Polecamy

Jakie serum wybrać na lato?

Jakie serum wybrać na lato?

Latem twarz potrzebuje przede wszystkim nawilżenia, ochrony przed promieniowaniem UV oraz wolnymi rodnikami, dlatego idealnym serum na wakacje będą takie z witaminą C, kwasem hialuronowym i niacynamidem.

Serum nawilżające

Kwas hialuronowy to jedna z najpopularniejszych substancji nawilżających wykorzystywanych w kosmetyce. Jest naturalnie produkowany przez ludzki organizm, więc dostarczanie go z zewnątrz skutecznie uzupełnia ewentualne niedobory. Deficyt kwasu hialuronowego w skórze pojawia się w większości przypadków wraz z wiekiem. Po 25. roku życia niestety sukcesywnie go ubywa, tak samo jak kolagenu i elastyny. Serum z kwasem hialuronowym warto nakładać na lekko wilgotną skórę, np. spryskaną wodą termalną lub tonikiem. Dzięki temu trikowi w skórze zostanie zatrzymane więcej wody, a tym samym jej nawilżenie będzie skuteczniejsze.

Oprócz kwasu hialuronowego skórę intensywnie nawilżają także takie składniki jak:

  • niacynamid – dodatkowo normalizuje wydzielanie sebum, rozjaśnia przebarwienia i zmniejsza widoczność porów;
  • witamina E;
  • skwalan;
  • gliceryna;
  • mocznik;
  • woda termalna;
  • hydrolaty kwiatowe, w szczególności lawendowe i rumiankowe.

Latem skóra szybko się odwadnia m.in. przez wysokie temperatury i spowodowane nimi pocenie, dlatego warto wtedy intensywnie zadbać o jej nawilżenie. Oprócz dobrego serum trzeba dbać o nawilżenie od wewnątrz, pijąc wodę w ilości odpowiedniej do zapotrzebowania, wagi i indywidualnych preferencji.

Serum to kosmetyk do zadań specjalnych. Jego skuteczność jest uzależniona od jakości składników. Z tego względu warto na taki kosmetyk przeznaczyć nieco większą sumę, ale też bez przesadzania. Rób to z głową i na miarę własnego portfela. Świetnej jakości serum rodzimej marki i w bardzo przystępnych cenach znajdziesz tu: https://miyacosmetics.com/k/twarz/serum.

Serum przeciwstarzeniowe

Działanie wolnych rodników (oksydantów) jest znacznie intensywniejsze w sezonie letnim, ponieważ do szerokiego repertuaru czynników przyspieszających degenerację skóry dochodzi działanie promieniowania UV, które powoduje tzw. fotostarzenie. Serum z witaminą C będzie doskonałym wyborem przede wszystkim dlatego, że witamina C to wyjątkowo silny antyoksydant, czyli przeciwutleniacz. Ponadto pobudza syntezę kolagenu i elastyny, czyli dwóch głównych białek budulcowych skóry, które są odpowiedzialne m.in. za jej odpowiednie napięcie, równomierną teksturę i jędrność. Kolejna ogromna zaleta witaminy C to jej działanie rozjaśniające i dotleniające. Ponadto składnik ten wspomaga pochodzącą z innych kosmetyków ochronę przeciw promieniowaniu UV.

Bardzo skutecznym składnikiem o właściwościach niwelujących oznaki starzenia jest retinol. Pochodna witaminy A niestety ma działanie fotouczulające, dlatego lepiej nie używać jej latem. Dobrym zamiennikiem i pewnego rodzaju „letnią wersją” retinolu będzie bakuchiol. To substancja pochodzenia roślinnego, która działa tak samo jak retinol, ale nie powoduje charakterystycznych dla retinolu skutków ubocznych w postaci podrażnień i przesuszeń oraz ogromnego uwrażliwienia skóry na działanie promieni UV.