Wydarzenia

Dlaczego bielizna ma ogromne znaczenie w naszych stylizacjach?

Dlaczego bielizna ma ogromne znaczenie w naszych stylizacjach?

Obecny kształt bielizny damskiej jest efektem tysięcy lat ewolucji oraz zmian w postrzeganiu roli bielizny w życiu kobiet. Dwie funkcje bielizny – praktyczna i estetyczna – sprawiają, że stała się nieodłącznym elementem naszej garderoby, choć nie zawsze tak było.

Artykuł Sponsorowany

Dlaczego nosimy bieliznę?

Otóż jak już wiemy, bielizna damska nie zawsze przypominała to, co znamy obecnie – jej obecną formę zawdzięczamy zmianom politycznym, społecznym i gospodarczym XX wieku. Żeby jednak mówić o sensie bielizny w naszym życiu, cofnijmy się do początków, do spuścizny, jaką pozostawił nam świat starożytny. Już wtedy zwracano uwagę na konieczność ukrycia miejsc intymnych, przy jednoczesnych podkreślaniu kobiecych wdzięków; właśnie w starożytności kobiety owijały biust pasami materiału, po czym nakładały na siebie luźny strój wierzchni. Co ciekawe, przez wieki mało uwagi poświęcono majtkom – jeśli możemy mówić o czymś w rodzaju prototypu majtek, będą nimi calzoni, czyli sięgające kolan spodenki szczególnie lubiane w kręgach renesansowych, weneckich kurtyzan. Nietrudno się domyśleć, że ten element garderoby stał się synonimem rozpusty. Na szczęście kolejne wieki przyniosły zmianę w postrzeganiu owych szatańskich majtek – zaczęto szyć coraz dłuższe pantalony, pięknie zdobione falbankami, popularność zaś zdobyły wśród kobiet aktywnych fizycznie. W renesansie pojawił się gorset. Gorset, halki i pantalony będą towarzyszyć kobietom aż do pierwszej wojny światowej, czyli do czasu wynalezienia bawełnianych majtek z gumką. Bielizna stanie się prosta i maksymalnie praktyczna, do garderoby wkroczy zaś jeszcze jeden element, dotychczas kojarzony z męskim strojem – rajstopy. Jak zatem widzimy, kwestia bielizny nie była tak oczywista, jak dziś. Myślenie o bieliźnie jako o koniecznym i dającym komfort, modelującym sylwetkę elemencie garderoby jest stosunkowo nowe.

Jak bielizna wpływa na naszą stylizację?

Jedną z funkcji bielizny jest modelowanie. Wystarczy spojrzeć na biustonosze typu push-up, majtki z wysokim stanem, legginsy czy rajstopy. Zwłaszcza w historii rajstop kryje się wiele ciekawych smaczków. Niegdyś przeznaczone dla mężczyzn miały eksponować wyrzeźbione mięśnie królów i arystokracji, a dziś służą kobietom pragnącym wyróżnić się eleganckim stylem. Jednak warto zaznaczyć, że obecnie dostępne na rynku kolory i wzory rajstop dają dużo większe możliwości na eksperymentowanie niż sto lat temu. Do łask wracają kabaretki, popularnością cieszą się też rajstopy oryginalnymi wzorami i krzykliwymi barwami, którymi w interesujący sposób uzupełnimy stylizację.

Czym kierować się przy wyborze bielizny?

Z pewnością musimy mieć na uwadze kwestie praktyczne. Dobierajmy ją zależności od potrzeb – mamy właściwie nieskończone możliwości, jeśli chodzi o wybór bielizny plus size, sportowej, ciążowej i porodowej czy wreszcie okolicznościowej. Dużo rolę odgrywa rozmiar – zbyt mała bielizna będzie wpijać się w skórę oraz nieestetycznie wyglądać pod obcisłym ubraniem. Miłośniczki spodni, szortów i spódnic z wysokim stanem powinny przypaść do gustu majtki z wysokim stanem, które dodatkowo modelują kobiecą sylwetkę. Istotny jest materiał – celujmy w oddychające, naturalne tkaniny, a w przypadku bielizny sportowej, w modele szyte z wykorzystaniem specjalistycznego włókna syntetycznego umożliwiającego rozciąganie się bielizny i szybkie jej wysychanie.

Rajstopy, dawniej zarezerwowane dla mężczyzn, dziś stanowią must have kobiecej bielizny (fot. mat. pras. gabriella.pl)