Wydarzenia

Festiwal czekolady i kawy

Festiwal czekolady i kawy

Czekoladowe musy, lody, fondanty i bezy, a do tego kawa w kilkunastu odsłonach. Łódź szykuje się na dużą dawkę słodyczy!

Festiwal Czekolady i Kawy startuje w piątek 12 kwietnia i będzie trwał przez kolejne 10 dni (do 21 kwietnia 2024). W tym roku na wydarzenie zapraszają: portal Jemy w Łodzi, Łódzkie Centrum Wydarzeń, Fuzja Łódź i łódzka palarnia kawy Instytut Kawy.

10 dni i prawie 20 deserów, wszystkie oczywiście na bazie czekolady. Każdemu będzie też towarzyszył dedykowany napój kawowy. Jak zwykle Festiwal to także dodatkowe atrakcje: słodki targ, czekoladowo-lodowy pop-up, autorskie pinsy od Pinswear oraz konkursy z nagrodami.

Czekoladowe desery i napoje kawowe

Przez 10 dni Łódź będzie stała czekoladą i kawą. Co w tym roku przygotowali uczestnicy? Nie mogło zabraknąć fondantów, ale podanych w nowej odsłonie: różanej lub z dodatkami marakui i mango, palonej czekolady oraz bezy. Do tego słodkie musy (np. sernikowo-czekoladowy), tiramisu, bezy i serniki z dodatkiem czekolady, przepiękne monoporcje, a także desery lodowe. Ostatnio zapanowało szaleństwo na pistacje – ich również nie zabraknie w festiwalowych propozycjach.  Prażona pistacja, krem pistacjowy, krokant – gwarantujemy, że świetnie komponują się z czekoladą.

Jak zwykle autorskim słodkościom będą towarzyszyły specjalne napoje kawowe – wiele z nich to desery same w sobie! Espresso zanurzone w lodach śmietankowych, lemon curd latte, Ferrero’cino z kremem czekoladowo-orzechowym czy flat white z kremem pistacjowym to tylko niektóre z nich. Trzymamy kciuki za pogodę, jeśli tylko słońce będzie mocno świeciło, świetnie sprawdzą się kawy na zimno: wiśniowe nitro, mrożona kawa fiołkowa lub fiołkowe espresso tonic.

Wydarzenia towarzyszące

Festiwalowi zawsze towarzyszą specjalne wydarzenia. W tym roku najważniejszym z nich jest Fuzja Czekolady i Kawy – słodki targ. W sobotę 20 kwietnia spotykamy się w zabytkowej kotłowni Fuzji, w której będzie na nas czekało 12 stoisk najlepszych łódzkich cukierni, piekarni i pracowni cukierniczych. To nie wszystko. Na pozostałych stanowiskach znajdziemy kawę speciality, rzemieślnicze lody, wino i rytualne kakao, a aby przełamać nieco całą tę słodkość, wytrawne przekąski i burgery zapewni food truck Gastromachiny. Targ będzie trwał od 11.00 do 17.00, następnie odbędzie się w Fuzji zamknięta degustacja win Muchy w kieliszku (oczywiście w duecie z czekoladą!) i ceremonia kakao. Dla gości przygotowujemy też specjalne atrakcje: warsztaty malowania brokatową czekoladą dla dzieci z Cocoart’s, warsztaty baristyczne Instytutu Kawy i wyjątkową lodową bryłę, również z czekoladowo-kawowym motywem.

Na tym nie koniec. Dla konkursowiczów będziemy mieć czekoladowe, autorskie pinsy od łódzkiej firmy Pinswear, promocję na specjalne kawy Instytutu Kawy,  a w czwartek 18 kwietnia zaprosimy gości do lodowego bistro Milk, który przygotuje specjalne smaki czekoladowych lodów (również lody włoskie) oraz ich niepowtarzalną czekoladą z kranu.