Polecamy

Łódzkie Orientarium otwiera swoje drzwi dla zwiedzających

Łódzkie Orientarium otwiera swoje drzwi dla zwiedzających

Największy słoń indyjski w Europie, zagrożone wyginięciem orangutany sumatrzańskie czy rekordowych rozmiarów krokodyle gawialowe. Łódzkie Orientarium otwiera swoje drzwi dla zwiedzających. Otwarcie 29 kwietnia.

Prace przy realizacji Orientarium rozpoczęły się we wrześniu 2018 roku. W tym czasie powstał największy kompleks w Europie prezentujący faunę i florę Azji południowo-wschodniej. Ponad 1 300 ryb w strefie oceanicznej, najdłuższy tunel podwodny, 35 gatunków zwierząt w samym budynku Orientarium (a w całym ZOO ponad 550) – to wszystko będzie można zobaczyć już 29 kwietnia.

Kto zamieszkał w Orientarium?

Część ekspozycyjna została podzielona na cztery części. W pierwszej z nich – słoniarni – zobaczymy największego słonia indyjskiego w Europie, Aleksandra oraz jego młodszego kolegę, Taru. Tutaj też znajduje się strefa wolnych lotów. Nad głowami latają między innymi czapelki złotawe. Druga strefa, zwana Celebes, podzielona jest na dwa wybiegi. Jeden z nich zajmują wyderki orientalne, Marlenka i Vincent, jeżozwierze palawańskie, kur bankiwa oraz anoa nizinne. Na drugim zamieszkała rodzina makaków – Punjub, Calineczka, Naomi oraz Jaya.

W kolejnej części – oceanicznej – znajduje się ponad 1 300 ryb, w tym rekiny, rzadko spotykane riny gitarowe, rekiny brodate, żarłacze rafowe czarnopłetwe oraz płaszczki – orlenie plamiste i himantury. Gatunki te można podziwiać z poziomu największego w Polsce podwodnego tunelu. W mniejszych zbiornikach pływają między innymi koniki morskie, rogatnice, rozdymki oraz apogony.

Ostatnia, najgorętsza strefa Orientarium, to Wyspy Sundajskie. To królestwo kilku gatunków zwierząt. Spotkamy tutaj rekordowych rozmiarów krokodyla gawialowego, Krakena i jego partnerkę Penelopę, orangutany sumatrzańskie – Ketawę, Budiego
i Joko, gibony, langury jawajskie, binturongi, myszojelenie oraz niedźwiedzie malajskie. W tej części także latają azjatyckie ptaki.

Ile zapłacimy za bilet?

Wraz z otwarciem nowego kompleksu na terenie ZOO uruchomiono nowy cennik. Jeden bilet umożliwi zwiedzanie całego ogrodu. Za wejście zapłacimy 40 złotych. Cena ta będzie obowiązywać w przypadku osób z aktywną Kartą Łodzianina. Pozostali za bilet zapłacą 70 złotych. – Przeanalizowaliśmy ceny innych obiektów w segmencie rozrywki w województwie łódzkim i zdecydowanie możemy powiedzieć, że zoo nie będzie najdroższą atrakcją w regionie. Dla przykładu, za jeden bilet do Mandorii zapłacimy 100 złotych (zarówno dzieci jak i dorośli). Z podobnymi kosztami musimy się liczyć w Parku Wodnym Suntago – podkreśla Arkadiusz Jaksa.

W Orientarium obok nowoczesnych wolier i rzadkich gatunków zwierząt będzie można skorzystać z wielu dodatkowych atrakcji – parku linowego, minizoo, placów zabaw czy interaktywnych zabawek. Dla zwiedzających przygotowano także bogatą ofertę gastronomiczną, między innymi sushi/ramen, naleśnikarnię, bubble tea czy pizzerię.

Misją ZOO jest zapewnienie jak najlepszych warunków hodowanym, często krytycznie zagrożonym wyginięciem, gatunkom zwierząt. – Zakup specjalistycznej karmy, profesjonalna opieka weterynaryjna, urozmaicanie wybiegów – to tylko część długiej listy kosztów, które trzeba ponieść. Każdy z odwiedzających może dołożyć swoją cegiełkę i mieć wkład w ochronę przyrody – dodaje prezes ogrodu.

Gdzie zaparkujemy? Jak dojedziemy do Orientarium?

Do nowoczesnego kompleksu dojedziemy komunikacją miejską z każdej części Łodzi. Przed otwarciem obiektu zmieni się kursowanie niektórych linii autobusowych. Uruchomione zostaną linie 80A, 80B i 80C, które połączą Orientarium
z poszczególnymi rejonami Łodzi. Powstała również specjalna linia ZOO, która bezpłatnie dowiezie nas ze wszystkich dedykowanych Orientarium parkingów pod obiekt. Wydłużona zostanie linia Z13 w weekendy. Zmianie ulegną także rozkłady jazdy linii 6MUK, 43AB, 76 i 97AB. Przystanki przy ogrodzie zyskają nową nazwę – ZOO ORIENTARIUM.

Do dyspozycji gości, którzy wybiorą się do ZOO własnym samochodem, będzie następujące parkingi:

  • Atlas Arena – 560 miejsc
  • Aquapark Fala – 180 miejsc
  • Parking przy ul. Krakowskiej – 158 miejsc
  • Parking przy ul. Krzemienieckiej – 42 miejsca
  • Parking przy al. Unii – 360 miejsc