Monopolis

Kto wystąpi w drugiej edycji „Teatropolis”? Trwa przyjmowanie zgłoszeń!

Kto wystąpi w drugiej edycji „Teatropolis”? Trwa przyjmowanie zgłoszeń!

Organizatorzy Festiwalu Sztuki Aktorskiej „Teatropolis” zapraszają teatry i artystów do udziału w drugiej edycji tego wyjątkowego wydarzenia. Od 22 do 27 marca przyszłego roku, na deskach Sceny Monopolis festiwalowa publiczność będzie mogła obejrzeć dziesięć konkursowych spektakli. Będą także pokazy specjalne.

Festiwal „Teatropolis” to projekt teatralny, który w marcu tego roku zagościł na kulturalnej mapie Łodzi i Polski. Jego inicjatorem jest Krzysztof Witkowski, prezes Virako, inwestora Monopolis, a funkcję dyrektora artystycznego objął Andrzej Seweryn, wybitny polski aktor. Przygotowania do drugiej edycji wydarzenia właśnie ruszyły. Tym razem potrwa ona o dwa dni dłużej – od 22 do 27 marca przyszłego roku. Warto też zauważyć, że miłośnicy teatru będą mogli obejrzeć aż dziesięć spektakli!

– Niesieni dobrą energią, która wytworzyła się w pierwszej edycji, kontynuujemy „Teatropolis” i pracujemy nad kolejną edycją festiwalu. Jesteśmy przekonani, że podobnie jak w tym roku, będzie to wielkie święto teatru, z jeszcze większymi emocjami. Nasz festiwal będziemy realizować wspólnie z Andrzejem Sewerynem – mówi Krzysztof Witkowski, prezes spółki Virako, inwestora Monopolis i inicjator festiwalu.

Debiut dla młodych, Open dla wszystkich

Za wcześnie jeszcze, aby mówić o tym kto wystąpi podczas drugiej edycji festiwalu. Wiadomo już jednak, że zainteresowanie wśród teatrów i artystów jest duże. Zgłoszenia przyjmowane są w dwóch kategoriach: Debiuty, skierowane do absolwentów szkół teatralnych, którzy nie skończyli jeszcze 26 lat oraz Open, przeznaczona dla artystów bez ograniczeń wiekowych. Laureaci obu kategorii mogą liczyć na nagrody finansowe. 20 tysięcy złotych przeznaczono dla zwycięzcy w kategorii Open, a 10 tysięcy w kategorii Debiut.

Udział spektaklu w festiwalu mogą zgłaszać jego producenci lub wykonawcy. Zgłoszenia należy nadsyłać do 15 listopada br. Więcej o warunkach uczestnictwa w festiwalu „Teatropolis” można znaleźć w regulaminie, umieszczonym na stronie organizatora: https://monopolis.pl/teatropolis-regulamin

– Pierwsze wydanie „Teatropolis” to były piękne chwile zarówno dla jego organizatorów, jak i dla publiczności. Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że uczestniczyliśmy w wielkim święcie teatru, o czym z jednej strony świadczy zainteresowanie publiczności, a z drugiej wysoki poziom prezentowanych przedstawień. Podczas drugiej edycji festiwalu jeszcze większy akcent położymy na aktorstwo i na sztukę aktorską. Szczególnie serdecznie zapraszam do Łodzi, do Monopolis młodych artystów i młodzież szkół teatralnych. Nie stawiamy żadnych barier, każde zgłoszenie będzie tak samo ważne. Przy ocenie będziemy zwracać uwagę przede wszystkim na aktorstwo – mówił Andrzej Seweryn, dyrektor artystyczny „Teatropolis”.

 

Spektakle, które zaprezentują się w drugiej odsłonie festiwalu, poznamy dopiero w połowie stycznia przyszłego roku. Podczas kolejnej edycji, organizatorzy przewidują jeszcze więcej wydarzeń towarzyszących. Będą między innymi spotkania z twórcami w centrum festiwalowym, wykłady z literatury teatralnej oraz aktorstwa.

Nagrody dla wyjątkowych artystów

Warto podkreślić, że pierwsza edycja „Teatropolis” spotkała się z wyjątkowym przyjęciem nie tylko łódzkiej publiczności, ale też z przytupem wpisała się w kulturalny krajobraz Polski. Festiwal stał się tym samym doskonałym uzupełnieniem dotychczasowej oferty teatralnej, muzycznej i kulturalnej.

Widzowie pierwszej edycji festiwalu mogli obejrzeć osiem spektakli, które wystąpiły w dwóch kategoriach: Debiut i Open. Przypomnijmy, że festiwalowe jury w składzie: Andrzej Seweryn, Dorota Kędzierzawska, Robert Więckiewicz, Katarzyna Janowska i Krzysztof Witkowski nagrodziło aż trzy przedstawienia. W kategorii Debiut nie przyznano nagrody głównej, za to wyróżniono dwa spektakle: „Miłość Ci wszystko wypaczy” w wykonaniu Barbary Saneckiej, Łukasza Walczaka i Kamila Olczyka oraz „Mięso” w wykonaniu Tamary Yelchaninovej. W kategorii Open Grand Prix otrzymał spektakl „Zapowiada się ładny dzień” w wykonaniu Joanny Gonschorek, która reprezentowała Teatr Modrzejewskiej z Legnicy.

Ze względu na bardzo wysoki i wyrównany poziom artystyczny wszystkich spektakli zaprezentowanych w kategorii Open, jury postanowiło pozaregulaminowo przyznać dwa honorowe wyróżnienia. Za wykreowanie poruszającej wartości scenicznej przy użyciu subtelnych środków aktorskich, nagrodzono Sławomira Grzymkowskiego, wykonawcę „Prime Time”, a za niezwykłą precyzję w używaniu warsztatu aktorskiego i za odwagę zmierzenia się w pojedynkę z dziełem Szekspira Petera Čižmára grającego w spektaklu „Macbeth”.

Podczas pierwszej edycji festiwalu jurorzy docenili także Bronisława Wrocławskiego, aktora, pedagoga i wielką osobowość sceniczną. Ten wyjątkowy artysta otrzymał statuetkę za dotychczasową pracę artystyczną. Łódzka publiczność przyjęła wyróżnienie owacjami na stojąco.