Architektura

Jaga Woś na inaugurację Drukarni Sztuki

Jaga Woś na inaugurację Drukarni Sztuki

Wernisaż wystawy ceramiki artystycznej „Alchemia” zainaugurował Drukarnię Sztuki – nowy projekt artystyczny. Autorką prac prezentowanych podczas wystawy była Jaga Woś ze studia Zosma, a miejscem prezentacji Stara Drukarnia przy ulicy Gdańskiej 130.

Podczas wystawy, licznie przybyła publiczność, mogła podziwiać misy i kaganki, których autorką jest Jaga Woś. Wszystkie wykonane ręcznie i ograniczonych ilościach. Zgromadzone w ramach wystawy prace w swojej formie nawiązują do pradawnej sztuki, która łączyła w sobie elementy nauki, magii i szacunku do natury. Organiczne w kształcie i tajemnicze w barwach misy oraz kaganki, przenoszą odbiorców w czasy, w których alchemiczni mistrzowie próbowali poznać sekrety przyrody i stworzyć kamień filozoficzny. Ceramikę i obrazy tworzę w nawiązaniu do filozofii świadomego życia. Inspiruje mnie to, co nieodgadnione i odwieczne we Wszechświecie – tłumaczyła artystka.

Drukarnia Sztuki to projekt artystyczny, który ma wspierać łódzkich artystów. Jego pomysłodawcami są właściciele, zarząd i twórcy nowoczesnego biurowca Drukarnia Centre w Łodzi, którzy uważają, że w każdej inwestycji publicznej powinno się uwzględniać miejsce na sztukę. Tak też ma być w nowym biurowcu do czasu, kiedy do zrewitalizowanych przestrzeni wprowadzą się najemcy.

– W ten sposób pomysłodawcy projektu chcą prezentować twórczość młodych artystów, zachęcać ich do eksperymentowania, a nawet prowokacji, dzięki czemu będą oni mogli rozwinąć skrzydła, poruszyć ważny temat, zaprezentować coś niekonwencjonalnego i oryginalnego, a przy okazji wypromować się. A to wszystko z myślą o Łodzi – wyjaśniał Adam Brzostowski, który otwierał wernisaż wystawy i prezentował jego autorkę.

Innym ważnym wydarzeniem, które rozpoczęło się w Starej Drukarni, jest malowanie muralu na jednej ze ścian otaczających dziedziniec przed budynkiem. Autorem jest Andrej Berger, rosyjski artysta, specjalizujący się w sztuce ulicznej. Gotowy mural będzie można zobaczyć już niebawem.

Warto dodać, że Stara Drukarnia przy Gdańskiej 130 to nowy adres na mapie Łodzi ze zrewitalizowanymi budynkami. Kiedyś fabryka pończoch, później Wojskowa Drukarnia, a dziś kolejna przestrzeń przeznaczona na biura. Otwarcie Starej Drukarni – nowego biurowca klasy A w Łodzi, zaplanowano na przełom września i października. Biurowiec składa się z 5-kondygnacyjnego budynku głównego oraz 4-kondygnacyjnej oficyny. Łącznie budynek dysponuje przestrzenią 4700 m kw. powierzchni biurowej i jest wyposażony m.in. w podnoszone podłogi techniczne.

Dopóki biura nie zapełnią się najemcami, przestrzeń udostępniona została artystom. Kiedy jesienią do Starej Drukarni wprowadzą się firmy, funkcję ogólnodostępnej galerii sztuki przejmie hol biurowca. W budynku zachowany został jego postindustrialny charakter. Cechą charakterystyczną Starej Drukarni są także okna – podzielone na dziewięć części z jedną szybą lekko zabarwioną, co powoduje, że w pogodne dni promienie słoneczne stwarzają wrażenie padającej na podłogę mozaiki.