Finanse

Lokata bankowa – skuteczny sposób na oszczędzanie!

Lokata bankowa – skuteczny sposób na oszczędzanie!

Masz oszczędności, które chcesz rozsądnie zainwestować, aby trochę na nich zarobić? Pomyśl o założeniu lokaty bankowej. Ten produkt finansowy cieszy się sporym zainteresowaniem, dlatego warto przyjrzeć mu się nieco bliżej. Sprawdź, czy oszczędzanie na lokacie to dobre rozwiązanie również w Twoim przypadku. Dowiedz się, co ją charakteryzuje oraz jakie są rodzaje tych produktów bankowych.

Lokata bankowa – czym jest oraz w jaki sposób działa?

Lokata to depozyt w banku. Klient podpisuje z nim umowę, w ramach której zobowiązuje się do wpłacenia określonej kwoty. Instytucja finansowa może nią dysponować przez konkretny czas, a w zamian za to wypłaci wynagrodzenie w postaci odsetek. W praktyce oznacza to, że wpłacając na lokatę pewną sumę pieniędzy, nie możesz z niej korzystać, aż do zakończenia umowy. Możliwa jest wypłata zainwestowanego kapitału, jednak wiąże się to z utratą wypracowanych odsetek.
Chciałbyś założyć lokatę, ale obawiasz się o bezpieczeństwo swoich pieniędzy? Niesłusznie, gdyż te produkty bankowe są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Nawet w sytuacji, gdy Twój bank ogłosi bankructwo, to i tak otrzymasz z powrotem wpłacony kapitał. Oszczędzanie na lokacie to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które dysponują większą kwotą i chcą, aby pieniądze zarabiały.

Jakie są rodzaje lokat bankowych?

Lokaty bankowe można podzielić przede wszystkim ze względu na okres obowiązywania umowy. Biorąc pod uwagę ten aspekt, wyróżnia się depozyty:

  • krótkoterminowe – trwające maksymalnie do 6 miesięcy,
  • średnioterminowe – od 6 miesięcy do 1 roku,
  • długoterminowe – powyżej 1 roku.

Wybierając te z długim okresem ważności, masz szansę na większy zysk niż w przypadku tych zawieranych na kilka miesięcy. Bardzo często są one bowiem zdecydowanie lepiej oprocentowane.

Lokaty można także podzielić na te ze stałym oraz zmiennym oprocentowaniem. W pierwszym przypadku pozostaje ono na takim samym poziomie przez cały okres trwania umowy. Na jego wysokość nie wpływają żadne czynniki zewnętrzne. Z kolei lokaty ze zmiennym oprocentowaniem są zależne od wysokości różnego rodzaju wskaźników. Najczęściej jest to WIBOR, którego wahania wpływają na zwiększenie lub zmniejszenie zysków, jakie mogą wypracować pieniądze zgromadzone na lokacie.

Biorąc pod uwagę oprocentowanie, wyróżnia się także dodatkowo:

  • lokatę dynamiczną,
  • lokatę progresywną,
  • lokatę rentierską.

Depozyt możesz założyć w wybranym banku podczas wizyty w oddziale lub przez Internet. Drugi sposób jest z pewnością zdecydowanie wygodniejszy. Wszystkie formalności możesz załatwić bez wychodzenia z domu.

Czym charakteryzują się lokaty walutowe?

Lokatę można założyć w walucie krajowej oraz zagranicznej. O tym, czy jest to możliwe, decyduje bank. Nazywana jest ona walutową lub dewizową. Tego rodzaju depozyt najczęściej prowadzony jest w euro, dolarach amerykańskich lub funtach brytyjskich. Decydując się na taki rodzaj lokaty, musisz mieć na uwadze to, że zazwyczaj są one gorzej oprocentowane niż w przypadku tych prowadzonych w złotówkach.

Kiedy warto rozważyć założenie lokaty walutowej? Przede wszystkim wtedy, gdy Twoje przychody są wypłacane w obcej walucie. W takim przypadku bowiem depozyt nie będzie obciążony ryzykiem wahania kursu. Więcej ciekawych informacji dotyczących tego produktu bankowego znajdziesz pod adresem https://finanse.rankomat.pl/poradniki/lokata-walutowa-warto-ja-wybrac/.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lokaty bankowej?

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze konkretnej oferty lokaty bankowej, musisz dobrze ją przemyśleć. Przede wszystkim zacznij od sprawdzenia oraz porównania propozycji różnych instytucji finansowych. Zweryfikuj jest pod kątem:

  • wysokości oprocentowania,
  • długości trwania umowy,
  • rodzaju oprocentowania,
  • warunków wcześniejszego zakończenia umowy,
  • sposobu kapitalizacji odsetek.

Jak już wiesz, im wyższe oprocentowanie, tym więcej możesz zarobić na takiej lokacie. Wysokość wynagrodzenia zależy jednak także od czasu obowiązywania umowy. Im jest on dłuższy, tym większy zysk jesteś w stanie wypracować. Musisz jednak mieć na uwadze to, że będzie się to wiązało z koniecznością zamrożenia środków na pewien czas oraz ryzykiem utraty ich wartości związanej z wysoką inflacją.

Jeśli zdecydujesz się na lokatę ze stałym oprocentowaniem, będziesz mógł już na początku jej obowiązywania oszacować, ile na niej zarobisz. W przypadku depozytu ze zmiennym oprocentowaniem wysokość zysków może się dynamicznie zmieniać.
Kapitalizacja odsetek może odbywać się jednorazowo lub kilka razy w trakcie trwania umowy. Zdecydowanie najkorzystniejsze jest to drugie rozwiązanie, które banki stosują w przypadku depozytów długoterminowych.

Jeśli poszukujesz najlepszej lokaty bankowej, koniecznie zapoznaj się z rankingiem dostępnym pod adresem https://finanse.rankomat.pl/ranking-lokat/. Weryfikując poszczególne oferty, zwróć także uwagę na warunki wcześniejszego zakończenia umowy. Warto postawić na lokatę, której wcześniejsze zamknięcie będzie wiązało się z utratą tylko części odsetek.