podatkowe, księgowe. Z osobami, które już teraz mają opracowane pewne założenia wynikające z tarczy antykryzysowej zaproponowanej przez rząd — dodaje Marek Michalik.

Przedsiębiorcy będą też mogli brać udział w webinariach z ekspertami. Numery telefonów i terminy dyżurów ekspertów dostępne są na portalu w zakładce infolinia, a partnerami prowadzonych konsultacji są: Związek Polska Cyfrowa, kancelaria Chudzik i Wspólnicy, kancelaria radców prawnych Sakowska-Baryła, Czaplińska, a także kancelaria doradztwa podatkowego – Arena Tax.