Polecamy

Dwunastu wspaniałych. Wystawa w Monopolis

Dwunastu wspaniałych. Wystawa w Monopolis

Portrety dwunastu młodych, utalentowanych i kreatywnych artystów związanych z Łodzią, którzy właśnie otwierają kolejne drzwi do kariery, prezentuje Art Galery w Monopolis. Laureatów stypendiów artystycznych Prezydent Łodzi uwiecznił Sebastian Glapiński.

Każdego roku Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi umożliwia artystom, którzy nie przekroczyli 35. roku życia, możliwość wsparcia finansowego w ramach programu stypendialnego Prezydent Łodzi. Inicjatywa wspiera rozwój artystyczny i pomaga realizować przedsięwzięcia z zakresu twórczości artystycznej oraz upowszechniania i animacji kultury.

Dzięki wystawie łodzianie poznają młodych, utalentowanych artystów, którzy przedstawili autorskie projekty artystyczne, związane z tożsamością kulturową miasta i adresowane do jego mieszkańców. Laureaci stypendiów artystycznych to osoby, które mają wpływ na wrażliwość odbiorców sztuki. Warto śledzić ich dokonania, jak i rozpoczynającą się właśnie drogę artystyczną.

W gronie laureatów stypendiów artystycznych Prezydenta Miasta Łodzi z poprzednich lat znaleźli się m.in.: Marcel Baliński, muzyk, pianista, kompozytor i aranżer, lider Marcel Baliński Trio, Anna Ciarkowska, pisarka, autorka m.in. „Dewocji”, Iza Lach, kompozytorka, z którą współpracuje Snoop Dogg, Borys Kosmynka, artysta zajmujący się m.in. typografią, Maria Nowakowska, autorka przewodnika po mieście szlakiem detali architektonicznych, Marta Madejska, autorka „Alei Włókniarek” czy znany łodzianom z wszechstronności artystycznej – Łukasz z Bałut.

Tegoroczni stypendyści stanęli przed obiektywem utalentowanego fotografa – Sebastiana Galpińskiego. Jego dzieło to dwanaście portretów, które zaprezentowane są w Art Galery w Monopolis. To nie tylko atrakcyjne zdjęcia, ale też i fotografie portretowe, które odsłaniają osobowości artystyczne laureatów.

Laureaci stypendiów artystycznych Prezydenta Miasta Łodzi 2021

Anna Furkałowska, wiolonczelistka, muzyk estradowy
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi. Współpracowała z Waldemarem Malickim, biorąc udział w jego popularnym projekcie „Filharmonia Dowcipu” oraz z Marylą Rodowicz, Dawidem Kwiatkowskim, Magdaleną Krzemień, zespołem Blue Cafe, czy XxanaxX. Zrealizowała także wyjątkowy koncert pod ziemią w Muzeum Kanału „Dętka” w Łodzi. Prowadzi klasę wiolonczeli w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Jej projekt stypendialny nosi tytuł „Muzycznym krokiem po Piotrkowskiej – audioprzewodnik z akompaniamentem”. Furkot, terkot, zgrzyt, melodia, śmiech, głosy, gadanie, szuranie, granie, wzdychanie – tak brzmi rytm miasta. Dzięki stypendium powstanie m.in. audioprzewodnik po ulicy Piotrkowskiej ze specjalnie na ten cel skomponowaną muzyką i udźwiękowieniem, który przeniesie słuchaczy w klimat dawnej Łodzi.

Karolina Gębka, artystka wizualna
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, studiowała na wydziale Grafiki i Malarstwa. Jest projektantką graficzną, która poświęca się malarstwu, ceramice i kulinariom. Jej wsparty stypendium projekt nosi tytuł „Łódź smakiem malowana”. To popularyzowanie łódzkich tradycji kulinarnych poprzez współczesne, artystyczne przedstawienie najciekawszych, rodzimych potraw w formie plakatów z przepisami. Plakaty zostaną zaprojektowane w oparciu o malarskie impresje, stworzone przez autorkę po wcześniejszym testowaniu przepisów i doświadczeniu procesu kulinarnego. Współczesna i lekko abstrakcyjna forma ma na celu rozbudzenie zainteresowania odbiorców zapomnianymi, lub czasem nawet nieznanymi lokalnymi potrawami i smakami. Wzbogacenie plakatów o instrukcję przygotowania będzie swoistym zaproszeniem łodzian do eksperymentowania z tradycją i pielęgnowania lokalnej tożsamości. Projekt zakończą wystawy malarstwa oraz plakatów.

Ewelina Hajda, marimbafonistka
Marimba to królowa instrumentów perkusyjnych, a Ewelina Hajda pokochała ją m.in. za to, że daje jej swobodę ruchów – grając może być ekspresyjna, może tańczyć, skakać i czuć się naturalnie. Ewelina ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi, Royal Conservatory w Antwerpii i studiowała w konserwatorium muzycznym w Strasburgu. Dziś jest pedagogiem swojej macierzystej uczelni w Łodzi. Chciałaby brać udział w street koncertach i uważa, że „Shape of Your Heart Stinga” brzmi pięknie na marimbie. Stypendium pozwoli jej stworzyć kompozycję na marimbę solo, audio-playback i wideo, która wpisuje się w najnowsze trendy muzyki współczesnej. Dopełnieniem projektu będą ruchome portrety łodzianek.

Maciej Kądziela, saksofonista jazzowy
Doktorant Akademii Muzycznej w Łodzi, który kształcił się także w Danii. Od niedawna sam prowadzi zajęcia ze studentami. Jest jednym z niewielu polskich muzyków, którzy zostali wyróżnieni przez magazyn Downbeat. Otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Łodzi na skomponowanie „Koncertu na Saksofon Improwizowany i trio fortepianowe”. Maciej założył, że koncert będzie odbiegał od konwencji związanych zarówno z formą, jak i z tradycyjnym zastosowaniem saksofonu w jazzie. Do współpracy nad projektem zaprosił wybitną polską pianistkę, Katarzynę Pietrzko i jej trio fortepianowe.

Sara Kozłowska, tancerka, nauczycielka tańca współczesnego
Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. Feliksa Parnella w Łodzi. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku choreografia i techniki tańca. Współpracuje z Teatrem V6 i Teatrem Chorea. W latach 2011-2016 była związana z KIJO Group w Łodzi i poszerzała swój warsztat jako tancerka teatru fizycznego. Dzięki stypendium powstanie spektakl pt. „Porozmawiajmy o Nas”. Stworzy go Teatr Tańca Fizycznego, a wystąpi w nim troje tancerzy: Kacper Klimczak, Sara Kozłowska i Dawid Marc. Autorem muzyki wykorzystywanej w spektaklu jest Paweł Odorowicz. Projekt porusza temat relacji, różnych perspektyw intymności, doświadczenia, zmagania. Mówi o rozdzieleniu i niekończącej się potrzebie bliskości. Odpowie na pytanie: „jak wyjść do drugiego człowieka i być obecnym w jego przestrzeni?”.

Maria Krasnodębska, rzeźbiarka, artystka wizualna
Ukończyła studia na wydziale Grafiki i Malarstwa oraz na Wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jest artystką nagradzaną za twórczość rzeźbiarską w Polsce i Europie. Stypendium pozwoli jej stworzyć projekt pt. „Kamień i kadr. Sylwetka Haliny Szwarc utrwalona w etiudzie filmowej i rzeźbie”. Jego celem jest upamiętnienie i poszerzenie świadomości społecznej na temat łodzianki, agentki AK, Haliny Szwarc. W ramach przedsięwzięcia powstanie wykute w marmurze popiersie oraz etiuda filmowa w formie animacji poklatkowej. Całość projektu jest inspirowana historią życia i działalności Haliny Szwarc. Efekty pracy mają być prezentowane w jednej z łódzkich instytucji kultury.

Magdalena Prochasek-Jakubowska, aktorka
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, która stała się łodzianką. Od 2015 r. związana z grupą IMPRO Atak!, grającą na deskach Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Współpracuje także z Teatrem Małym i uczy improwizacji na wydarzeniach pt. „Jamy impro” w Niebostanie. „Dalszy ciąg sztuki jutro odegrany zostanie” – to, składająca się z pięciu odcinków, opowieść audio w formie artystycznego podcastu. Projekt opowiada historię początków istnienia teatru instytucjonalnego w Łodzi. Przygląda się ówczesnym artystom, ludziom kultury oraz widzom. W nagraniach biorą udział aktorzy łódzkich teatrów dramatycznych.

Magdalena Skrzypczak, pisarka, malarka
Doktor nauk humanistycznych, literaturoznawczyni i kulturoznawczyni. Studiuje także na Wydziale Grafiki i Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zajmuje się teorią procesu twórczego, antropologią twórczości, koncepcjami podmiotowości w literaturze nowoczesnej. Przygotowuje książkę poświęconą pisarstwu Tadeusza Kantora. Wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Literackiego im. K.K. Baczyńskiego. Publikowała między innymi w „Arteriach”, „Fragile”, „Blizie”, „Zagadnieniach Rodzajów Literackich”, „Czytaniu Literatury” oraz w tomach zbiorowych. Stypendium wspiera projekt literacko-wędrowny łączący literaturę z kulturotwórczą funkcją spaceru, praktyką przestrzeni, z chodzeniem, wędrowaniem oraz z potencjałem artystycznym uważnej „lektury” miasta, dzielnic i ulic „wielokierunkowych”.

Karol Szlawski, pisarz
Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. Autor opowiadań i tekstów piosenek. Wydał m.in.: „Tryptyk intymny”, „Niedostrzegalni”. Laureat konkursu „Dygot w mieście Łodzi”. Stypendium Prezydenta Miasta Łodzi umożliwi powstanie „Ziemi Obiecanej A.D. 202X”, tekstu dramatycznego, na podstawie którego zrealizowany zostanie spektakl przez kolektyw GRUPA TARTAK. Nie będzie to współczesna adaptacja powieści Reymonta, a próba zastanowienia się nad motywacją dzisiejszych trzydziestolatków, którzy traktują miasto Łódź jako miejsce, gdzie spełniają się marzenia. Jak sam podaje: „wszystko zostanie podlane rock`n`rollowym sosem, doprawione solidną szczyptą czarnego humoru i wymieszane jak w prawdziwej łódzkiej zalewajce”.

Aleksandra Wysokińska, artystka sztuk wizualnych
Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie pozostaje doktorantką w Katedrze Socjologii Sztuki i Edukacji. Zajmuje się fotografią, a jej ulubionym tematem jest relacja: człowiek i miasto. Uwiecznia życie łódzkich ulic i zwiedza opuszczone budynki. Projekt stypendialny pt. „Więc kocham twą urodę złą…” opiera się na audiowizualnej dokumentacji mniej reprezentatywnych i medialnych obszarów Łodzi. Bazując na osobistym archiwum powstającym od 2014 roku i doświadczeniu nabytym w toku jego tworzenia, autorka chce uchwycić ducha przemian dokonujących się dynamicznie na terenie miasta. Będzie to jednak spojrzenie krytyczne, obejmujące jak najszersze spektrum zjawisk społecznych. Działania obejmą m.in.: współpracę z archiwum, powstanie nowych fotografii oraz nagranie rozmów z mieszkańcami. Efektem będzie powstanie ogólnodostępnej strony internetowej oraz wystawa fotograficzna.

Kacper Zaorski-Sikora, artysta: malarstwo, multimedia, interwencje
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi im. Władysława Strzemińskiego, którą ukończył z wyróżnieniem. Poszukiwacz prawdy, zwłaszcza na terenie Bałut. Interesuje go człowiek i jego relacja z rzeczywistością, duchowość-materia, proces upadku i rozkładu. Tworzy malarstwo z mocną kolorystyką i asmeblaże. Łodzianie znają jego interwencje w przestrzeni miejskiej. Dzięki stypendium Prezydenta Miasta Łodzi powstaje projekt „Nieoczywiste piękno. Działania malarskie w przestrzeni miejskiej”. Jego celem jest ukazanie malarstwa jako medium żywego, wpisującego się w kontekst miejsca, z którym wchodzi w interakcje, nadaje mu nowe znaczenie, ożywia. W ten sposób powstaną prace malarskie abstrakcyjne, figuratywne oraz instalacje malarskie i asamblaże z elementów znalezionych, a następnie zostaną umieszczone w przestrzeni miejskiej.

Karolina Zajdel, aktorka
Absolwentka wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Filii we Wrocławiu, Wydziału Lalkarskiego, kierunku aktorstwo. Aktorka Teatru Lalek Arlekin w Łodzi. Współtwórczyni grupy satyryczno-sentymentalnej Po OmacKu (Łódź), czerpiącej inspirację do działań scenicznych z prasy. Członkini międzynarodowej grupy Performalita (Praga, Czechy), realizującej autorskie działania artystyczne: spektakle i performance.

W ramach stypendium zostanie zrealizowany i dwukrotnie zaprezentowany spektakl teatralny, którego scenariusz oparty będzie na wspomnieniach z łódzkiego getta. Istotą projektu jest jego dokumentalny charakter (teksty zaczerpnięte z wywiadów i dzienników) oraz kobieca perspektywa. Poza artystycznym, projekt zawiera aspekt edukacyjny: realizację cyklu warsztatów na ten sam temat. Wszystkie działania w ramach stypendium mają na celu pielęgnowanie pamięci w ludzkim rozumieniu: historia to nie zbiór faktów i dat – historia, to zdarzenia, które miały miejsce w życiu prawdziwych ludzi. Warto słuchać ich opowieści.

Dwunastu wspaniałych. Poznaj laureatów stypendiów artystycznych Prezydenta Miasta Łodzi. Wystawa fotografii Sebastiana Glapińskiego

Wystawę można oglądać do 10 października 2021 r.

Miejsce: Art Galery, Monopolis
Łódź, ul. Kopcińskiego 60 i 62