Polecamy

Kawa z Asterii najlepsza na każdą okazję

Kawa z Asterii najlepsza na każdą okazję

O personalizacji kawy, świątecznych prezentach, dbaniu o klientów i barach kawowych rozmawiamy z Jarosławem Nowakowskim, właściciel łódzkiej rzemieślniczej Palarni Kawy Asteria.

 

Skąd pomysł na personalizację kawy – autorski projekt, czy odpowiedź na zapotrzebowanie rynku?

Wychodzę z założenia, że każdy powinien mieć możliwość posiadania kawy pod swoją marką i traktować to jako sposób na wyróżnianie się, oferowanie czegoś oryginalnego i jakościowego. Jest to jeden z kluczowych elementów dbania o własną markę. Odpowiedziałem na potrzeby rynku, po prostu klienci zaczęli mnie pytać, czy mogą mieć własną markę kawy. Dostarczam więc im odpowiednie produkty, nawet jeśli ktoś potrzebuje tylko jednej sztuki.

Rewelacyjnie. Proszę jednak powiedzieć, na czym konkretnie ta personalizacja polega. Czy na doborze odpowiedniej mieszanki, czy tylko personalizacji etykiety?

Możemy przygotować specjalne mieszanki kawy pod indywidualnymi markami ze spersonalizowanymi etykietami i opakowaniami. Umieścić na nich grafiki z własnym logo albo zupełnie z czymś nietypowym. Fundacja Urban Forms ma kawy z grafikami murali ozdabiających całą Łódź. Możemy też skomponować specjalną mieszkankę kawową dla konkretnej firmy, kawiarni, restauracji, która stanie się jej wyróżnikiem. Będzie unikalna i dostępna tylko w limitowanych nakładach, więc klienci będą przychodzić specjalnie do danego miejsca, aby móc się jej napić. Taką skomponowaną mieszankę pod daną firmę można oczywiście potem sprzedawać na miejscu w pięknym opakowaniu i z własnym logo. Naprawdę jesteśmy elastyczni w personalizowaniu kawy. Mamy też w swojej ofercie ozdobne pudełka do personalizacji kawy, które z pewnością zrobią wrażenie jako podarunek od serca. Na froncie opakowania możemy umieścić logo firmy i dowolny napis. Prezent w sam raz na święta czy to dla przyjaciół, klientów, czy kontrahentów. Magiczny zapach kawy niech zagości w każdym biurze i domu na święta.

Chyba nie tylko na święta, są przecież różne okazje do wręczania spersonalizowanej kawy.

Okazji jest całe mnóstwo, ale święta tuż-tuż, dlatego o nich wspomniałem. Personalizowaną kawę można nawet dostarczać budowlańcom na plac budowy, tak przynajmniej czyni jeden z moich kontrahentów, właściciel dużej firmy budowlanej. I to jest doskonały przykład tego, jak można dbać o pracowników. W firmach farmaceutycznych przedstawiciele handlowi dostarczają personalizowane mieszanki do aptek, otwierając sobie tym samym furtkę do rozmowy. Spersonalizowana kawa zdecydowanie może polepszyć nasze relacje z klientami.

A czy kawa może okazać się nietrafionym prezentem?

Oczywiście może się okazać, że ktoś w ogóle jej nie pija, ale myślę też, że nie jest to wielki problem, ponieważ obdarowana osoba może ją zawsze przekazać komuś bliskiemu. Warto też dobrze przemyśleć zakup, jeśli zamierzamy nim obdarować osobę, która o kawie wie bardzo dużo. Wówczas konieczna okaże się pomoc specjalisty i wtedy najlepiej skorzystać z lokalnej palarni. Zawsze możemy też dobrać kawę bardziej uniwersalną, która z pewnością każdemu zasmakuje. Kiedyś popularne były prezenty związane z alkoholem i tu myślę, że dużo bardziej mogliśmy nie trafić w gust obdarowanego.

No dobrze, a jeśli bardzo chcemy komuś podarować kawę, bo uważamy, że to najlepszy prezent w dzisiejszych czasach, to jak możemy dobrać odpowiednią?

Zapraszam oczywiście do naszej Palarni Asteria, ale potrzebować będę kilku informacji, by zaproponować odpowiednie ziarna. Przede wszystkim istotne są preferencje związane z piciem kawy, czy lubimy kawę parzoną w ekspresie ciśnieniowym, czy po polsku, czy lubimy pić kawę czarną, czy wolimy z mlekiem. Jak poznam gusta to sukces murowany na dziewięćdziesiąt procent. Ale każdemu w ciemno na prezent mogę też polecić nasze mieszanki, które skomponowaliśmy dwanaście lat temu i od tego czasu cieszą się dużą popularnością, klienci zawsze chętnie po nie wracają. Mamy dwa rodzaje blendów w stałej ofercie: BLUE BLEND, czyli starannie wyselekcjonowane arabiki (100%) pochodzące z Ameryki Południowej, Afryki i Azji, które szczególnie polecamy do uzyskania idealnego, delikatnego espresso oraz RED BLEND, czyli mieszankę arabik pochodzących z Ameryki Południowej, Afryki (80%) z bardzo dobrej jakości robustą (20%) idealną dla tych, którzy wolą więcej kofeiny i goryczy w kawie. Poza tym cały czas dbamy o to, żeby mieć duży wybór kaw jednorodnych, wypalanych pod metody przelewowe, żeby każdy znalazł coś dla siebie w naszej ofercie.

Jaki zestaw kawowy można skomponować w Asterii?

Mamy kilka gotowych propozycji w naszym sklepie internetowym: kawa i french press; kawa, herbata i świeca sojowa czy zestaw Łódź You Love Coffee. Nasz łódzki zestaw opracowała graficznie (zresztą jak całą identyfikację Arterii) ekipa Wspaniali Studio. Zachwyca on swoją prostotą i uniwersalnością. Znajdują się w nim dwa opakowania po 250 g świeżo palonej kawy ziarnistej z naszej aktualnej oferty z oryginalną etykietą Łódź You Love Coffee oraz piękny porcelanowy kubek  o pojemności 240 ml stylizowany na emaliowany z tym samym napisem z jednej strony, a z drugiej z naszą unikatową ilustracją Asterii. Tak jak wspomniałem wcześniej, jesteśmy bardzo otwarci na różne propozycje i skomponujemy taki zestaw, jakiego sobie dana osoba, firma zażyczy. Spersonalizowane kawy to doskonały pomysł na świąteczny prezent, chociażby dla pracowników korporacji. Drobny, miły gest.

Dużo palarni zajmuje się personalizacją kawy?

Całkiem sporo, ale z tego, co wiem narzucają minima zakupowe, u mnie przygotować można nawet pojedyncze sztuki.

To się w ogóle panu opłaca?

Nie rozpatruję tego w takich kategoriach, przecież wiadomo, że im więcej, tym sprzedaż bardziej opłacalna. Ale ja stawiam też na partnerstwo, lubię doceniać każdego klienta. I nie jest dla mnie żadnym problemem przygotowanie mu kawy, którą wykorzysta do własnej promocji, nawet jeśli potrzebuje tylko jednej sztuki dla ważnego kontrahenta.

Koniec roku to pewnie jeden z lepszych okresów sprzedażowych.

Tak, nie narzekam. Przyznaję, że okres listopadowo-grudniowy to zawsze był dobry czas. Nie wiem, jaki będzie ten rok pod tym względem, bo wszyscy zaciskają pasa, czekając na to, co przyniesie nam kolejny rok. Ale pierwsze zamówienia zaczęły spływać już w październiku i to zdecydowanie najlepszy czas na myślenie o świątecznych upominkach dla pracowników czy kontrahentów. Świąteczne zakupy dla najbliższych możemy planować zdecydowanie później. Jedną czy pięć sztuk spersonalizowanych kaw przygotuję w jeden góra dwa dni, na większe zestawy czas oczekiwania może wydłużyć się do dwóch tygodni.

Na koniec roku firmy z reguły szykują szereg eventów dla pracowników. Co oprócz spersonalizowanej kawy możecie im zaoferować?

Przede wszystkim bar kawowy, będący idealnym uzupełnieniem wszystkich eventów. Zadbamy o odpowiednią strefę kawową, serwującą doskonałą kawę, której smak pozostanie na długo w pamięci. Dobra kawa to klucz do sukcesu oraz do serc uczestników eventu! Możemy także zaprosić na warsztaty przygotowania kawy metodami alternatywnymi lub pokaz latte art w wykonaniu baristy. Ciekawą formą integracji może być też degustacja czy cupping!  Nic tak nie nakłania do rozmowy, jak właśnie możliwość skosztowania przeróżnych kaw czy autorskich koktajli na ich bazie. Zapraszamy do Asterii.

Rozmawiał: Damian Karwowski
Zdjęcia: Wspaniali Studio – projektowanie graficzne i fotografia / @wspaniali.studio

Palarnia Kawy Asteria
tel. 507 418 388
e-mail: kontakt@palarnia-kawy.com
www.palarnia-kawy.com

fb: @palarniakawyasteria
ig: @palarnia_asteria