Polecamy

Festiwal Łódź Czterech Kultur

Festiwal Łódź Czterech Kultur

Wielkie koncerty, kameralne spotkania muzyczne, premierowe spektakle, wystawy, piknik artystyczny i interwencje w przestrzeni miejskiej. Do tego gwiazdy estrady, uznane tytuły i najważniejsze nazwiska artystów młodego pokolenia. 

W tym roku Festiwal Łódź Czterech Kultur to ponad czterdzieści wydarzeń w dziewięć dni. Wszystko przygotowane przez zespół kuratorów i spięte wspólnym hasłem: Współistnienie, które ma przypominać o wielokulturowych korzeniach Łodzi. Zacznie się 6 i potrwa do 14 września. Tym razem ten najbardziej łódzki festiwal ma być jeszcze bliżej mieszkańców Łodzi. Organizatorzy zaplanowali wydarzenia aż w 26 różnych miejscach miasta. W przestrzeniach, w których odbywają się co roku, ale również w parkach, na skwerach. Organizowane od 17 lat wydarzenie odwołuje się do otwartości i różnorodności Łodzi, która przez lata była tyglem kultur i narodowości. Opowiada o współistnieniu, tolerancji i porozumieniu, do których kluczem jest język sztuki: teatr, muzyka i sztuki wizualne.

Po pierwsze teatr

Za program teatralny festiwalu odpowiada Agata Duda-Gracz. Teatralnych emocji dostarczą widzom trzy premiery: Magdalena Kumorek z monodramem Madaleine, Mariusz Zaniewski ze spektaklem Dzza/Przyszłość boli tylko raz i Agata Duda-Gracz z autorską propozycją Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów. Zaproszenie reżyserki przyjęły także Sardegna Teatro i Compagnia Teatropersona, które pokażą Makbeta w klasycznej elżbietańskiej realizacji, ale zagranego w języku sardyńskim oraz krakowski Teatr Ludowy, poznański Teatr Nowy i wrocławski Teatr Układ Formalny.

Po drugie sztuki wizualne

Silną reprezentację w tegorocznej edycji mają też sztuki wizualne, zorganizowane wokół dwóch głównych projektów – wystawy Owoce drzew wszystkich w Pasażu Lido i całej serii zdarzeń pod wspólnym tytułem Miasto Babel, które rozleją się po całym mieście, od Księżego Młyna po Bar Bambus. Za program tej sekcji odpowiadają Joanna Szumacher i Katarzyna Stańczak.

Po trzecie muzyka

Festiwalową publiczność z pewnością ucieszy muzyczna część programu, w tym dwa premierowe wydarzenia: Zespół Kamp! i jego goście: Izabela Trojanowska, Kev Fox, Hania Rani, Piotr Zioła, Rosalie i Barbara Wrońska, którzy na nowo zinterpretują hity muzyki elektronicznej lat 80. i 90. oraz koncert główny Znikające miasto z udziałem Krzysztofa Zalewskiego, Mony Mur, Meli Koteluk, Ralpha Kamińskiego, który opowie o Łodzi – wielkim mieście, co jak soczewka skupia wszelkie zdarzenia współczesności.

Po czwarte edukacja

Festiwal Łódź Czterech Kultur to także działania edukacyjne i spotkania odwołujące się do wielokulturowej historii miasta. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotowało bogaty program warsztatów dla osób w różnym wieku, nie zabraknie też wykładów poświęconych Łodzi polskiej, niemieckiej, rosyjskiej i żydowskiej.

 

Program

6 i 7 września / Teatr Jaracza
Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów

Dwadzieścia żywotów, z jakiegoś powodu uznanych za święte, połączone w fabularną opowieść zderzającą legendy z prozą życia. – Ten spektakl nie będzie o nic walczyć, diagnozować świata, ani udawać lustra rzeczywistości – podkreśla Agata Duda-Gracz. Do współpracy przy tworzeniu spektaklu zaprosiła studentów IV roku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Będzie to ich spektakl dyplomowy. Początek o godz. 19, wstęp za okazaniem biletu.

7 września / Klub Wytwórnia
Hot Dance Party

Kev Fox, Kasia Lins, Hania Rani, Rosalie, Iza Trojanowska, Barbara Wrońska i Piotr Zioła – wszyscy na jednej scenie w ponadczasowych hitach z lat 80. i 90. Zespół Kamp! przygotowuje Hot Dance Party. Do współtworzenia tanecznego i bardzo elektronicznego projektu muzycy zaprosili znakomitych gości, z którymi na nowo zinterpretują przeboje. Początek o godz. 20, wstęp za okazaniem biletu.

 

8 września / Filharmonia Łódzka
Karen Ann

Jej piosenki śpiewali Iggy Pop, Jane Birkin czy David Byrne, ona sama zaś wyrasta na legendę paryskiej sceny muzycznej. Za sprawą Festiwalu Łódź Czterech Kultur we wrześniu po raz pierwszy w Polsce wystąpi Keren Ann. W czasie łódzkiego koncertu artystce towarzyszyć będzie kwartet smyczkowy, wzmacniający brzmieniem przekaz piosenek, w tym zmysłowych i niezwykle poetyckich utworów z najnowszej płyty. Początek o godz. 20, wstęp za okazaniem biletu.

 

8 września / Teatr Jaracza
Madaleine, Magdaleny Kumorek

To będzie niezwykle osobista muzyczna podróż, zaproszenie do przepełnionego emocjami świata kobiety, opowieść o tym, kim jest tu i teraz – tak Magdalena Kumorek zapowiada swój monodram. Artystka nie zdradza, jakie postaci zaprosi na scenę i jakich tematów dotknie. Chce, by niezwykły kolaż autorskich utworów, był dla publiczności zupełnym zaskoczeniem. Początek o godz. 18, wstęp za okazaniem biletu.

10 września / Klub Scenografia
Edi Rosner Jazz Band

Nazywany „białym Armstrongiem” i „drugą trąbką świata” Edi Rosner był wybitnym żydowskim artystą jazzowym, który w Łodzi miał swój klub. Nic więc dziwnego, że pochodzący z Łodzi artyści postanowili przypomnieć tę postać. W programie zarówno utwory skomponowane przez samego artystę, jak również wykonywane przez jego orkiestrę. Początek o godz. 18, wstęp za okazaniem biletu.

 

11 września / Centrum Dialogu
Świadkowie

Rosyjski reżyser, Konstantin Fam, w poruszającym cyklu udowadnia, że nazistowska apokalipsa to temat, który nigdy nie straci na aktualności. Na film składają się trzy opowieści. W pierwszej nie pada ani jedno słowo. Tragedia ludzka pokazana zostaje przez historię damskich półbutów. W drugiej zdehumanizowany świat widziany jest oczami owczarka niemieckiego. Trzecia część opowiada historię instrumentu, kupionego przed wojną w prezencie żydowskiemu chłopcu. Początek o godz. 18, wstęp wolny.

12 września / Teatr Jaracza
Ambona Ludu

We współczesnej dramaturgii wciąż mało jest tekstów, które mówiłyby o przekraczaniu granic: uprzedzeń, poglądów, heurystyk. Ambona Ludu, napisana przez Wojciecha Kuczoka – laureata Paszportu Polityki oraz Nagrody Literackiej Nike, stanowi próbę wypełnienia tej luki. Początek o godz. 20, wstęp za okazaniem biletu.

13 września / Fabryka Sztuki
Łódź on Fire

Daniel Spaleniak jest jedynym Polakiem, którego twórczość tak mocno zagościła w amerykańskich produkcjach filmowych. Artysta pojawi się w Łodzi, by z zaproszonymi gośćmi: Melą Koteluk, Misią Furtak, Hanią Rani czy Kasią Kowalczyk zagrać najlepsze utwory ze swoich czterech płyt. W czasie koncertu publiczność będzie miała okazję usłyszeć materiał w nowej odsłonie. Początek o godz. 21, wstęp za okazaniem biletu.

14 września / Teatr Muzyczny
Znikające Miasto

W muzyczną podróż do Znikającego miasta zabiorą publiczność: Krzysztof Zalewski, Mela Koteluk, Mona Mur, Ralph Kamiński, wirtualny Arek Jakubik oraz Leszek Biolik i Matylda Damięcka. Twórcy koncertu podejmą próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie, czym był i jest wyjątkowy, nieulegający zatraceniu pierwiastek, stanowiący o charakterze Łodzi. Początek o godz. 20, wstęp za okazaniem biletu.