Moda

New Creative Trails. Startuje międzynarodowy konkurs Rebelpin

New Creative Trails. Startuje międzynarodowy konkurs Rebelpin

.

Wystartował międzynarodowy konkurs modowy Rebelpin. Polskich projektantów reprezentuje w nim Kasia Sylwia Wójcik, absolwentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Konkurs kończy New Creative Trails, międzynarodowy projekt, skierowany do młodych projektantów mody. Swój głos może oddać każdy.

Konkurs modowy Rebelpin to jedna z części projektu New Creative Trails, przeznaczonego dla projektantów ubrań, którzy mogą się już pochwalić doświadczeniem w branży modowej. Są to absolwenci studiów artystycznych, z których większość współpracuje już z firmami modowymi bądź tworzy swoje marki modowe. Finał konkursu organizatorzy zaplanowali na 1 lipca 2021 roku, na godzinę 15.00. Podczas wirtualnej gali, która będzie transmitowana online, młodzi projektanci, zaprezentują swoje prace. Wtedy też poznamy kreatora roku Rebelpin.

Wszystkich uczestników i ich kolekcje można zobaczyć na stronie . Każda składa się z dziesięciu strojów wraz z dodatkami takimi jak: buty, torebki, kapelusze i inne. Polskę reprezentuje Katarzyna Sylwia Wójcik, absolwentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Na uczestników konkursu głosować może każdy. Wystarczy wejść na stronę i oddać głos na kolekcję, która wywarła na nas największe wrażenie. Głosowanie potrwa do 30 czerwca.

Uczestnicy konkursu:

• Lourdes Bernabé (marka Bélous),
• Kasia Sylwia Wójcik (marka CathySilviaVoget),
• Lisa Ivarsson (marka Lisa Ivarsson Studio), Camila Banegas (marka Alimac)
• Silvia Parapar (marka Sel Parapar),
• Marc Pengel (marka Martha),
• Weng Tzu Chun (marka Weng studio),
• Linus Leonardsson (marka Linus Leonardsson),
• Núria Costa Ginjuame i Ane Castro Sudup (marka Zer Collection).

Trwający od ubiegłego roku projekt New Creative Trails (Native), realizowany jest przez Radę Miejską Borås w Szwecji, Radą Miejską Prato we Włoszech, Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Kataloński Klaster Mody. Pandemia COVID-19 skomplikowała realizację projektu, jednak w żaden sposób nie wpłynęła na jego znaczenie.

– To zrozumiałe, że wszyscy chcielibyśmy, żeby projekt Native i konkurs Rebelpin zostały zrealizowane stacjonarnie. Bezpośrednie spotkania i nawiązane w ten sposób relacje są bezcenne i nie do zastąpienia, ale w obecnej sytuacji jest to niemożliwe. Stąd wybór wersji online, która w żaden sposób nie deprecjonuje wagi i znaczenia projektu i konkursu – mówi Katarzyna Barylska, koordynatorka projektu New Creative Trails z ramienia Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Projekt jest współfinansowany z programu „Kreatywna Europa” Unii Europejskiej. Wszyscy członkowie należą do europejskiej sieci tekstylnej ACTE (Stowarzyszenie Europejskich Wspólnot Tekstylnych), która zrzesza około trzydziestu europejskich instytucji i gmin związanych z przemysłem modowym.
W ciągu ostatnich miesięcy odbyły się elektroniczne wykłady projektu Native. Otwarte wydarzenie było skierowane do wszystkich zainteresowanych, ale dedykowane studentom mody i młodym projektantom, którzy bezpłatnie mogli poszerzyć swoją wiedzę o branży.

W sumie odbyło się sześć webinariów z prelegentami z Włoch, Polski i Hiszpanii, podczas których młodzi projektanci poznawali tematy związane z komercyjnym podejściem do projektowania i trendami na rynku mody, takie jak eko-projektowanie i gospodarka o obiegu zamkniętym, ochrona praw własności intelektualnej, zrównoważony rozwój w łańcuchu produkcji mody, marketing cyfrowy w sektorze mody, nowe modele biznesowe i cyfryzacja przemysłu.